
Som veľmi rád, že záujem o fitness a teda zdravý životný štýl plný športu a zdravého pohybu a lepšieho stravovania sa rozmáha do väčších rozmerov. Stále viac a viac ľudí chce skúsiť nejaký ten režim v posilovni, či už tréningový, alebo chce k tomu zaradiť aj presnejšie systematizovanú stravu. Avšak má to jeden háčik!
Ako si vybrať toho správneho mentora, trénera a motivátora ,ktorý Vám tieto Vaše športové túžby splní? Komu sa zveriť?
Trénerov a fitness mentorov (vrátane rôznych výživových poradcov) tu máme na toto malé miesto už skutočne veľa. Preto treba byť obzvlášť opatrný komu zveriť svoj telo, svoju životosprávu a hlavne svoje zdravie! Veď preto to robíme, aby sme sa cítili lepšie, boli vitálnejší a zdravší.
Aby som Vám trošku uľahčil Vašu dilemu, poskytnem Vám 4 základné rady, čomu sa vyvarovať a čím by mal správny tréner disponovať.
Rada 1. : Trénerská športová história a prax!

Myslím si, že skúsenosti trénera vychádzajú aj z jeho športovej histórie. Preto každý poriadny tréner by mal mať skúsenosti s nejakým vrcholovým, prípadne výkonnostným športom (najlepšie aj so súťažnou históriou), ktorý sám vykonával, pochopiteľne v oblasti, v ktorej ako tréner pôsobí. Športová prax, ktorú tréner nadobudol na vlastnom tele a vyskúšal si množstvo tipov tréningov je na nezaplatenie. Dokáže sa lepšie vcítiť do Vašich pocitov počas tréningu. Preverte si teda či Váš tréner robil nejaký šport aj systematicky, prípadne súťažne. Ďalším dôležitým faktorom je, že pokiaľ Vám váš tréner má zostaviť nejaký jedálníček, je môjho názoru nutné až žiadúce, aby ste si preverili, či sám na sebe dotyčný nejaký ten stravovací režim skúsil a absolvoval. V tejto sfére sa stretávam s množstvom trénerov, ktorí sami na sebe nikdy nič neskúsili, žiaden diétny, ani objemový režim a svojim klientom bez potrebných znalostí z praxe predávajú nutričné plány. Tak to však aj vyzerá. Klienti sú bez progresu, prípadne sa vyskytnú časom zdravotné problémy.
Rada 2.: Všeobecný športový rozhľad!

Je veľmi vhodné, ak tréner disponuje všeobecným športovým rozhľadom a pozná viacero metód a režimov, aj z iných športových odvetví, ako len z jedného. Prinesie Vám tak pestrosť do tréningu a váš celkový systém nebude stereotypný. Tým pádom zabezpečí vášmu telu neustály progres a vyhnete sa riziku stagnácie.
Rada 3. Odborné vedomosti a znalosti!

Tak tu hádam niet čo dodať. Tréner by mal disponovať odbornými vedomosťami v oblasti biochémie, fyziológie, anatómie, športovej výživy, zdravého stravovania a všetkého potrebného k vykonávaniu tejto profesie. Uistite sa teda, či Váš tréner absolvoval trénerské odborné vzdelanie či už vo forme školy, alebo aspoň trénerského certifikovaného kurzu. Bez toho by som do spolupráce ani nešiel. Ale! Uistite sa či sú to vedomosti, ktoré korešpondujú v danej športovej oblasti, v ktorej tréner pôsobí. ( pre príklad: Tréner vo fitness centre zo znalosťami primárne z futbalu nie je moc dobrá kombinácia)
Rada 4. Preverte si ho a to poriadne!

Predtým ako sa pustíte do spolupráce s nejakým konkrétnym trénerom, tak sa skúste opýtať Vášho okolia na názor na túto osobu z hľadiska profesionality. Spýtajte sa ako pristupujem ku klientom, akým štýlom trénuje, aké má znalosti a vedomosti, akú má športovú históriu a prax a samozrejme nie je na zahodenie vedieť aj koľko sa športu venuje všeobecne a koľko sa venuje trénerstvu. Ďalej si zistite či s nejakým klientom tréner už dosiahol pozitívne zmeny a či vôbec dokáže Vás ako klienta motivovať k zmene a hlavne doviesť Vás k Vášmu vytúženému cieľu. Tréner, ktorý so žiadnym klientom nedosiahol požadovaný cieľ nie je príliš dobrá vizitka.
Tak to by bolo všetko k základným radám. Dávajte si pozor komu sa zveríte a dobre si trénera preverte. Je to veľmi dôležitým faktorom, aby ste chránili vaše telo a hlavne vaše zdravie.