Aké doplnky výživy sú vhodné pre ženy?

Hádam asi najčastejšia otázka každej ženy, ktorá začína cvičiť v posilovni, alebo začína vykonávať pravidelne nejakú športovú aktivitu. S touto otázkou sa stretávam veľmi často, tak som sa rozhodol dnes o tom niečo napísať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvom rade si treba uvedomiť a definovať čo sú to vlastne doplnky výživy.Doplnky výživy a najmä teda tie určené pre šport, sú jednotlivé látky, ktorými si dopĺňame naše jedálníčky a stravovacie režimy. Doplnky výživy by nemali byť náhradou pestrej stravy a tak by sme ich mali ako už v názve je známe, iba dopĺňať k tréningovému a stravovaciemu režimu.

Každý skúsený výživový poradca, alebo tréner vo fitness centre, by mal vedieť odporučiť a poradiť každej žene začínajúcej športovať ( ak má teda záujem užívať tieto doplnky ) , prípadne presne nastaviť, aké doplnky výživy by mala užívať. Skúsení tréneri a výživoví poradcovia by mali dobre poznať všetky dostupné doplnky výživy, ich účinok a funkciu. Preto je dôležité na koho sa v tomto smere obrátite. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom článku rozpíšem presne aké 3 základné doplnky výživy odporúčam ja svojim klientkám , ktoré majú za cieľ schudnúť, vyformovať postavu a zbaviť sa prebytočného podkožného tuku - bez súťažných ambícií pre rekreačne orientované ženy.

Proteín - Srvátkový Izolát 

kj
kj (zdroj: kj)

Ako prvý doplnok odporúčam siahnuť po kvalitnom proteíne, ktorým si budete milé slečny a dámy dopĺňať bielkoviny. Srvátkové izoláty sa vyznačujú najmä kvalitnejším spracovaním, ako je to u klasických srvátkových koncentrátov. Neobsahujú toľko tukov a cukrov ako u iných druhov proteínov, ľahšie a rýchlejšie sa trávia/vstrebávajú a sú vhodné do redukčných stravovacích režimov. Firiem je na trhu skutočne neúrekom a príchutí ešte viac, takže každá si prídete na svoje. 

SkryťVypnúť reklamu

Kedy a koľko tohto proteínu dávkovať?

Ak trénujeme napríklad ráno, tak je vhodné vypiť 30g proteínu rozrobeného s 250ml vody 1 hod pred tréningom ako raňajky a ísť na tréning. 

A samozrejme základom je vypiť 30g ihneď po tréningu pre podporu regenerácie a výživy svalov a tým pádom doplníme kvalitné aminokyseliny pre vaše telo. 

Komplexné Aminokyseliny v tabletkách

bjjzf
bjjzf (zdroj: jgftf)

Aminokyseliny s komplexným zložením obsahujú esenciálne a neesenciálne druhy aminokyselín. Esenciálne nemôžu byť produkované organizmom a je dôležitý ich príjem počas diéty a počas rozvoja svalovej hmoty. Neesenciálne sú produkované našim organizmom (v pečeni). Korektný pomer medzi esenciálnymi a neesenciálnymi aminokyselinami pri užívaní musí byť dostatočný pred tým než akékoľvek svalstvo začne byť produkované. Medzi najhodnotnejšie esenciálne aminokyseliny patria BCAA, glutamín a leucín pretože ich zastúpenie vo svaloch je väčšinové a majú veľký vplyv na ich anabolizmus. Ostatné druhy aminokyselín sú tiež potrebné pre optimálnu regeneráciu organizmu. V súčastnosti dokonca vyrábajú rôzne firmy aj komplexné aminokyseliny hovädzieho, mliečneho, alebo iného pôvodu. Ja svojim klientkám odporúčam zadovážiť si oboje a na striedačku ich dopĺňať pre maximalizáciu doplnenia kvalitných aminokyselín organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodu tohto druhu doplnku výživy je práve to, že dodáte vášmu telu komplex aminokyselín potrebných pre výživu svalov, regeneráciu a ochranu pred katabolizmom. 

Kedy a koľko ich užívať?

Najlepšie ich užiť (čo sa týka v tréningový deň) vždy v dávke po 5g a to ráno na lačno, pred a po tréningu a tesne pred spaním. Zaistíte si tak ochranu a výživu svalovej hmoty. 

V netréningový deň stačí ráno, počas dňa buď k ľahkému jedlu a pred spaním - tiež v dávke po 5g.

L - Karnitín

ol
ol (zdroj: ol)

L-karnitín je jeden z najúčinnejších a v dnešnej dobe najznámejším a najžiadanejším prírodným spaľovačom tuku. Táto účinná látka je základom tzv. transportného systému v energetickom metabolizme tela. Viaže na seba mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch a prenáša ich do mitochondrií buniek, kde sa z nich tvorí energia pre svalovú prácu. 

SkryťVypnúť reklamu

L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako sú srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú ich správnu funkciu. Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pomáha z buniek odstraňovať škodlivé látky, ktoré vznikajú pri metabolizme. 

Suplementácia L-karnitínu má pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie! Umožňuje zvýšený fyzický výkon a pôsobí aj ako mozgový stimulátor pri veľkom fyzickom alebo psychickom zaťažení, spomaľuje a odďaľuje pocit únavy. Pomáha výrazne zvýšiť tvorbu energie z tukov, ak je podaný pred tréningom, znižuje svalové napätie a tým aj riziko svalového zranenia. Naviac má blahodárny vplyv na ochranu srdcového svalu.

Kedy je ho vhodné dopĺňať a koľko?

Odporúčam ho suplementovať pre ženy v dávke najmä 5g pred tréningom a fyzickou záťažou, ale aj 3g na lačno ihneď po prebudení a 3g počas dňa medzi jedlami. 

Záverom:

Milé slečny a dámy, nebojte sa siahnuť po kvalitných doplnkoch výživy a zaradiť ich do vášho tréningového a stravovacieho režimu. Avšak vždy sa poraďte pred ich zaradením do stravy s odborníkom, ktorý má v tomto smere potrebné vedomosti a skúsenosti.

Karol Berta

Karol Berta

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som profesionálny fitness a kondičný osobný online tréner. Aktívne športujem na výkonnostnej a v minulosti vrcholovej úrovni. Športu sa venujem už od detstva. Počas aktívného vykonávania posilovania, alebo atletiky som nabral množstvo skúseností v oblasti športových metód, techník, princípov, stravy, výživových doplnkov a mnoho ďalšieho potrebného pre prácu trénera. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu