Tiché otázky hriešnej duše

Zvláštny pokoj sa rozostrel v ten deň. Cez nahnané mraky nepichali teplé lúče, akoby vedeli, že aj tak neodhalia žiadne rameno, ani členok, pretože prísne predpisy tu naozaj platia. Ostatné prekryla vôňa kadidla, kamenné múry a ticho z dávnych storočí. Až potom mohla svetská noha vstúpiť na územie, kde má život celkom iný zmysel ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)
Božie dielo spojené s neuveriteľným ľudským úsilím
Božie dielo spojené s neuveriteľným ľudským úsilím 

Stála pri vstupných dverách, s trochu prísnym, ale pokojným výrazom v tvári. Bez výrazne poznateľných emócií, s jemnou pleťou, ktorú čierny habit ešte viac odrážal do snehobiela. Snažila som sa o malý úsmev, či poďakovanie za to, že môžem aspoň malou škárou nazrieť od ich sveta. Len v ich tvárach zazriem zakaždým ten zvláštny pokoj. Je tam vždy spolu s tichou láskavosťou, malým úsmevom a mäkkými očami.  Mala som silný pocit, akoby som práve vstúpila do cudzej obývačky, s bielym kobercom uprostred a nevyzula si zablatené topánky. A tak kým som sa halila do dlhej sukne, premýšľala som nad chvíľami, keď si nijako neviem zatriediť myšlienky a cítim rozorvanosť na všetky strany, keď je duša nepokojná, zmotaná a neverná. A vtedy by som zabúchala na ťažké kovové dvere, s nákladom na ramenách a s vrzgotom dverí zmizla za starými kamennými múrmi. Ďaleko od ľudí a modernosti sveta, ďaleko od prázdnoty duší a hláv. A hoc by som kolenačky drhla podlahy, či celé dni balila voňavú myrhu, ten zvláštny pokoj miesta by ma neopúšťal a duša by znova našla pokojnú hladinu čistejších vôd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
klastor.zensky
klastor.zensky 

Asi je to tak lepšie. Bez náhlych a zbabelých útekov za kovové dvere. Ešteby som si zvykla. A cesty za pokojom duše mávajú vždy rôznu príchuť.

Apotom, isto by sa našiel aj nejaký prešibaný podnikavec, ktorý by sarozhodol ponúkať wellnes víkendy za múrmi kláštorov. A študenti by pomeste rozdávali letáky s lastminútami, s plnou penziou a malým bonusompre každého piateho návštevníka. A zvláštny pokoj a samota by boli fuč.

klastor
klastor 

Z pôvodného počtu 21 kláštorov sa zachovalo len šesť. Ostatné sú už len neobývané zrúcaniny. Všetok materiál na stavbu vynášali ručne.

klenby
klenby 

st

Meteora - v preklade, skaly vo vzduchu

skaly
skaly 
skaly1
skaly1 
skaly3
skaly3 
kaplnka1
kaplnka1 

Premýšľala som nad gréckou symbolikou, nad tým ako je ich náboženstvo rôzne prepletené výjavmi zo starogréckej mytológie. Skrývala sa práve v kaplnkách.

SkryťVypnúť reklamu

Kaplnky vosvetlých farbách Gréci stavajú napríklad ako poďakovanie za dokončeniestavby, na jej ochranu. Okolo ciest stavajú smútočnékaplnky. Tak ako sú u nás krížiky, na miestach, kde sa stalo nešťastie.V tých gréckych smútočných kaplnkách sú vždy tri ikony. Ikona Ježiša,ikona zosnulého a ikona patróna zosnulého. V kaplnke sú vždy uložené ajdrobné mince. Tie potrebuje duša na zaplatenie mýta cez bájnu rieku Styx,ktorá oddeľuje svet živých od sveta mŕtvych. Duša má len dve možnosti, ísť k bohovi podsvetia, Hádesovi alebo na Olymp k Zeusovi. Gréci neveria v očistec.

V Grécku sa k ortodoxnému pravoslávnemu náboženstvu hlási 98% ľudí. Omše u ich trvajú aj viac ako tri hodiny a sú bez hudobného sprievodu organa. Počas nich ľudia prichádzajú a odchádzajú, neostávajú na celú omšu. V chrámoch nemajú sochy, iba ikony. Ich maľovanie je krásna mravčia práca.

SkryťVypnúť reklamu
ikony.malovanie1
ikony.malovanie1 


ikona
ikona 
ikona.malovanie2
ikona.malovanie2 

Aj obloha bola jasnejšia, keď som sa odmotávala z dlhej sukne a nechcelo sa mi odísť z tej výšky skál. Nebo je tam tak blízko, že v noci si tam isto možno spáliť prsty od žiare hviezd.

Ešte raz som sa skúsila usmiať na tú snehobielu tvár pri dverách. Nemohla som odísťlen tak, akoby bez zaplatenia. A keď sa dve oči pri odchode jemneusmiali, odišla som spokojne tmavou chodbou znova medzi vlkov. Cestou dole somrátala otázky a slová obdivu, koľko viery, poslušnosti, skromnosti a pokory,nezlomnej vôle, čistoty a lásky sem musí priniesť ľudská duša, aby tu bolaskutočne šťastná ...

sviecky
sviecky 
Katarína Maliková

Katarína Maliková

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu