Keď štátna akciová spoločnosť JAVYS v roku 2021 pripravovala v Jaslovských Bohuniciach spustenie špičkovej technológie na spaľovanie rádioaktívneho odpadu, vďaka ktorej mohla získať významné zákazky z celého sveta, proti sa významne ozýval napríklad europoslanec Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska, ale aj Miroslav Kollár (dnes Demokrati).
Martin Hojsík ilustroval svoj odpor voči spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu obrázkom, na ktorom sa sudy s rádioaktívnym odpadom povaľujú po poli.
Hoci ministerstvo životného prostredia v apríli 2021 povolilo JAVYS-u novú prevádzku, hneď vzápätí minister Ján Budaj (dnes Demokrati) urobil nepochopiteľný krok: presadil v koalícii zákaz dovozu zahraničného rádioaktívneho odpadu a vyhoreného jadrového paliva na jeho spracovanie.
Toto rozhodnutie považujem za veľmi nerozumné, pretože prevoz tohto paliva je pre životné prostredie aj zdravie obyvateľstva bezvýznamne rizikový (čo de facto potvrdilo aj samotné ministerstvo svojim povolením), technológia je podľa šéfa JAVYS-u bezpečná a high-tech, spracovávaný odpad je nízkoaktívny a po spracovaní by sa vrátil naspäť do krajiny svojho pôvodu.
Mnohí politici, žiaľ, ignorujú hodnotenie rizík a za riziko považujú už to, že sa začne využívať životné prostredie.
Pevne verím, že po voľbách sa podarí toto rozhodnutie opraviť. Treba však stáť nohami na zemi: nemusí to vyjsť hneď. Presvedčiť voličov, že Slovensko potrebuje mať v parlamente výrazne viac pravicových politikov, to je beh na dlhú trať.
Ľuďom treba dôraznejšie vysvetľovať, prečo im socializmus a zelený populizmus (ako jeho variant) škodia.
6. máj 2023 o 10:15
Páči sa: 5x
Prečítané: 124x
Ako zlepšiť environmentálnu politiku na Slovensku. Nestrašiť rádioaktívnym odpadom
Viacerí politici často vytvárajú strašiaka z rádioaktívneho odpadu.

Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(6)