Grécko sa včera stalo kolaborantom izraelskej okupácie

Písmo: A- | A+

Udalosti včera nabrali rýchli spád a predbehli môj zámer napísať o stupňujúcich sa pokusoch Izraela zabrániť vyplávaniu flotily. Preskočím preto detaily a prejdem hneď k posledným udalostiam. Ich výsledkom je, že grécke pobrežné hliadky zabránili vyplávaniu lodí do Gazy, čím sa Izraelu fakticky podarilo rozšíriť blokádu Gazy až k brehom Grécka, teda Európskej únie.

Grécke úrady už nejaký týždeň zdržujú vyplávanie lodí z prístavov. Silnel pocit, že izraelská vláda, v spolupráci s americkou, vyvíjajú obrovský tlak na finančne zruinované Grécko, aby zabránilo vyplávaniu flotily. V prospech tejto verzie hovoria aj vyjadrenia izraelského premiéra Netanjahua, ktorý pred niekoľkými dňami verejne chválil gréckeho premiéra Papandrea za jeho spoluprácu pri prekazení plánov flotily.

 

Po tom čo pro-izraelská právnická organizácia podala neopodstatnenú sťažnosť na neschopnosť americkej lode vyplávať na more, po tom čo dve lode boli sabotované (poškodené) neznámymi potápačmi (tvárme sa, že nevieme kto ich poslal), po tom ako izraelská armáda varovala, že na palube flotily sú teroristi s nebezpečnými chemikáliami (čo sa ukázalo ako propaganda pre médiá), po tom ako zlyhal pokus zdiskreditovať flotilu nastrčeným falošným gay aktivistom, po tom ako grécke úrady zbytočnými byrokratickými prieťahmi bránili vyplávaniu lodí, a už bolo viac ako jasné, že sa jedná o politickú objednávku z Tel Avivu, sa včera poobede americká loď Audacity of Hope (trúfalosť nádeje) rozhodla vyplávať za doprovodu hudby a spevu aj bez povolenia gréckych úradov.

 

X4.jpg
(Toto sú tí americkí pasažieri, ktorých sa Izrael tak bojí)

 

Po dvadsiatich minutách plavby ich dobehli lode gréckej pobrežnej stráže a žiadali ich, aby sa vrátili späť do prístavu. Americká loď odmietla a tak stáli pri sebe v mori v patovej situácii. Cestujúci z lode jednu chvíľu tweetovali, že na nich grécke komando mieri zbraňami. Ďalšia správa už hovorila, že sú naspäť v gréckom prístave a že loď je oplotená ostantým drôtom (s cestujúcimi stále na palube). Zvláštna situácia, keď uvážime, že na lodi je okrem iných aj 87-ročná žena, ktorá si prežila svoje v nacistických koncentračných táboroch.

 

X2.jpg

 

Zhruba v tom istom čase grécka pobrežná stráž nastúpila na kanadskú loď kotviacu v prístave a žiadala vydať dokumenty od lode a zakázala jej vyplávanie. Kapitán odmietol a súhlasil posklytnúť vedúcemu prístavu iba fotokópie dokumentov. Pri tej príležitosti grécke úrady oznámili, že grécka vláda vydala zákaz všetkým lodiam v Grécku vyplávať ku Gaze. Ďalší tweet hovoril, že pobrežná polícia sa vyhráža kanadskej židovke Sandre Ruch, že ak im nevydá originály dokumentov od lode, zatknú ju.

 

x1.jpg

 

Až tak veľmi sa Izrael bojí lodí plných civilistov. Až tak tvrdohlavo je ochotný tento rasistický režim ísť v udržiavaní humanitárnej katastrofy Palestínčanov. Až tak ďaleko siahajú chápadlá izraelskej okupácie, že dokážu prinútiť suverénny členský štát EÚ, aby sa stal jej komplicom a robil za ňu špinavú robotu v udržiavaní nadvlády nad zbedačenou civilnou populáciou.

 Príbeh Flotily slobody nekončí. Organizátori sú odhodlaní prekonať všetky prekážky a vyplávať k brehom Gazy. Každý pokus izraelského režimu prekaziť flotilu, či už otvoreným násilím ako minulý rok, sabotážou alebo pomocou kolaborujúcich štátov je iba ďalším klincov do rakvy izraelského apartheidu.

 

V nedeľu (3. júla) o 15:00 sa pôjdem na hodinu postaviť pred grécke veľvyslanectvo na Hlavnom námestí v Bratislave, ako prejav podpory Flotile slobody, odmietnuia izraelských snáh zaangažovať krajiny EÚ do svojej zvrátenej okupačnej politiky a ako žiadosť gréckej vláde, aby umožnila vyplávanie všetkých lodi do Gazy.

 

(Viac o Flotile slobody sa môžete dočítať v linkoch pod článkom)

 

Skryť Zatvoriť reklamu