Izraelské násilie voči palestínskym deťom

Písmo: A- | A+

Mnoho ľudí si neuvedomuje čo izraelská okupácia Palestíny v praxi znamená. V ich predstavách je Izrael demokratický civilizovaný štát, ktorý dodržiava ľudské práva nie len Židov ale aj Arabov. Izraelskí vojaci sú pre nich odvážni a spravodliví chlapi, ktorí bránia svoj malilinký štát pred zlými palestínskymi teroristami. Neútočia na palestínskych civilistov, iba opätujú streľbu ozbrojencov. Tak sa na to pozrime:


Izraelskí vojaci v skutočnosti útočia nie len na palestínskych dospelých civilistov, ale aj na palestínske deti. Toto sa deje v Tel Rumejde, v srdci Hebronu, jedneho z najväčších palestínskych miest, kde Izrael nasťahoval niekoľko sto extrémistických nacionálno-náboženských kolonistov chránených niekoľkonásobne väčším počtom vojakov. Kolonisti a vojaci okolobývajúcim Palestínčanom neustále strpčujú život, hádžu na nich kamene, rozbíjajú im okná na domoch, ničia im autá a zakazujú palestínskym ďeťom chodiť von na ulicu.

Na videu vidíme čo sa stane ak palestínske dieťa tento nezmyselný a neľudský zákaz poruší. Hrdinskí izraelskí vojaci na neho zaútočia a vystrašeného chlapca kopnú. Chceli by ste, aby bolo s vašim dieťaťom takto zaobchádzané? Chceli by ste žiť v takomto "demokratickom" režime. Palestínske rodiny v Tel Rumeide nemajú na výber. Nikto sa ich nepýtal, či chcú žiť pod nadvládou izraelských kolonistov a vojakov.

 


Keď sa palestínske deti sťažujú na to, že sú terčom násilia zo strany izraelských vojakov, osadníkov či policajtov, ľudia zo Západu nad tým zvyknú mávnuť rukou. Myslia si, že tie decká si vymýšľajú. Avšak prípady zachytené na kamerách dokazujú, že to čo palestínske deti tvrdia sa naozaj deje. Trinásťročný chlapec menom Majsara z dediny Karjút, sedel na pozemku svojej rodiny, neďaleko nelegálnej izraelskej kolónie postavenej na území okupovanej Palestíny (teda na tých smiešnych 22%, ktoré z Palestíny zostali). Osadníci však nie len že zaberajú pôdu Palestínčanom, oni neznesú, aby sa Palestínčania k ich osade ani len priblížili. Zákaz priblížiť sa platí nie len pre dospelých Palestínčanov, ale aj pre deti.


000a.jpg

 

000b.jpg

 

Keď osadníci-kolonisti zbadali Majsaru, začali jeho smerom strieľať. Pri úteku na skalnatej pôde Majsara spadol a zranil si nohu tak, že sa nemohol ďalej hýbať. Na záberoch vidíme, ako chlapec leží na zemi obkľúčený izraelskými vojakmi, ktorí na neho z blízkosti pol metra mieria samopaľom. Na scénu prichádza muž v čiernom tričku - SBS-kár z osady, ozbrojený osadník. Vyťahuje pištoľ a s agresívnou gestikuláciou ju mieri na chlapca a ukazuje mu, že má odísť. Možno mu neveria, že má zranenú nohu, alebo využívajú iba situáciu a dávajú chlapcovi príučku. Vojak ho ťahá za tričko. Znovu na neho mieria samopalom a pištoľou. Ako neskor vysvitlo Majsara si pri úteku zlomil nohu a naozaj sa nemohol hýbať. Predstavte si, že by vaše dieťa ležiace na zemi so zlomenou nohou obklúčila banda chlapov so zbraňami v ruke a takto ho šikanovala. To čo si vy neviete ani len predstaviť mnohé palestínske rodiny reálne zažívajú.

 


Prípadov, kedy vojaci zatýkaju palestínske deti len preto, ze sa nachadzajú neďaleko ilegálnej izraelskej osady je viac. Tu vidíme ako zatýkajú troch chlapcov, ktorí na skalnatej pôde zbierajú zeliny pre svoje ovce. Vojaci ich privádzajú k džípom, kde im vysypávajú byliny z vriec. Po tom čo prichádza osadnícka stráž na bielom pick-upe ich začínajú nakladať do džípu. Talianska mierová aktivistka drží v ruke bylinu a pýta sa vojaka: "Kvôli tomuto? Kvôli tomuto?" Jeden z chlapcov sa pokúša ujsť, vojak ho ale dobieha, nakladá do džípu a všetkých troch odvážajú preč. Tento krát ich po 15 minútach pustili, zvyčajne to také jednoduché a rýchle nebýva. Ale o tom viac nabudúce.

 


Nezaškodí pripomenúť tiež ako izraelskí vojaci používajú palestínske deti ako živí štít. Tu boli nafilmovaní ako dvom chlapcom prikázali stáť pred ich džípom, aby iní palestínski chlapci prestali hádzať na vojakov kamene - ak neprestanú, namiesto vojakov kamene schytajú títo dvaja chlapci.

 

000d.jpg

 

Je známe tiež, že izraelskí vojaci používajú palestínske deti ako živý štít aj počas bojových operácií. Pri operácii v Nábuluse boli natočení ako sa skrývajú za Palestínčanom pri prehľadávaní domov. Jedenásťročná Jihan hovorí, že počas operácie viedli izraelskí vojaci pred sebou aj ju. Vyhrážali sa jej, že ak s nimi nepôjde, uväznia ju alebo zastrelia.

 

Pri tejto demonštrácii v palestínskom Abu Dis pri Jeruzaleme, Palestínčania hádzali kamene na izraelskú okupantskú armádu. Tá jedného adolescenta chytila. Vojaci ho vyťahujú z džípu a so spútanými rukami ho ako trofej ukazujú ostatným demonštrantom, ako varovanie, že ak neprestanú, schytá to ich kamarát. Pred odvezením mladého Palestínčana späť do džípu, vojak demonštrantom ukazuje prstami "V", znak víťazstva.


A na záver bonbónik. Na youtube som to nenašiel, ale možete si to pozrieť tu na facebooku. Palestínsky chlapec v Jeruzaleme sa rozlúčil so svojim otcom a šiel po ulici. Oproti nemu sa pomaly blížilo auto izraelskej polície. Keď šlo pri chlapcovi, policajt mu strekol do očí slzný plyn. Chlapec zostal ležať na zemi a neskôr ho odniesli do nemocnice. Ak máte pochybnosti, pozrite si ten link. Je to reportáž zo správ na izraelskej TV stanici, v ktorej hovoria, že predstavitelia polície priznávajú, že policajt bezdôvodne napadol palestínskeho chlapca. Iba náhodou to zachytila bezpečnostná kamera, inak by nikto (okrem Palestínčanov, lebo oni vedia, že sa takéto veci dejú) chlapcovi neveril: Určite to bolo inak, chlapec ich možno niečim vyprovokoval, možno na nich hodil kameň... Nie, nehodil. Stál na ulici a dostal slzný plyn do očí od izraelského policajta. Len tak. Lebo je Arab. Toto je izraelská demokracia.

000e.PNG

 

Toto sú len niektoré z nekonečného množstva prípadov násilia a zneužívania palestínskych detí. V nasledujúcich článkoch sa oboznámime s ďalšími.

Kto tvrdi, že Izrael sa iba bráni, musí vedieť, že to nie je pravda. Kto tvrdí, že Izrael neútočí na civilistov, musí vedieť, že to je lož. Kto podporuje izraelskú politiku v Palestíne, musí vedieť, že ňou podporuje týranie detí. Nijak inak sa správanie izraelských vojakov, policajtov a osadníkov k palestínskym deťom nazvať nedá. Kto týrane detí nechce podporovať, nemôže podporovať ani izraelskú okupáciu Palestíny.

Riešením však samozrejme nie je ani opačný extrém v podobe arabskej nadvlády nad Židmi ani násilie a útoky na Židov. To je rovnako odsúdeniahodné ako to čo kritizujem v tomto článku. Riešením je mierové spolunžívanie Židov a Arabov ako rovní s rovnými tak, aby Palestína-Izrael bol domovom oboch národov, v ktorom sa môžu cítiť bezpečne všetky deti aj dospelí.

 

Skryť Zatvoriť reklamu