Deti v zovretí vojakov

Písmo: A- | A+

Predstavitelia Izraela tvrdia, že okupácia Palestíny je obranou Izraela, že v záujme ochrany svojich občanov, musia vojensky okupovať Palestínu a vládnuť nad miliónmi civilných obyvateľov, ktorým odopierajú všetky občianske práva, vrátane práva volebného. Už sme však videli mnohé príklady toho, že o žiadnu obranu nejde, že v skutočnosti izraelskí vojaci a osadníci často proaktívne páchajú násilie voči bezbranným palestínskym civilistom. Pred násilím izraelského vojenského režimu nezostávajú ušetrené ani palestínske deti.

Únos palestínskych detí


To čo ste videli na videu bol únos palestínskych detí izraelskými špeciálnymi jednotkami spred dva a pol rokmi náhodne zachytený bezpečnostnou kamerou. Aj takto izraelská armáda "bojuje proti terorizmu" a "bráni Izrael". Unáša deti ako zločinecká organizácia. Oni tomu hovoria "zatýkanie".


Hromadné zatýkanie školákov

Armáda však zatýka palestínske deti aj inak, napríklad ráno, pekne hromadne, na ceste do školy, ako sa to stalo minulý rok v marci, keď pozatýkali vyše 20 detí s taškami na chrbtoch (niektoré vo veku 8 a a10 rokov) v okupovanom Hebrone:

Môže niekto súdny veriť tomu, že títo vojaci bránia svoj štát?


Armáda ohrozená kameňmi

Áno, podľa izraelskej armády, tieto deti ohrozili Izrael, pretože ho napadli. KAMEŇOM. Presnejšie, na vojakov, ktorí obsadili ich palestínske mesto hodili kameň. Nešli hodiť kameň do izraelského Tel Avivu, ani nešli na hranicu s Izraelom prehodiť kameň cez betónový múr. Oni boli cely čas vo svojom meste, vo svojej dedine, na území Palestíny, ktoré okupujú izraelskí vojaci, a hodili kameň na útočiacich vojakov. Štát so štvrtou najsilnejšou armádou na svete, ktorý vlastní takmer 100 jadrových hlavíc a flotilu 400 bojových stíhačiek, sa cíti byť ohrozený deťmi, ktorí na jeho po zuby ozbrojených vojakov hodia kameň, a cíti sa byť oprávnený viesť proti nim "odvetnú vojnu".


Odveta za kameň

Hovoríte si, že to nie je možné? Že v tom musí byť aj niečo iné, niečo závažnejšie? Nie, ide o kameň, ako tu v okupovanej palestínskej dedine Nabi Sáleh, kde malý chlapec hodil kameň na izraelské policajné autá prechádzajúce cez jeho dedinu (ak to dobre nevidíte, pokojne si to zväčšite a prehrajte pomaly):


Po hodení kameňa, policajná dodávka zastavila, otvorili sa na nej dvere a "odvážni" chlapi sa vyrútili za vystrašeným chlapcom. Ten pribehol k žene na ulici, ktorá ho objala, aby ho ochránila pred policajtmi. Tí ho však zúrivo trhali od nej, kým sa im ho nepodarilo naložiť do auta a odviezť preč.


Kto útočí a kto sa bráni?

Ak vás náhodou napadla myšlienka, že tí chlapci si to možno zaslúžili, lebo veď oni napadli vojakov, rád by som pripomenul jednu vec. Všetky tieto situácie sa odohrávajú na okupovaných palestínskych územiach, teda na zvyšných 22%, ktoré zostali z pôvodnej Palestíny a ktoré Izrael obsadil v útočnej vojne roku 1967. Tak ako sa Košičania v roku 1968 bránili hádzaním kameňov do tankov okupanstkých varšavských vojsk, tak sa proti izraelským okupantským vojakom bránia aj Palestínčania. Tak varšavské armády ako aj izraelská armáda páchali/páchajú agresiu už svojou prítomnosťou na cudzom území a obranná reakcia civilného obyvateľstva tak v Košiciach ako aj v Palestíne je prirodzená.

Iste, protestovať proti okupantskej armáde by mali dospelí, nie deti, ale aj vtedy, keď to robia deti, by sme si mali pamätať, že agresormi sú vojaci. A ak považujeme útok okupantských vojakov na dospelých civilistov brániacich svoje mesto za odsúdeniahodný, o to odsudeniahodnejší je útok vojakov na deti.


Deti izraelských osadníkov útočia - beztrestneJe tiež dôležité vedieť, že kamene hádžu aj deti extremistických izraelských osadníkov, ktorí kolonizujú okupované palestínske územia. A hádžu ich nie na vojakov, ale na palestínskych civilistov, ktorí žijú v ich susedstve. Izraelská armáda proti deťom kolonistov nijak nezasahuje. Vyššie vidíme ako osadnícke deti hádžu kamene na palestínsku rodinu a ako okolo stojaci vojaci, kričia viac na Palestínčanku nech nevychádza z domu než na decká, aby prestali hádzať kamene. Palestínčanka prosí vojakov, aby pomohli jej bratovi vrátiť sa domov bez toho, aby dostal kameň do hlavy od osadníckych detí. Izraelských vojakov to príliš nevzrušuje.


Zatýkanie palestínskych detí skončilo zatknutím švédskeho aktivistu

Nasleduje incident, ktorý sa udial minulý rok na prelome apríla-mája. Kamery prichádzajú na scénu v momente, keď už beží trma vrma medzi palestínskymi obyvateľmi a izraelskými kolonistami, ktorí sa im do mesta nasťahovali. Palestínska rodina s deťmi sa sťažuje, že osadnícke deti na nich hádzali kamene. Osadnícka rodina sa sťažuje, že palestínske deti hádzali kamene na nich. Slovo proti slovu. Hádajte koho sa rozhodli izraelskí vojaci zatknúť? Správne, palestínske deti. Osadnícke deti sa zo zásady nezatýkajú, palestínske deti sú automaticky "vinné". Keďže sa na mieste nachádzali aj zahraniční mieroví aktivisti, ktorí sa stavali vojakom do cesty, palestínske deti boli nakoniec od uväznenia ušetrené a namiesto nich zatkli švédskeho aktivistu, ktorého obvinili z napadnutia vojaka. Na záberoch však vidíme, že švédsky aktivista nikoho nenapadol, iba pred vojakom stál.Hrôza zatýkania detí

Väčšina zatýkaní palestínskych deti prebieha bez prítomnosti kamery alebo fotoaparátu. Tých niekoľko nafilmovaných prípadov však ukazuje, že to je skúsenosť, ktorou by nemalo prejsť žiadne dieťa. Ani tento chlapec z Hebronu, ktorého vojaci odvážajú z vojenskej stanice do džípu:


Plačúci a zjavne vydesený odpovedá novinárom na otázku ako sa volá. Šepotom vyslovuje svoje meno: Amjad. Priezvisko som už nerozumel. Všimnite si, že má zviazané ruky nie putami, ale bielou plastovou šnúrou. Izraelskí vojaci na Palestínčanov (dospelých aj deti) používajú tieto špeciálne tenké šnúry, ktoré sú veľmi tesné a zarezávajú sa do rúk. Keď si chcú vybiť svoj hnev, zatiahnu ju tesnejšie, aby to Palestínčanov riadne rezalo. Spolu s Amjadom vidno aj zatknutie mladšieho dieťaťa, ktoré však hneď mizne v druhom džípe, a dospelého muža. Dôvod je obvyklý: Údajne ohrozili krehkú izraelskú demokraciu kameňom.


Zatýkanie 5-ročného chlapca

Doposiaľ najbizarnejší prípad zatýkania palestínskeho dieťaťa zachytený na videu sa udial v lete 2013, kedy izraelskí vojaci zatkli 5-ročné dieťa. Podľa nich hádzal kamene a ohrozoval ich bezpečnosť. Viete si predstaviť ako 5-ročný chlapec kameňom ohrozuje samopalmi ozbrojených vojakov?

Ešte raz pripomeniem, že vojaci nepovažujú za ohrozujúce, keď izraelskí osadníci (dospelí aj deti) hádžu kamene na Palestínčanov. Je nahratých mnoho prípadov hádzania kameňov osadníkmi. Na žiadnom z nich nevidíme vojakov zatýkať ich, hoci sú prítomní na mieste činu. Ale toto je palestínsky chlapec a preto musí prejsť cez túto strašnú skúsenosť, byť obkľúčený a odvezený nepriateľskými ozbrojenými mužmi. Vojaci neskôr našli jeho otca, ktorý doprovodil svojho syna cez zbytok procedúry (nakoniec boli obaja odovzdaní palestínskej polícii). Otcovi, ktorý sa ničoho nedopustil, iba sprevádzal syna, zviazali ruky plastovou šnúrou a zaviazali mu oči. Až keď veliteľa napadlo, že by to na fotkách a videách nemuselo dobre vyzerať, nariadil dať mu dole aspoň šatku z očí.


Samozrejme, toto je len vrchol ľadovca. Nezdokumentovaných prípadov, pri ktorých nebola prítomná kamera alebo aspoň fotoaparát je neúrekom. Keď palestínske deti "iba" hovoria o svojich skúsenostiach s násilím izraelských vojakov, Západ má tendenciu im neveriť: To nemôže byť pravda, vymýšľajú si, Izrael je predsa demokratický a civilizovaný štát. Tieto zábery, ale, dokazujú, že to, čo popisujú, sa naozaj deje. Izraelský režim, pre udržanie svojej nadvlády nad palestínskym obyvateľstvom a pre zlomenie jeho odporu skutočne bojuje aj proti palestínskym deťom. To dosvedčujú nie len tieto a ďalšie videozáznamy, ale aj množstvo medzinárodných organizácii, vrátane OSN, ako aj samotní izraelskí vojaci (o tom si povieme v ďalších článkoch). Každý, kto podporuje izraelskú politiku v Palestíne, by mal vedieť, čo v skutočnosti podporuje. Novinári, ktorí robia propagandu izraelskej politike, by mali vedieť, aký režim kryjú.

Obrázok blogu


A tí, ktorí takýto režim podporovať ani kryť nechcú, by to mohli, podľa vlastných možností a predstáv, dať na javo. Vojenská okupácia Palestíny totiž môže celé desaťročia existovať len preto, že je to príliš veľa ľuďom jedno alebo svoj nesúhlas nedávajú na javo. Mier vo Svätej zemi nastane až Arabi a Židia v nej budú žiť ako rovný s rovným, nie ako ovládajúci a ovládaný. Na tom, že palestínske útoky na izraelských civilistov sú odsúdeniahodné sa prakticky všetci zhodneme. Rovnako by sme sa mali zhodnúť na odsúdení izraelskej vojenskej okupácie 4 miliónov palestínskych civilistov, ktorej integrálnou súčasťou je aj týranie detí. Prestanme hľadať ospravedlnenia prečo palestínski teroristi alebo izraelskí okupanti "musia" robiť to čo robia. Nemusia, nemali by, nesmú.

Skryť Zatvoriť reklamu