Muž zo Zlatých Moraviec sa našiel medzi deťmi z koncentračného tábora v Bergen-Belsen

V dokumente z vojny sa po rokoch uvidel aj vtedy 11-ročný slovenský židovský chlapec Eugen Danzig.

Muž zo Zlatých Moraviec sa našiel medzi deťmi z koncentračného tábora v Bergen-Belsen
Yehuda Danzig zo Zlatých Moraviec so záberom z koncentračného tábora v Bergen-Belsen, kde sa našiel ako dieťa (Zdroj: Toronto Star)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

.

Židovská rodina Danzigovcov zo Zlatých Moraviec

Yehuda (Eugen) Danzig zo Zlatých Moraviec prišiel do koncentračného tábora v Bergen-Belsen v Nemecku v auguste 1944 aj s bratom Michaelom, svojou nevlastnou matkou, nevlastným bratom a nevlastnou sestrou, napísali noviny The Times of Israel. Jeho otec zomrel v koncentračnom tábore v Buchenwalde, vlastná matka pri pôrode. Dňa 15. apríla 1945 tábor v Bergen-Belsen oslobodili britskí vojaci. Yehudu a jeho rodinu premiestnili Briti do vojenského tábora, kde všetci dostali jedlo a podrobili ich zdravotnej prehliadke. Danzigovci zostali v Bergen-Belsen asi mesiac, potom išli domov do Zlatých Moraviec. V rodnom meste zistili, že nikto z ich príbuzných neprežil, iba jeden strýko, ktorý sa cez vojnu skrýval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.

Odchod Danzigovcov zo Slovenska

V r. 1948 prišiel do Zlatých Moraviec jeden britský rabín. Yehudu a jeho dvoch bratov vzal do Británie, jeho nevlastná matka a sestra šli do Izraela. Yehuda Danzig a jeho brat Michael šli potom do Kanady. V auguste 1948 si ich v Toronte vzali dve židovské rodiny.

.

82-ročný Yehuda sa našiel ako dieťa v dokumente o vojne. Rozplakal sa

V máji 2015 zažil 82-ročný Torontčan Yehuda Danzig šok. Keď si na tablete čítal správy, nečakane uvidel historický čierno-biely záber detí z koncentračného tábora v Bergen-Belsen, na ktorom spoznal seba ako 11-čného chlapca a svojho brata Michaela. Rozplakal sa, píšu noviny The Times of Israel. Záber bol z filmového dokumentu, ktorý tvorcovia nakrútili po oslobodení tábora. Yehuda odhadol, že to mohlo byť asi dva týždne po príchode Britov, lebo na záberoch boli deti umyté a bolo už o ne postarané. Pred oslobodením boli deti v koncentračnom tábore ako živé mŕtvolky, povedal. Yehuda. Boli vyhladované, mali týfus, každý deň museli chodiť na nástupy, aby sa zistilo, kto deň predtým zomrel. V jednej minúte dieťa stálo a v ďalšej už bolo na zemi mŕtve. Denné nástupy boli za každého počasia, mrazu, dažďa, snehu. Dokumentárny film v čase tvorby nedokončili. Až po 70 rokoch ho zreštaurovali pracovníci britského vojenského múzea; premiéru mal r. 2014. Yehuda Danzig si film odmietol pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

.

Zdroje: The Times of Israel, Toronto Star

Roman Kebísek

Roman Kebísek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  105
  •  | 
  • Páči sa:  1 299x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu