Štartuje participatívny rozpočet

Zdá sa, že po rokoch kšeftovania s majetkom mesta a ignorovaní hlasu jeho občanov, sa karta začína obracať. Po tom čo sa Bratislavčanom podarilo odstaviť od koryta Ďurkovského a zachrániť PKO pred zbúraním, nastáva systémová zmena, vďaka ktorej môžu občania rozhodovať o rozpočte mesta, teda o svojich peniazoch. V týchto týždňoch sa spúšťa pilotný projekt participatívneho rozpočtu pre Bratislavu, prvý svojho druhu na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V praxi to znamená, že každý občan sa môže zapojiť do rozhodovania o tom ako bude využitá vyčlenená časť financií.

Myšlienka participatívneho rozpočtu bola prvý krát zrealizovaná v brazílskom meste Porto Alegre. Vďaka nemu v meste, v ktorom približne tretina obyvateľov žila v slumoch bez prístupu ku kanalizácii, vodovodnému systému, zdravotníckym zariadeniam a školám sa podarilo dosiahnuť napojenie na vodovod a kanalizáciu 98% domácností, niekoľkonásobne zvýšiť počet škôl a zvýšiť rozpočet pre zdravotníctvo a školstvo z 13% na 40%.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


( Námeste Azoreans v Porto Alegre)

Zďaleka však nejde iba o systém pre "slumové mestá". Úspech participatívneho rozpočtu inšpiroval obyvateľov ďalších miest po celom svete. Dnes sa ich počet odhaduje na vyše 1000. K Chicagu, Torontu, Lisabonu, Parížu, Berlínu, Seville či Londýnu sa tento rok pridáva Bratislava.


Ak sa ani vy nechcete zmieriť s tým, že o politike svojho mesta môžete rozhodovať iba v momente vhodenia volebného lístka raz za 4 roky, môžete sa začať zapájať. K dispozícii je 5 tematických skupín: seniori, mládež, životné prostredie, doprava, školstvo. Neskôr bude možné sa zapojiť aj do teritoriálnych skupín podľa mestských častí. Do procesu tvorbu rozpočtu sa môžu zapojiť aj mimovládne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Tak dosť frflania a nadávania na to ako je všetko zlé a ako to nejde. Podrobný návod ako začať, nájdete tu. V skratke:

  1. Na tejto stránke si vytvoríte svoj osobný účet.

  2. Príde vám mail s heslom.

  3. Tu sa potom môžete prihlásiť.

  4. zozname komunít si nájdite niektoré zo spomínaných piatich komunít, vyberte tú (alebo tie), ktorá vás oslovuje a požiadajte o členstvo.

Pre pilotný projekt participatívneho rozpočtu je vyčlenených 20 000 Eur. Nie je to veľa, ale je to začiatok. Konečným cieľom pre toto volebné obdobie je okolo 2 000 000 Eur, teda 1% rozpočtu Bratislavy. Aj to je málo. Záleží to len na nás, aby sme si v ďalšom volebnom období vydupali viac. Teraz sa však treba postarať o fungovanie tohto pilotného projektu.

Dnes o piatej sa bude v Justiho sieni Primaciálneho paláca konať verejne vzdelávanie o tom, ako participatívne rozpočty fungujú v niektorých európskych mestách. Link na facebook event nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


( Zdroj )

Kamil Kandalaft

Kamil Kandalaft

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Čo som? Slovák, Arab, Maďar, Palestínčan či Izraelčan? Odpoveď je jednoduchá. Som človek. Kto je viac?! Zoznam autorových rubrík:  PolitikaNáboženstvoMyšlienkySúkromnéZaujimavé všeličo

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu