Intifáda v uliciach Košíc

Písmo: A- | A+

Predstavte si, že by Košice obsadila cudzia armáda mocnejšieho štátu. Predstavte si, že by to obyvateľov Košíc natoľko rozzúrilo, že by zabudli na svoju holubičiu povahu a vyšli by do ulíc vyhnať útočiacu armádu a zabrániť jej v okupácii ich vlasti. Námestia a ulice by boli plné nahnevaných Košičanov, stavali by barikády, vo vzduchu by lietali kamene, horeli by ukoristené vojenské vozidlá a sanitky by odnášali ranených a zabitých. A teraz si predstavte, že si to nemusíte predstavovať, pretože sa to stalo...

...a môžete si to pozrieť na tomto zázname z augusta 1968, kedy Československo obsadili a okupovali vojská Varšavskej zmluvy:

 

 

Hoci sú to Košičania čo na záberoch hádžu kamene, agresorom nie sú oni, ale cudzia okupačná armáda, pretože už jej prítomnosť v Košiciach je aktom agresie voči obyvateľom. Nemusíme si všetci myslieť, že ísť do ulíc a „bojovať" proti armáde je to najmúdrejšie a najlepšie čo môžu ľudia v takejto situácii urobiť, ale asi je nám (hádam) všetkým jasné, že Košičania BRÁNIA svoju vlasť pred útokom cudzej armády a nie vojaci bránia Sovietsky zväz pred útokom Košičanov. Nemusí sa nám to páčiť ani to nemusíme schvaľovať, ale reakcia ľudí na týchto záberoch je úplne prirodzená. Všade na svete ľudia nechcú, aby ich vlasť obsadili armády cudzích štátov a svoj hnev vyjadrujú aj zúfalým bojom s ich tankami. Väčšina z nás, dúfam, chápe hnev Košičanov a napriek dymu z ich horiacich barikád a lietajúcim kameňom sympatizuje s nimi a nie so sovietskou okupačnou armádou.

 

06.jpg

 

Stačí však zmeniť geografickú polohu, za Košičanov dosadiť Palestínčanov a za sovietsku armádu izraelskú a zrazu mnohí prestanú vedieť kde je sever a aj tí, ktorí najhlasnejšie kričia proti zločinu okupácie ČSSR, bez rozpakov zrazu hlasno kričia na podporu izraelskej okupácie Palestíny. Zdá sa im, že izraelské tanky, na rozdiel od tých sovietskych, majú právo premávať sa po uliciach okupovaných miest a dedín, že tým, na rozdiel od sovietskych tankov, nepáchajú žiadne násilie, ale páchajú mier a demokraciu, že keď strieľajú na ľudí v okupovaných mestách, nevraždia civilistov ako sovietski vojaci, ale bojujú s teroristami. Podľa nich izraelskí vojaci nech spravia čokoľvek sa vždy a zásadne „iba bránia".

 

04.jpg

 

Situácia s okupáciou Palestíny a okupáciou Československa je analogická. Obrazy z okupovaných Košíc v mnohom pripomínajú palestínsku Intifádu. Ulice a námestia plné nahnevaných ľudí s kameňmi v rukách, horiace barikády, naháňačky s vojenskými vozidlami, chaos, streľba vojakov, ranení a mŕtvi civilisti, dokonca deti v protestujúcom dave. Slovensko si svoje s okupáciou prežilo a preto by malo prirodzene chápať čím si prechádzajú iné okupované národy a solidarizovať s nimi. Izraelská okupácia Palestíny je navyše omnoho brutálnejšia a totálnejšia než bola tá sovietska v Československu a pokial ide o dĺžku, je to najdlhšie trvajúca vojenská okupácia v modernej histórii.

 

02.jpg

 

Neexistuje dôvod, prečo odsudzovať sovietsku okupáciu Československa a súčasne obhajovať izraelskú okupáciu Palestíny. Nemožno na jednej strane chápať hnev Košičanov a ich snahu vyhnať okupantov z ich vlasti a tú istú reakciu u Palestínčanov pokladať za prejav terorizmu. Sovietska armáda v roku 1968 aj izraelská armáda v roku 1967 boli okupantmi (a tá izraelská stále je). Košičania (a aj obyvatelia iných slovenských a českých miest) mali legitímne právo protestovať proti agresii armád okolitých štátov a snažiť sa ich vyhnať z vlasti a rovnako sú legitímne snahy Palestínčanov robiť to iste voči agresii izraelskej armády. Kto chápe, že sovietske tanky už svojou prítomnosťou v Košiciach páchali agresiu, musí chápať to isté vo vzťahu k izraelským tankom v palestínskych mestách a dedinách. Kto chápe, že Košičania bránili svoje mesto, musí chápať, že Palestínčania hádžuci kamene na izraelské tanky bránia svoju vlasť tiež. Neexistuje dôvod, prečo tieto rovnaké situácie hodnotiť odlišne.

 

05.jpg

 

A pozor, prosím, nepliesť si. Nehovorím útokoch ozbrojených palestínskych skupín na izraelských civilistov. Tie jednoznačne odsudzujem. Hovorím o civilistoch, ktorý vyjdú von na ulicu vyhnať okupantskú armádu zo svojej vlasti. Pro-izraelskí manipulátori sa snažia akýkoľvek prejav palestínskeho odporu vykresliť ako akt barbarského násilia či rovno terorizmu. Izraelských vojakov strieľajúcich do ľudových protestov sa potom snažia vykresliť ako obete, ktoré sa iba bránia. Trúfli by si však povedať to isté o sovietskych vojakoch, ktorí strieľali na protestujúcich ľudí v Košiciach? Mali by tú drzosť povedať, že tých približne sto ľudí, ktorých zabili varšavskí vojaci v Československu, si za svoju smrť môžu sami, lebo svojim protestom vyprovokovali vojakov k streľbe? Stratili by svoj morálny kredit, na ktorom si tak budujú. Prečo teda podsúvajú, že Palestínčania nemajú právo brániť svoju vlasť a že keď ju bránia tak si smrť zaslúžia? Ako je možné, že Košičan brániaci svoju vlasť s kameňom v ruke zabitý sovietskym vojakom je hrdina a Palestínčan brániaci svoju vlasť s kameňom v ruke zabitý izraelským vojakom je terorista?

 

07.jpg

 

Nie je to možné. Armáda, ktorá vojensky obsadí a okupuje cudzie územie pácha agresiu. Civilní obyvatelia okupovaných miest, ktorí na námestiach hádžu kamene do okupantských tankov, bránia svoju vlasť pred útokom. To platí tak v bývalom Československu ako aj v Palestíne. A tak v bývalom Československu ako aj v Palestíne, ľudia majú pre okupantov jeden odkaz:

Běž domů Ivane!