Všimol som si nákladné auto plne naložené tisíclitrovými bandaskami s cypermetrínom.

Stálo pri ceste nad obcou Vyšná Boca. Tam kde sa bežne hrávajú deti. Nikto ho nestrážil, z bandasiek tiekla ružovo sfarbená látka až na zem. Na sude bola etiketa prípravku určeného na zabíjanie – Fury. Nič viac mi nebolo treba. Pre istotu som sa ešte zašiel pozrieť nad lesnú správu Malužiná. Nemýlil som sa.

Bola tam čerstvo pripnutá drobná tabuľka upozorňujúca na prebiehajúce chemické postreky a zakazujúca vstup do lesa ...
Takže - po minuloročnej leteckej aplikácii jedovatého cypermetrínu aj tento rok prebiehajú v Národnom parku Nízke Tatry postreky chemickými látkami. Rovnako ako minulý rok, bez jedinej zmienky v médiách, bez predchádzajúceho upozornenia návštevníkov národného parku, turistov a rekreantov. Opäť s tichým súhlasom vedenia Ministerstva ŽP, Štátnej ochrany prírody a Správy NAPANTu.
Čo na tom, že v roku 2008 sa proti postrekom postavilo 18 z 23 pracovníkov Správy národného parku? Vôbec nevadí ani to, že za okamžité zastavenie chemických postrekov v Nízkych Tatrách vlani podpísalo výzvu viac ako 150 vedcov a odborníkov z oblasti lesníctva, lekárstva, genetiky, ekológie, environmentalistiky, krajinárstva, zoológie, botaniky a ďalších prírodných vied. Nezaberá ani argument, že takéto drastické metódy „ochrany lesa“ už nepoužíva žiadna z vyspelých členských krajín Európskej únie.
Opäť budú v kŕčoch hynúť milióny užitočných lesných organizmov v nezmyselnom boji s lykožrútom. Tak ako v roku 2008, kedy sa jasne ukázalo, že postreky boli proti lykožrútovi neúčinné, zato usmrtili veľké množstvo jeho predátorov a parazitov.
Účinok pesticídov, ktoré dnes lesníci používajú v lesoch NAPANTu, sa môže prejaviť aj u zasiahnutých ľudí, ktorí s ním prídu do styku. A nemusí sa prejaviť len akútne, napríklad krvácaním z nosa alebo podráždením očí. Cypermetrín môže ovplyvniť plodnosť, môže spôsobiť rakovinu ...
Ale to už asi nikoho nezaujíma, veď cieľ je tu len jediný. Niekto si aj tento rok musí napchať vrecká.