Tak vyrazili sme v pondelok večer o šiestej a nasledujúcich 16 hodín sme strávili v autobuse, smer Brusel. Samozrejme sme mali cik-pauzy kedykoľvek sme potrebovali. Naši šoféri boli nie len veľmi šikovní ale aj veľmi milí -to je dnes veľká vzácnosť. Čakal som, že 16-hodinová cesta nás úplne vyšťaví, ale myslím, že sme ju všetci celkom dobre zvládli.

Prišli sme hodinu pred začiatkom demonštrácie takže sme boli medzi prvými účastníkmi. Všade viali slovenské vlajky, takže to vyzeralo akoby to bola akcia Slobody zvierat. Slovenskí zamestnanci v euro-bruselských inštitúciách boli radi, že vidia aktivistov-krajanov.



Aha, zabudol som povedať za čo sme demonštrovali. Žiadali sme Európsku komisiu, aby navrhla reguláciu, ktorá zakáže dovoz, vývoz a predaj všetkých výrobkov z tuleňov vo všetkých štátoch EÚ. Komerčný lov tuleňov totiž spôsobuje pomalú a bolestivú smrť státisícom tuleních mláďat ročne. To všetko len preto, aby ich kožušina bola použitá do luxusných výrobkov odevného priemyslu.


Najväčšia zabíjačka morských cicavcov na svete sa odohráva v Kanade, inak civilizovanej a vyspelej krajine. Národné zákazy výrobkov z tuleňov už prijali Belgicko, Holandsko a Slovinsko. V legislatívnom procesu sú v Nemecku, Taliansku a Česku. Sloboda zvierat vstúpila do dialógu s ministerstvom životného prostredia SR o prijatí podobného zákazu u nás.


Porozdávali sme okoloidúcim letáky a pomaly sa začal hlavný program. Vystúpili očití svedkovia lovu tuleňov v Kanade. Prihovorili sa poslanci európskeho parlamentu, ktorý je z veľkej časti naklonený ochrane tuleňov. Podporili nás tiež rôzne belgické a holandské celebrity, ktoré nepoznáme a jedna celebrita ktorú poznáme - Paul McCartney, snáď najznámejší odporca lovu tuleňov. Podujatie bolo prerušované piskotom demonštrantov a skandovaním: Stop the killing! Ban the trade - Zastavte zabíjanie! Zakážte obchod!

Celkovo sa pred budovou Európskej komisie zišlo do 1500 ľudí z vyše desiatich krajín EÚ. Atmosféra podujatia bola neopísateľná. Trochu viac z nej môžete okoštovať v tomto videu.
Po akcii časť z nás zostala oddychovať v blízkom parku a my ostatní sme si pozreli starý Brusel. Hľadali sme slávneho cikajúceho chlapca. Keď sme ho nevedeli nájsť spýtal som sa policajta: Silvuplé, keskusé le garson ciki-ciki? Na moje počudovanie porozumel a ukázal mi správny smer. Ja som túto fontánku videl pred pár mesiacmi, takže teraz som sa už iba zabával na sklamaných výrazoch v tvárach mojich kolegov. Ozaj, prečo je vlastne tento obyčajný cikajúci chlapec, akých je na svete x, taký známy? Bol prvý, alebo aký je jeho problém?
Aký je výsledok demonštrácie? Európska komisia o tri týždne prijala návrh komisára pre životné prostredie Stavrosa Dimasa, aby bol zakázaný obchod s výrobkami z tuleňov, s výnimkou tých výrobkov, ktoré pochádzajú z krajín, kde je lov preukázateľne humánny. Toto je krok správnym smerom, ale v žiadnom prípade nie dostačujúce riešenie. Výnimku sa budú snažiť lovci využiť a prešmyknúť sa cez zákaz. Kanada už dnes tvrdí, že lov na jej území je humánny. Toto je vraj humánne.
Návrh ešte pôjde na prerokovanie do Európskeho parlamentu, kde je reálna šanca, že ho poslanci upravia do podoby, ktorá bude znamenať skutočnú a účinnú ochranu tuleňov. Snáď nás nesklamú a prácu začatú komisiou zdarne dokončia.

Správu o rozhodnutí Európskej komisie nájdete tu.
Správu o Bruselskej demonštrácii nájdete tu.