reklama

Progresívci ho už nepotrebujú. Životné prostredie však bez neho nezlepšíme

Predsedníčka progresívcov považuje hospodársky rast, za niečo, čo pre Slovensko už nie je nevyhnutné.

Progresívci ho už nepotrebujú. Životné prostredie však bez neho nezlepšíme
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Strana Progresívne Slovensko predstavila koncom týždňa novú novú posilu v pre environmentálne témy a pri tej súvislosti predsedníčka hnutia pani Irena Bihariová uviedla, že “Progresívne Slovensko je jedinou stranou na Slovensku, pre ktorú už nie je hospodársky rast ultimátnym cieľom”. 

Najmä vtedy nie, ak má stáť v ceste klimatickej spravodlivosti a prispievať k neodvratnosti následkov klimatickej krízy.

Nie som zelený politik a ani neplánujem byť, pretože hospodársky rast považujem za základný predpoklad toho, aby sme vedeli bojovať proti zmene klímy a zlepšovať kvalitu životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez hospodárskeho rastu sa totiž zastavuje výskum a vývoj, inovácie a technológie, ktoré sú nevyhnutné pre zvládnutie (alebo aspoň spomalenie) zmeny klímy.

A čo je ešte horšie, bez hospodárskeho rastu sa zastaví trend, v ktorom sa stámilióny najchudobnejších ľudí postupne vymaňujú z chudoby. Hospodársky rast je totiž nevyhnutnou hybnou silou znižovania chudoby vo svete.

Obrázok blogu
(zdroj: Ourworldindata.org (https://bit.ly/32n4T0e))

Nesúhlasím s tvrdením, že pre ostatné strany je hospodársky rast ultimátnym cieľom. Takýto cieľ možno mať celkom na saláme. Rast prichádza sám, stačí ho len nedusiť.

Obávam sa, že tieto moderné “zelené” postoje k hospodárskemu rastu sú výsledkom zhýčkania z prosperity, nevedomým pokrytectvom novej generácie socialistov z bohatej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ich postoj je pochopiteľný. Sú mladí a je im fajn. V dobrom úmysle chcú vnucovať všetkým uskromnenie, na ktoré však najviac doplatia tí najchudobnejší. V podobnom záujme šíria pojmy, ktoré sú vo vnútri iba významovo prázdnymi bublinami: nadspotreba, konzum, klimatická núdza, či klimatická spravodlivosť.

Ignorujú pri tom fakt, že Európska únia je globálnym lídrom boja proti zmene klímy, investuje a preinvestovala na tento účel už stovky miliárd eur (len v prípade Slovenska sú to stovky miliónov eur ročne) a nepretržite znižuje produkciu skleníkových plynov.

Až tak, že sa pre to stáva skanzenom bývalej prosperity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto si myslím, že by sme nemali špekulovať o tom, že hospodársky rast je niečo, čo sme kedysi potrebovali a už ani nie, lebo je nám dobre a vôbec, škodí to životnému prostrediu.

Takáto úvaha je veľmi nebezpečná.

Neškodí. Práve naopak. Hospodársky rast je pre boj proti zmene klímy nenahraditeľný.

Radovan Kazda
Novinky môžete odoberať aj cez moju FB stránku

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  121
  •  | 
  • Páči sa:  695x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu