
Pár základných informácii.
Komerčný lov tuleňov v Kanade je najväčšou zabíjačkou morských cicavcov na svete. Ročne zabijú okolo 300 000 tuleňov, z ktorých 98 percent má menej ako tri mesiace. Tulene pri love zažívajú bolestivú a pomalú smrť. A to všetko len preto, aby ich kožušina bola použitá v luxusných výrobkoch odevného priemyslu. Tulene sú lovené streľbou z diaľky, alebo údermi do hlavy takzvanými hakapikmi. Často pritom nedochádza k ich usmrteniu, ale iba k omráčeniu. Tieto tulene sú potom sťahované z kože vlastne zaživa.
Protesty svetovej verejnosti v sedemdesiatych rokoch 20. storočia priniesli svoje ovocie. Európska únia zakázala dovoz výrobkov z dvojtýždňových mláďat (v prvých dvoch týždňoch života majú tulene biely kožuštek, ktorý sa im potom mení na tmavý) a znížil sa svetový dopyt po tulenej kožušine. Nasledovalo 13 ročné obdobie pokoja, počas ktorého sa populácia tuleňov mohla zotaviť.
Roku 1996 kanadská vláda zvýšila kvóty pre lov tuleňov na 250 000 a začala ho finančne podporovať dotáciami. Odvtedy kvóty niekoľkokrát zvýšila, no skutočný počet usmrtených tuleňov je aj tak vyšší. Tohtoročná kvóta je 275 000 jedincov.
Európa sa začína prebúdzať k činnosti.
V októbri 2006 Európsky parlament vyzval Európsku komisiu, aby prijala celoeurópsky zákaz dovozu a predaja výrobkov z tuleňov. V novembri 2006 Parlamentné zhromaždenie Rady Európy vyzvalo členské štáty, aby prijali svoje národné zákazy dovozu a predaja výrobkov z tuleňov. Takéto zákazy prijali Holandsko, Belgicko, Slovinsko. Podobné zákony sú v legislatívnom procese v Nemecku a Taliansku. Pred par mesiacmi rovnaká iniciatíva bola schválená českou vládou a tiež poľský minister životného prostredia zvažuje jej prijatie.
Sloboda zvierat sa od jesene 2007 zapojila do kampane za záchranu tuleňov viacerými spôsobmi. Iniciovala spomínanú petíciu na changenete, do ktorej sa zapojilo 307 ľudí. Ďalších 554 ľudí podpísalo a riadnou poštou poslalo list adresovaný eurokomisárovi Mandelsonovi, v ktorom ho žiadali, aby obhájil národné zákony na ochranu tuleňov a aby podporil prijatie celoeurópskeho zákazu predaja výrobkov z tuleňov. Pribudlo 1700 podpisov pod petíciu žiadajúcu Kanadu o zastavenie komerčného lovu tuleňov. Mnoho podporovateľov Slobody zvierat (počet neznámy) sa zapojilo do ďalších on-line petícii na stránkach http://www.stopthesealhunt.org/ a do verejných konzultácii Európskej komisie k téme lovu tuleňov.
Zápas za ochranu tuleňov sa blíži do finále.
Celoeurópska koalícia organizácii na ochranu zvierat zvolala na 1. júla demonštráciu pred budovou Európskej komisie v Bruseli. Zúčastnia sa jej organizácie a dobrovoľníci takmer zo všetkých štátov EÚ. Sloboda zvierat sa podujatia zúčastní 49 člennou autobusovou výpravou. Záujemcovia o posledných niekoľko voľných miest sa môžu prihlásiť na dobrovolnici.sz@gmail.com. Európsku komisiu budeme žiadať o prijatie zákazu dovozu a predaja výrobkov zo všetkých tuleňov vo všetkých štátoch EÚ.
Ešte pred Bruselskou demonštráciou sa uskutoční verejné zhromaždenie v Bratislave pred kanceláriou kanadského veľvyslanectva v Bratislave. Pri tejto príležitosti budú odovzdané na kanadskom veľvyslanectve petície adresované kanadskej vláde. Taktiež požiadame ministra životného prostredia SR o prijatie zákazu dovozu a predaja výrobkov z tuleňov na Slovensku.
Slovami sa krutosť lovu tuleňov nedá dosť dobre opísať. Prikladám preto video ukážku, ktorú si môžete pustiť, aby ste videli o čom hovoríme. Nie je to pekné, takže sami zvažte či to chcete vidieť. Avšak, častokrát až priame zábery z lovu pomôžu ľudom uvedomiť si čo sa tam hore v Kanade deje.
Zdroj ukážok IFAW.
Ukážka lovu čislo 2 - tu.
Ukážka lovu číslo 3 - tu.
Bratislavská akcia sa začína v stredu 18. júna o 11:00 na Námestí L. Štúra (medzi Redutou a nábrežím Dunaja). Okolo 11:40 sa presunieme pred kanceláriu kanadského veľvyslanectva na Mostovej ulici. Odovzdáme petície a žiadosť o slovenský zákaz. Každý kto má záujem podporiť ochranu tuleňov bude veľmi vítaný.
Fotky z akcie (doplnené neskôr):





Videoreportáž SITA tu.