Veľa vecí v enviropolitike na Slovensku považujem za nesprávne a malo by sa podľa mňa zmeniť.
Nemyslím si, že to má byť najdôležitejšou prioritou Slovenska. Tou musí byť v súčasnosti pomáhať Ukrajine poraziť agresora Putina a obnoviť krajinu.
Z ďalších oblastí by však Slovensko malo rozhodne a zásadne zmeniť aj svoju environmentálnu politiku.
Jedným z jej hlavných problémov je to, že ju desaťročia vykonávajú úradníci, ktorých je na niektoré úlohy málo, a/alebo sú slabo zaplatení, a/alebo nemôžu pracovať efektívne.
Výsledkom toho Slovensko dlhoročne zlyháva v kontrole dodržiavania predpisov zo strany tých, ktorí využívajú zložky životného prostredia, a zároveň im nedokáže poskytnúť rýchle a efektívne služby pre to, aby mohli podnikať a chrániť životné prostredie.
V dôsledku toho tiež Slovensko nedokáže pripravovať envirolegislatívu kvalitne a včas, takže predpisy sa neustále menia, zvyšuje sa počet ich strán, plátajú sa diery a zákony sa zahlcujú novými a často zbytočnými reguláciami.
Envirorezort nemá stabilných vrcholových manažérov, ktorí by dlhodobo udávali jasný trend bez ohľadu na volebný výsledok.
Lídri na ministerskom poste sa mnohokrát sústreďovali najmä na budovanie svojich pomníkov slávy za populárne opatrenia, ktoré však životné prostredie zlepšujú málo a za príliš veľa peňazí.
K chybnému smeru výrazne prispieva aj to, že environmentálnej politiky sa zmocnili socialisti a populisti. Na Slovensku, ako aj v Európskej únii. Ich spektrum opatrení, ktoré poznajú, je veľmi úzke a známe: nové fondy, nové dane a nové regulácie.
Socialisti vytvorili z bezpochyby vážneho problému zmeny klímy strašiaka, proti ktorému sa má bojovať aj za cenu výrazného spomalenia rastu, konkurencieschopnosti, na úkor dôležitejších úloh vlád či iných oblastí životného prostredia.
Toto všetko treba zmeniť.
Nemajme však veľké oči: nepodarí sa to hneď, jednou zmenou volebného výsledku, ani jednou zmenou na mieste ministra. A už vôbec nie revolučným rozhodnutím ísť voliť opäť niekoho nového, kto ešte nebol pri moci.
Na otočenie kormidla enviropolitiky správnym smerom musí mať na Slovensku rozhodujúce slovo viac pravicových politikov a viac politikov, ktorých sa podarí presvedčiť o tom, že to kormidlo otočiť treba.
Myslím si, že aj pre enviropolitiku platí to, čo pre viaceré oblasti: Slovensko treba založiť znovu.
Treba ju robiť profesionálne, bez populizmu, preháňania, predhadzovania sladkostí a bez vzbudzovania strachu a nenávisti.