J.D. Salinger - Kto chytá v žite – nádherná kniha o chlapčenskom dospievaní, škole a živote v Amerike - vhodná pre akýkoľvek vek a pohlavie ;)
Zdenek Jirotka – Saturnin - myslím, že pán Jirotka nič iné okrem Saturnina ani nenapísal. Bolo to i sfilmované, ale - kniha je kniha. Fantastický ironický zmysel pre humor, veselé rozprávanie mladíka, viac menej o svojej rodine, prázdninách a láske...
Hocičo od Ephraima Kishona - izraelsko - maďarský spisovateľ, píšúci vtipné, kratučké, asi stranové minipoviedky, poväčšine o svojej manželke, prípadne deťoch. Napodiv, slovenský preklad nie je zlý, práve naopak...
Ira Levin – Chlapci z Brazílie - možno nie veľmi známe, dosť strašidelný fantasy román o možnom klonovaní Hitlera...ale fakt dosť dobre napísaný.
Denník Anny Frankovej - autentický (nájdený a zverejnený) denník dospievajúceho holandského dievčatka tráviaceho teenagerské roky v úkryte v byte počas 2.sv.vojny.
Jack Higgins – Čierni baróni - opäť podobná tématika, o tejto knihe žiaľ dodnes neviem, či príbeh v nej je skutočný alebo nie. Prikláňam sa k tomu, že áno...ale istá si nie som. A na nete som to tiež nenašla :( - príbeh bratov - dvojčiat, z ktorých vo vojne každý náhodou bojoval na opačnej strane.
Jostein Gaarder – Sophiin svet, Mystérium pasiansu, Vianočné mystérium, V zrkadle, záhade... - pre záujemcov o filozofiu - nórsky učiteľ, ktorý popri svojej práci i tvorí. Beletristicko - pedagogické dielka o filozofoch, živote, rozmýšľaní, rozoberaní všetkého možného...a skvelé na tom je, že je to primárne pre decká. Porozumejú tomu a naučia sa hlbšie sa zamýšľať nad tým, čo nás obklopuje a ako čo vzniká...
Podivuhodný prípad so psom - Mark Haddon - priznám sa, že o autorovi toho veľa neviem, vlastne som si jeho meno znovu musela prečítať na obale, a to som ju čítala cca 5x...;) -čosi ako krimidetektívka o 15-ročnom autistovi. A keďže ma takáto problematika zaujíma (nie vraždy, ale takéto poruchy...), má pre mňa osobité čaro. Myslím, že bol za ňu i ocenený. A dobrý český preklad je ako bonus navyše.
M. Martinková – Chlapec, ktorý myslí v obrazoch a rozpráva kresbou - rovnaká téma, iný žáner. Toť nedávno publikovaná knižka jednej super maminy, ktorá nás sprevádza svetom svojho autistického synčeka a dokazuje, ako sa dá všetko zvládnuť s nekonečnou láskou, trpezlivosťou a chápavosťou.
P. Karvaš – Nedokončená pre detský hlas - známy slovenský spisovateľ napísal útlučkú knižočku o výchove a raste svojich dvoch synov. Má smutný koniec, no i napriek tomu je krásna.
Detektívky – svojho času som prelúskala všetky, ktoré sme mali doma a u starých rodičov, tak som vybrala tie NAJ - zápletka, dej, nápad...(10 malých černoškov, Vraždy podľa abecedy, Vražda v Orient-Exprese, Posledný Poirotov prípad, Záhada 3 listov)
U. Eco – Meno ruže - (záhady, lúštenie, história, náboženstvo...viac nebudem písať, aj tak ju už všetci poznáte ;). Zaujímavé je, že ako jednu z mála som ju čítala na viac pokusov v rozličných vekových obdobiach. Ten posledný, asi pred 2mesiacmi, bol konečne úspešne dotiahnutý do konca ;)
G. G. Marquez - úúúúplne čokoľvek (100 rokov samoty na začiatok ;) Magický realizmus.
Douglas Adams - a jeho Stopárov sprievodca, to je jasnééé - sci - fi plus humor, to je moje :D 5-dielna trilógia ;) Pokiaľ ešte neviete, ako znie základná otázka života, najvyšší čas začať zisťovať...
M. Viewegh – Báječná léta pod psa (takisto sfilmované) - kto pozná Viewegha, vie, o aký štýl ide, kto nie, zamiluje si ho/zvykne si naň/znepáči sa mu po prvej strane :) písané formou spomienok na detstvo.
Jooooj...keď ich je tak veľa, nemôžem napísať všetky? Nevadí, prečítajte si určite najprv niečo z tohto, možno v blízkej dobe vznikne druhá časť...;)