V praxi to znamená, že každý občan sa môže zapojiť do rozhodovania o tom ako bude využitá vyčlenená časť financií.
Myšlienka participatívneho rozpočtu bola prvý krát zrealizovaná v brazílskom meste Porto Alegre. Vďaka nemu v meste, v ktorom približne tretina obyvateľov žila v slumoch bez prístupu ku kanalizácii, vodovodnému systému, zdravotníckym zariadeniam a školám sa podarilo dosiahnuť napojenie na vodovod a kanalizáciu 98% domácností, niekoľkonásobne zvýšiť počet škôl a zvýšiť rozpočet pre zdravotníctvo a školstvo z 13% na 40%.

( Námeste Azoreans v Porto Alegre)
Zďaleka však nejde iba o systém pre "slumové mestá". Úspech participatívneho rozpočtu inšpiroval obyvateľov ďalších miest po celom svete. Dnes sa ich počet odhaduje na vyše 1000. K Chicagu, Torontu, Lisabonu, Parížu, Berlínu, Seville či Londýnu sa tento rok pridáva Bratislava.
Ak sa ani vy nechcete zmieriť s tým, že o politike svojho mesta môžete rozhodovať iba v momente vhodenia volebného lístka raz za 4 roky, môžete sa začať zapájať. K dispozícii je 5 tematických skupín: seniori, mládež, životné prostredie, doprava, školstvo. Neskôr bude možné sa zapojiť aj do teritoriálnych skupín podľa mestských častí. Do procesu tvorbu rozpočtu sa môžu zapojiť aj mimovládne organizácie.
Tak dosť frflania a nadávania na to ako je všetko zlé a ako to nejde. Podrobný návod ako začať, nájdete tu. V skratke:
Na tejto stránke si vytvoríte svoj osobný účet.
Príde vám mail s heslom.
Tu sa potom môžete prihlásiť.
V zozname komunít si nájdite niektoré zo spomínaných piatich komunít, vyberte tú (alebo tie), ktorá vás oslovuje a požiadajte o členstvo.
Pre pilotný projekt participatívneho rozpočtu je vyčlenených 20 000 Eur. Nie je to veľa, ale je to začiatok. Konečným cieľom pre toto volebné obdobie je okolo 2 000 000 Eur, teda 1% rozpočtu Bratislavy. Aj to je málo. Záleží to len na nás, aby sme si v ďalšom volebnom období vydupali viac. Teraz sa však treba postarať o fungovanie tohto pilotného projektu.
Dnes o piatej sa bude v Justiho sieni Primaciálneho paláca konať verejne vzdelávanie o tom, ako participatívne rozpočty fungujú v niektorých európskych mestách. Link na facebook event nájdete tu.

( Zdroj )