Október plný Palestíny

Písmo: A- | A+

Združenie Oikos Bratislava usporadúva pravidelné premietania filmov s ekonomickou a sociálnou tematikou spolu s diskusiou. Minulý týždeň v utorok v rámci udržateľného kina usporiadali premietanie filmu Occupatin 101. Pred premietaním som mal tú česť povedať niekoľko slov na tému izraelsko-palestínskeho konfliktu a odpovedať na niekoľko otázok.

Prezentácia bola filmovaná Julom Bosákom, vďaka ktorému, si ju môžete pozrieť a vypočuť aj vy. Hovoril som o začiatku a príčinách konfliktu o Palestínu ako aj o skutočnostiach, ktoré veľké média často nespomínajú alebo úplne ignorujú a ktoré sú u veľkej časti ľudí málo známe alebo úplne neznáme, napríklad o teroristickej minulosti izraelských premiérov a súčasnej vládnej strany Likud.


 

Nasledoval filmový dokument Occupation 101 pcenený viacerými cenami.  Nachádza sa na youtube aj so slovenskými titulkami, takže ak máte záujem dozvedieť sa o téme trochu viac, môžete si ho pozrieť tiež.


 

Tento mesiac je bohatý na akcie týkajúce sa Palestíny. Lucia z Bratislavy rozbehla projekt HoopRelief, prostredníctvom ktorého chce priniesť radosť a hru deťom v palestínskych utečeneckých táboroch. V Palestíne strávila niekoľko mesiacov  a viac ako akcie riešiace veľkú politiku ju oslovila snaha pomôcť konkrétnym ľuďom priamou prácou s nimi poskytnutím psychickej a morálnej podpory. Rozhodla sa preto realizovať projekt tanca s hoola hoop obručou pre deti. Viac o jej projekte sa môžete dozvedieť na stránke a ak vás oslovil môžete prispieť na jeho realizáciu (FB stránka projektu).

 


 

Pozajtra sa uskutoční ďalšia zaujímavá akcia. Z rešpektu ku kódexu blogera vám o nej viac nepoviem. Kto má záujem určite si o nej informácie nájde.

 

Nevlastníme veľké médiá ani v nich nemáme vplyv. Ale môžeme využívať facebook, blogy, youtube a organizovať živé podujatia pre ľudí, aby sme prispeli k zmene v Palestíne, tak, aby v nej raz všetci, Palestínčania aj Izraelčania, židia, muslimovia, kresťania a príslušníci všetkých ďalších národnosti a vierovyznaní, vrátane ateistov, mohli žiť v pokoji ako rovnocenní ľudia.

 

Skryť Zatvoriť reklamu