Aj otec sa musí narodiť

Tehotenstvo vplýva na ženu a na nenarodený život viac, ako sa možno spočiatku nazdávame. Ale aj manžel musí byť úprimný, zverovať sa jej so svojimi obavami a starosťami, ktoré vplývajú zo zmien v spoločnom živote.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Tento fakt som si uvedomoval v období očakávania nášho dieťaťa, aj keď sa priznám, že v mnohom som zlyhal.

Mohol som pozorovať a získavať poznatky z rozhovorov s budúcimi otcami a samozrejme osobne prežívať tento fakt, že väčšina mužov sa nepripravene potkýna vo svojej novej úlohe – úlohe otca malého bábätka. Už počas tehotenstva manželky pociťujú, že sa ich spoločný život mení. Začínajú žiarliť na nového člena rodiny, s ktorým sa musia podeliť o manželkinu lásku a pozornosť.

Tehotenstvo je pre ženu v mnohých smeroch namáhavé a vyčerpávajúce. Trápi ju nie len ranná nevoľnosť, narastajúci objem tela a znížená pohyblivosť, ale aj otázka, ako sa k novej situácii postaví jej muž, či dokáže znášať jej náladovosť, či ju ešte stále považuje za peknú a príťažlivú. Keď sme čakali prvé dieťa, mali sme strach aj z toho či bude pôrod bolestivý, či bude dieťa zdravé, hlučné a či budeme stíhať prácu, ktorá nás čaká.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový zrod, to nie je záležitosť len ženy. Práve vtedy potrebuje žena láskavého muža, ktorý si ju dokáže vypočuť a zaručí jej uváženú spoluprácu. Vedomie: nenecháva ma v tom samú, ale tehotenstvo, pôrod a rodinný život považuje za našu spoločnú vec, posilňuje jej dôveru.

Tehotenstvo vplýva na ženu a na nenarodený život viac, ako sa možno spočiatku nazdávame. Ale aj manžel musí byť úprimný, zverovať sa jej so svojimi obavami a starosťami, ktoré vplývajú zo zmien v spoločnom živote.

Aj keď počas tehotenstva je otec len divákom, jeho dieťa ho už začína spoznávať. Lekári sa dlhý čas nazdávali, že dieťa, ukryté v matkinom lone, žije v úplnom izolovanom svete, bez akýchkoľvek vnemov. Až moderná technika umožnila, aby sme sa dozvedeli niečo viac o zmyslovom vnímaní dieťaťa v maternici. Môžete cítiť pohyby svojho dieťaťa, keď si na matkino bruško položíte hlavu alebo ruky. Môžete ho pohladiť, keď sa ručičkami alebo nožičkami opiera o brušnú stenu. Môžete sa s ním rozprávať, pretože skutočne reaguje na vonkajšie zvuky, pretože kostra a elasticita matkinho tela sú dobrým zvukovodom. Dieťa hlas najprv spoznáva v trocha skreslenej podobe, ale po narodení sa veľmi rýchlo naučí odlišovať hlasy. Môžete mu aj niečo zaspievať, niečo porozprávať. Dieťa reaguje aj na to, či je matka ustarostená, alebo či sa hádate. Lebo matkino srdce bije v takých chvíľach ako parná lokomotíva pred výbuchom.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredníctvom komunikácie s ešte nenarodeným dieťaťom sa v otcovi prebúdza driemajúci pocit „otcovstva“.

Peter Kamenec

Peter Kamenec

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa súčasným problémom estetiky všetkých druhov umenia a estetiky mimoumeleckého estetična s etickými aspektmi. Osobitnú pozornosť venujem problematike rodiny, výchovy, partnerstva, vzdelávania, podnikateľskej etiky a etikety v spoločenských a ekonomických premenách. Taktiež komunikácii s dôrazom na kultúru komunikácie, rétoriku a interkultúrnu komunikáciu. Zaujímam sa o spolužitie a spoluprácu s ľuďmi v multikultúrnom prostredí, na pozíciách, kde je komunikácia dôležitou súčasťou a v situáciách, kde je nevyhnutná aj tímová spolupráca. Som kresťan, verím v Pána Ježiša Krista, ktorý je mojím Pánom a Spasiteľom. Vyznávam kresťanské hodnoty. Učím sa na každý deň žiť z Božej milosti, zachovávať základné Božie princípy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu