
Jeremy Gilley v roku 1999 natáčal film o vojnových konfliktoch a o možnosti ustanoviť jeden deň v roku ako „ďeň mieru". Deň kedy by sa zbrane na celom svete utíšili, deň kedy by sa nebojovalo, deň globálneho prímeria a nenásilia. Niečo ako zastavenie bojov počas antických olympijských hier, ibaže by šlo len o jeden jediný deň v roku. Táto myšlienka mu nedala spať.
Zaumienil si, že sa ju pokúsi uskutočniť. Založil organizáciu Peace One Day, čo sa dá preložiť ako Jeden deň mieru (alebo aj Mier jedného dňa). Jeho prvá verejná akcia k tejto iniciatíve zostala médiami zväčša odignorovaná. Začal sa však stretávať so svetovými politikmi a vyznamnými ľuďmi z celého sveta. Rozprával sa s nimi o tom, počúval ich, presviedčal ich. Napokon v roku 2001 Veľká Británia a Kostarika predložili návrh na vyhlásenie 21. septembra za Medzinárodný deň mieru. Rezolúciu OSN, ktorou sa prijal tento návrh, podporilo vo Valnom zhromazdeni jednomyselne všetkých vyše 180 krajín sveta. Od vtedy si môžeme každý rok pripomínať spolu s ostatnými ľudmi na Zemy význam mieru a robit aktivity na jeho podporu.
Jeremy dosiahol skvelý úspech. Ale deň mieru s fixným dátumom bol zatiaľ iba na papieri. Samé od seba sa formálne vyhlasenie nezačne napĺňať adekvátnym obsahom. Aby sa z deklarácie stala realita bude treba vyvinúť veľké úsilie a urobiť množstvo práce. Jeremy Gilley pokračoval vo svojej snahe ďalej.
Nasledujúce roky organizoval koncerty, premietania filmu Peace One Day, stretával sa s politikmi a mediálne známymi ľudmi. A v roku 2006 sa to začalo rozbiehať vo veľkom. 21. septembra toho roku bolo dodaných 30 ton potravín do južného Sudánu a vykonaný vakcinačný program v deviatich krajinách. V Kongu sa podarilo vrátiť detskú vojačku Adeline k jej rodine. Okolo 2,2 miliona deti v Británii simultánne spievalo pieseň No Wars Will Stop Us Singing (Žiadne vojny nám nezabránia spievať).
V ďaľších rokoch sa do aktivít Medzinarodného dňa mieru zapája až 100 miliónov ľudí. Organizujú sa vakcinačné programy, mierové pochody, diskusie, čítanie poézie, spoločné modlitby či umelecké výstavy. Podarilo sa zaočkovat 1,4 milióna detí v Afganistane. Organizujú sa podujatia, pri ktorých ľudia odovzdávajú svoje zbrane. Peace One Day v spolupráci so spoločnosťou Puma štartuje kampaň One Day One Goal - Jeden den jeden gól (alebo aj jeden cieľ) - v rámci ktorej sa 21. septembra konajú „mierové" futbalové zápasy. Tento rok sa bude 17. sepembra v Paríži konať koncert, na ktorom vystúpi okrem iných aj Patti Smith.
Toto všetko začalo myšlienkou v hlave jedného človeka. Aby sa naplnil cieľ, že 21. septembra ustanú všetky boje na svete, bude treba spraviť ešte veľa práce. Stále existuje veľa ľudí, ktorí o existencii Dňa mieru ani nevedia. Či sa podarí priniesť na svet viac mieru záleží od každého z nás. Každý z nás môže spraviť niečo pozitívne.
Aj vy sa môžete tento rok zapojiť do podpory tejto peknej myšlienky. V utorok 21. septembra usporiadame Deň mieru v Medickej záhrade v Bratislave. Bude bubnovačka, hudba, vytvoríme symbol mieru a na záver si dáme mierový pochod k Námestiu slobody. Môžete usporiadať vlastnú akciu (a prípadne ju oznamiť na stránke Peace One Day). Alebo príďte s nami osláviť Deň mieru do Medickej záhrady. Začíname o 16:30 a končíme okolo 18:00. Radi vás uvidíme.
