Roman Kebísek
Ako sa evanjelický líder Krman dostal r. 1729 do žalára, kde r. 1740 aj zomrel
Daniel Krman bol za svojho života najväčšou autoritou medzi slovenskými evanjelikmi.
(Texty, kontexty a metatexty) Zoznam autorových rubrík: KOMPÁNEK, HAMMEL, HOLOKAUST, KRASKO, TIMRAVA, ROZPRÁVKY, Francisci, ŠTÚR, MAGIN, JÁNOŠÍK, EVANJELICI, DRABÍK, ***PRVENSTVO_BÁSNIKA_VOZÁRA,_1843***, ***ŠTEFÁNIK_A_ŽENY***, IVANKOVEJ VIDENIE LÁSKY, SMRŤ BRATOV ŠULEKOVCOV V R. 1848/9, POÉZIA JANKA KRÁĽA, PROZAIČKA ZAYOVÁ Z UHROVCA, BÁSNIK FÁNDLY, BERNOLÁK PROTI BAJZOVI, SMRŤ KRMANA V ŽALÁRI R. 1740, MONUMENTÁLNE DIELO BELA, POÉZIA SLOVENSKÉHO BAROKA, PREŠOVSKÉ JATKY R. 1687, BAROKOVÝ PORTRÉTISTA KUPECKÝ, STARŠIA SLOVENSKÁ LITERATÚRA, RUSKÁ KULTÚRA, SVETOVÁ LITERATÚRA A UMENIE, BYRON, MALEVIČ, SCHIELE
Daniel Krman bol za svojho života najväčšou autoritou medzi slovenskými evanjelikmi.
Na rytine je senický evanjelický farár Štefan Pilárik (nar. 1615) z jeho knižnej biografie z r. 1678. Na maľbe z evanjelického kostola na Myjave postaveného r. 1785 je miestny farár Daniel Krman (nar. 1663):
Daniel Krman vo svojom náhrobnom nápise píše, že sa narodil aj zomrel vo vyhnanstve“. Mal na mysli to, že matka ho porodila počas ukrývania sa pred Turkami, a pokiaľ ide o jeho smrť, predpokladal ju - zomrel vo väzení.
Mária po smrti manžela, kráľa Ľudovíta II., prišla do Bratislavy a podporovala brata Ferdinanda v boji o uhorský trón.