"Ochrancovia rodiny" ohrozujú rodiny

Písmo: A- | A+

Niečo sa so Slovenskom stalo. Zrazu tu každý chce chrániť rodinu. Nie pred chudobou, nezamestnanosťou, nie pred alkoholizmom či pádom do závislosti od drôg či gamblerstva, nie pred domácim násilím či sexuálnym zneužívaním detí rodinnými príslušníkmi. Chcú ju chŕaniť pred gejmi a lesbami. Tomu má slúžiť definícia manželstva v ústave ako zväzok muža a ženy. A potom čo? Prestanú sa manželstvá rozvádzať? Prestane sa rodiť čoraz viac detí mimo manželstva? Zrazu prestanú mladí ľudia "žiť na divoko" a budú sa húfne sobášiť? Dramaticky sa zníži počet detí v detských domovoch? Nie, nič z toho sa nestane. Iba sa zakonzervuje súčasný stav, ktorý bráni niektorým ľuďom mať rovnaké práva ako väčšina.

Keď sa hovorí o ochrane rodiny, politici, ktorí túto agendu presadzujú, takmer nikdy nehovoria o vyššie zmienených hrozbách pre rodiny a takmer vždy hovoria o zvyšujúcom sa počte rozvodov, znižujúcom sa počte detí, a podobne. Asi tomu celkom nerozumiem. Doteraz ich definícia tradičnej rodiny bola zakotvená v zákone a napriek tomu sa čoraz viac rodín rozvádza a čoraz viac detí sa rodí mimo manželstva a vôbec trend rodenia detí je dlhodobo klesajúci. A teraz si vážne niekto myslí, že presunutím tejto definície do ústavy, sa nejakým zázrakom tieto trendy zvrátia? Teraz manželia, ktorí sú pred rozvodom, si povedia: "Vieš čo zlatíčko, Fico a KDH dali do ústavy ochranu rodiny, tak neblbnime, rešpektujme ústavu a zostaňme manželmi" alebo "poďme mať veľa detí, lebo politikom tak veľmi záleží na našej rodine, že jej ochranu dali až do ústavy"? Nie nepovedia. A predkladatelia tohto nezmyslu to dobre vedia - aspoň dúfam.


O čo tu teda ide? Odpoveď je celkom jednoduchá. Celá táto ultra-konzervativna agenda vznikla ako reakcia na snahy ľudí s inou než heterosexuálnou orientaciou (LGBT) o zrovnoprávnenie ich vzťahov. Skutočným dôvodom všetkých týchto smiešnych tanečkov je boj proti LGBT ľudom a snaha zakonzervovať súčasný stav, ktorý ich diskriminuje. Niektorí politici to robia z vlastného presvedečenia a odporu voči homosexualite, niektorí to robia, pretože chcú byť medzi voličmi populárni a myslia si (možno oprávnene), že kecami o rodine si popularitu zvýšia. Vo väčšine prípadov, zrejme,  ide o kombináciu oboch motivácií.


S reálnou ochranou rodín pred čímkoľvek však tento boj proti LGBT menšine nemá nič spoločné. Neviem si predstaviť akým spôsobom môže uznanie vzťahu dvoch gejov ci dvoch lesieb štátom ohroziť nejakú ínu, tradičnú rodinu. Za to, že Marika s Janou spečatia svoj vzťah na úrade, sa ich susedia Jožo a Ivana rozvedú? Alebo prestanú plodiť deti? Alebo sa o ne prestanú vzorne starať? Každý tu straší LGBT manželstvami, ale doteraz nebol schopný vysvetliť, ako to reálne ohrozuje tradičné manželstvá. Dôvod je jednoduchy: Nijak to tradičné manželstvá neohrozuje. Naopak, je to táto vlna nepriateľstva, netolerancie a hlúposti, ktorá ohrozuje aj tradičné rodiny.


Mám malé dieťa. Dnes nikto nevie povedať, aká bude jeho orientácia, keď bude dospelé. Je to lotéria. Ak je to dané geneticky, nikto s tým nič neurobí. Ak je to dané viac výchovou, tiež sa s tým cieľavedome dá urobiť málo. Aj v tých najkonzervatívnejších a najtradičnejších rodinách sa rodia deti, z ktorých vyrastajú ľudia s neheterosexuálnou orientáciou. Každý, kto má malé dieťa, má doma potenciálneho LGBT človiečika. To však vôbec nie je podstatné. Rozhodujúce je, či svoje dieťa ľúbite. Ak ho skutočne milujete, potom na jeho orientácii vôbec nezáleží. Naopak, ak bude gej či lesba, vyvolá to vo vás odhodlanie viac ho chrániť pred netolerantnými ľuďmi. Kto svoje dieťa miluje, chce, aby bolo rovnocenné všetkým ostatným ľudom, nie, aby bolo človekom druhej kategórie.

 

lgbtdaughter.jpg


Táto šialená vlna nenávisti voči gejom a lesbám, na ktorej sa politici vezú a ktorú podporujú, v skutočnosti ohrozuje rodiny aj deti. Atmosféra netolerancie, ktorú v spoločnosti vytvárajú, môže viesť až k samovraždám mladých gejov (ako sa nedávno stalo v Čechách) alebo k ľahostajnosti voči násiliu páchaného na LGBT tínedžeroch, ako sme toho svedkami v putinovskom Rusku. Toto sú skutočné hrozby pre reálnych ľudí a pre ich rodiny. Aj LGBT ľudia pochádzajú z tradičných rodín a útok na nich či ich diskriminácia je útokom a diskrimináciou ich rodín.


Rodinu treba chrániť. Nie len rodinu, ale každého človeka. Pred násilím, pred diskrimináciou a pred dehonestáciou jeho dôstojnosti. Takzvaní "ochrancovia rodiny" však robia presný opak. Vytváraním obrazu falošného nepriateľa šíria atmosféru netolerancie, ktorá môže viesť až k násiliu na ľudí, ako sme toho svedkami v Rusku. Voči tomu by sa mali postaviť všetci príčetní ľudia a skutoční ochrancovia rodín. Nalejme si čistého vína. Ak tu niekto ohrozuje rodinu, sú to títo popletení ultra-konzervatívni ideológovia a v skutočnosti nechránia nič okrem vlastnej obmedzenosti.