Nevolíte? Súhlasíte.

Mnoho ľudí považuje možnosť vyjadriť vo voľbách svoj názor za zbytočnosť. Ak do tejto skupiny nepatríte, možno vás zaujme toto porovnanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Takto znelo predvolebné vyhlásenie Róberta Fica z roku 2002:

"Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu. Za týmto výrokom si stojím, pretože vystihuje realitu Slovenska. Už 12 rokov sa vo vláde striedajú tí istí ľudia. Ľavica sa háda s pravicou a výsledkom je všadepanujúci neporiadok, nefungujúci právny štát, kriminalita a chudoba. Aj to je dôvod, prečo vznikol SMER, a prečo sme prišli s myšlienkou výmeny politickej generácie... Chceme naozaj dostať do politiky ľudí, ktorí nie sú zaťažení minulosťou a ideológiami. Ľudí, ktorí nepovažujú krízové stavy ani za ľavicové, ani za pravicové, ale dokážu zdravým rozumom riešiť konkrétne ťažkosti konkrétnych ľudí. To je pre mňa tretia cesta. Zostaňte s nami, voľte poriadok."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A takto sa jeho predsavzatia prejavili v praxi:

 • Logá pre operačné programy - nakreslenie štyroch obrázkov od firmy Zamedia za 282 tisíc eur (8,5 milióna korún),

 • Predaj emisií - odhadovaný zisk pre firmu InterBlue Group na úkor štátu cca 100 miliónov eur (3,3 miliardy korún),

 • Výber právnej kancelárie - priamy výber bez súťaže na odhadovaný objem státisícov eur (desiatok miliónov korún)

 • Nástenkový tender - firmy Avocat a Zamedia vyhrali "tajný" tender za 120 miliónov eur (3,6 miliardy korún),

 • Školský tender - "vhodne zvolená komisia" zarobila kamarátskej firme Consulting-Education 1,6 milióna eur (50 miliónov korún),

 • Diaľnice cez PPP - za 150 km diaľnice bude počas 30 rokov Slovensko platiť súkromnej firme cca 30 x 600 miliónov eur (30 x 18 miliárd korún) - odhadované predraženie je štvornásobné

 • Prenájom pozemkov - firma Xiland dostala bez súťaže do prenájmu 300 hektárov lužných lesov za 1,6 eurocentu (50 halierov) na meter štvorcový ročne na dobu 99 rokov - odhadovaná strata pre štát podľa porovnateľných cien pozemkov 99 x 117 tisíc eur (99 x 3,5 milióna korún)

 • Širokorozchodná trať - výstavba takejto nezmyselnej zbytočnosti by nás podľa odhadov vlády stála cca 4 miliardy eur (121 miliárd korún)

 • Diaľničné mýto - tender vyhrala najdrahšia firma SkyToll za minimálne 852 miliónov eur (25,6 miliardy korún)

 • Bratislavský hrad - firma Váhostav dostala možnosť opraviť bratislavský hrad za 126 miliónov eur (3,8 miliardy korún)

 • Sociálne podniky - pre zvláštnym spôsobom vyberané podniky so zanedbateľným alebo po polroku fungovania nepreukázateľným vplyvom na zníženie nezamestnanosti sú vyčlenené desiatky miliónov eur (desiatky až stovky miliónov korún)

 • Atómová elektráreň - firma ČEZ nám pravdepodobne postaví bez výberového konania novú atómovú elektráreň za 6 miliárd eur (180 miliárd korún)

Je vôbec v silách obyčajného človeka predstaviť si, čo všetko užitočné by sa za tieto peniaze mohlo urobiť pre naozajstný rozvoj našej krajiny? Tieto sumy už totiž ani nie je možné prerátať na počet detských ihrísk, športových zón pre mládež, diagnostických prístrojov pre nemocnice, obyčajných teplomerov, ktoré si dnes do nemocnice musíte priniesť z domu, kvalitných policajtov v teréne, solárnych panelov na domoch a mnoho iných potrebných vecí, pretože len samotný prepočet by vyznel neuveriteľne a tragikomicky.

A to sú len peniaze! Na scéne sa nám medzičasom objavili okrem iného aj arogancia, klamstvo, utajovanie vecí verejných, živená xenofóbia a agresia, huckanie rôznych sociálnych skupín proti sebe, vulgárnosť a šírená nenávisť.

SkryťVypnúť reklamu

Eurovoľby pre Slovensko nebudú o voľbách do Europarlamentu. Tieto voľby budú vašou možnosťou vyjadriť nevôľu nad tým, kam naša spoločnosť smeruje. Sú vašou demonštratívnou možnosťou vyjadriť svoju nespokojnosť bez toho, aby ste museli postávať na studených námestiach, bez toho, aby ste sa museli postaviť tankom do cesty, bez toho, aby ste sa vy a vaša rodina stali obeťami represálií. Sú vašimi dlažobnými kockami, sú molotovovým koktejlom vo vašich rukách.

Ak nesúhlasíte s tým, čo sa okolo vás deje, potom by pre vás 6. jún 2009 nemal byť deň ako každý iný.

Kamil Krnáč

Kamil Krnáč

Bloger 
 • Počet článkov:  89
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosť

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu