Doplnky výživy. Marketing, alebo skutočne užitočná vec?

Písmo: A- | A+

Kúpte si tento výborný produkt! Najlepší zo všetkých v jeho kategórií! Rýchly rast čistej svalovej hmoty, vynikajúci vzhľad je zárukou! Monster Mega Turbo Mass Gainer 10 000, tak na čo ešte čakáte?! Aj vy ste už niekde čítali podobné nezmysli?! Tiež vás oklamali tieto marketingové lákadlá?! Neznie vám to až príliš dokonale?! Zamysleli ste sa niekedy nad tým a skutočne ste si prečítali zloženie doplnkov výživy, ktoré beriete? Preštudovali ste si o každej jednej doplnkovej látke, ktorú beriete? Skutočne ste po užití daného doplnku výživy pribrali čistú svalovú hmotu? Aj tejto téme som sa rozhodol dnes venovať .

 

Náš aktuálny trh s výživou je momentálne presýtený množstvom doplnkov výživy od veľkého množstva firiem. Ale pre akú sa rozhodnúť? Aká je tá správna práve pre mňa? Treba si však uvedomiť, že základom je pestrá a rozmanitá strava prispôsobená vaším cieľom v športe. Žiaden doplnok výživy vám nenahradí ten správny základ a to je stravu! Doplnky výživy sú jednoducho doplnky, ktoré dopomáhajú k doplneniu potrebných látok za účelom regenerácie svalstva, prípadne nakopnutia pred tréningom, výživa svalstva a pod.

Dnes vymedzím základné doplnky, s ktorými sa stretávate každý deň, alebo ste o nich už niekedy počuli a to s gainerom, srvátkovým  proteínom a samozrejme aj s BCAA.

 

Gainer:

Charakteristika: Sacharidová bomba pre účel naberania, nasýtenia tela cukrom a teda energiou. Okrem cukrov niektoré druhy gainerov zvyknú obsahovať ešte rad aminokyselín a kreatínu (tiež v rôznych formách). Využíva sa väčšinou pred tréningom, alebo po tréningu pre účel doplnenia vyčerpaného glykogénu vo svaloch.

Môj názor: Pre mňa tošku zbytočný doplnok výživy, ktorý najradšej vynahradím pestrou stravou. Áno samozrejme, že Gainer neobsahuje len cukry, ale aj aminokyseliny, avšak tie si bez problémov doplníte buď opäť v strave, alebo v doplnku výživy priamo obohateného na aminokyseliny.  Aj v objemovej fáze som sa snažil si tento doplnok výživy nahradzovať stravou. Napríklad po tréningu, kedy som chcel vyplniť sacharidové okno, nedal som si gainer, ale ovsenú tyčinku (prípadne väčší banán a aminokyseliny som si doplnil v čistej forme v doplnku výživy). Myslím, že táto kombinácia je oveľa úspornejšia aj na financie.  Možno Gainer skôr nájde úspech u ľudí, ktorí po tréningu nemajú chuť na jedlo a tak doplnia potrebný cukor z nápoja.

 

 

 

 

Srvátkový proteín:

Charakteristika: Najpoužívanejší a najznámejší doplnok výživy na trhu. Srvátkový proteín je, ako už v názve sa dá vyčítať, proteín vyrobený z mliečnej srvátky zbavený laktózy ( mliečneho cukru - čo ho radí medzi veľmi výhodný zdroj bielkovín, keď máte práve diétu) . Radíme ho medzi rýchlo vstrebateľný proteín, ktorý je vhodný pre rýchle doplnenie bielkovín či už k raňajkám , alebo ihneď po tréningu (najčastejšie využitie).

Môj názor: Srvátkový proteín je pre mňa základným doplnkom výživy a mám ho vždy doma. Využívam ho neustále po tréningu, niekedy na raňajky, prípadne  z neho pečiem a pripravuje rôzne zdravé nízko kalorické pokrmy a nápoje.

 

BCAA:

Charakteristika: Ďalší veľmi populárny doplnok výživy. Skratka pochádza z anglického názvu: Branched-chain amino acids. Po našom ich môžeme poznať ako vetvené esenciálne aminokyseliny. Skladajú za z troch dôležitých: Leucín, Valín a Izoleucín. Sú veľmi dôležité nakoľko naše telo si ich nedokáže samo vytvoriť a preto musíme tieto aminokyseliny prijímať v strave, alebo doplnkoch výživy. BCAA sú veľmi populárnym doplnkom pre ochranu i rast svalovej hmoty a regenerácii organizmu u športovcov. BCAA sú v tele dôležité pre: zvýšenie kvality a množstva svalovej hmoty, obnovenie sily a urýchlenie regenerácie, podporu novotvorby svalovej hmoty , ochranu svalovej hmoty pred poškodením namáhavým fyzickým výkonom , ochranu svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu znižovania nadváhy, dostatok voľných vetvených aminokyselín pre tvrdý tréning, zvyšovanie sily a pre spaľovanie tukov

Téme o tomto doplnku výživy sa venoval aj môj kolega: http://michaelachberger.blog.sme.sk/c/352548/Svaly-v-tabletkach.html

Môj názor: Sám ich užívam niekoľko rokov v menších aj väčších dávkach závisiac od fyzického zaťaženia. Odporúčam ich každému aktívnemu, ale aj rekreačnému športovcovi. Nemusíte mať z nich strach. Nájdete ich v rôznej forme, komu nevyhovujú tabletky nájdete ich aj v tekutej forme.

 

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu