Pôžička od nebankovky a tma

Ide údajne o „zodpovedných“ veriteľov, ktorí klientov vedú k tomu, aby sa zbytočne nezaväzovali, preto im poskytujú „kvalitné“ služby. Predajnou komoditou sú finančné prostriedky, ktoré nikdy nikto nemal v živote dosť. Alebo sa niekto hlási? Ak áno, pokojne si založte nebankovku, určite bude hneď prvý rok prosperovať. Po založení ju stačí právne ošetriť, administratívno-personálne zabezpečiť a môžete sa pustiť do práce. A kdesi tu stojí výkonný personál týchto spoločnosti, zatiaľ budem hovoriť o dvoch pozíciách: obchodný zástupca a riaditeľ alebo vedúci obchodnej skupiny. Obchodný zástupca pracuje na živnosť, teda na vlastnú zodpovednosť a riaditeľ ako zamestnanec je pod ochrannými krídlami zamestnávateľa. Poďme kruh alebo obchodný vzťah uzavrieť klientom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Všetky vekové kategórie, muži, ženy, rodiny s maloletými, školopovinnými deťmi, zamestnaní, nezamestnaní, ženy na materskej dovolenke žijú v dnešnej dobe, ako ja tomu hovorím „život na dlh“ a sú sem-tam odkázaní na finančnú injekciu – spotrebiteľský úver. Po každej injekcii sa bolesť na niekoľko hodín utlmí. Po finančnej injekcii od „nebankovky“ však prichádza s prvou, druhou, treťou... a následnou splátkou vytriezvenie a v mnohých prípadoch ešte väčšia bolesť. Všetci, ktorí si vzťah s „nebankovkou“ už vychutnali mi iste dajú za pravdu, že to nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chce klient spotrebiteľský úver od banky, musí ju navštíviť niekoľko krát, „nebankovku“ ani raz. Klientovi niekoľko krát zavolá pracovníčka banky, „nebankovky“ iba raz. Banka si klienta preklepne v úverovom registri, v „nebankovke“ klientova finančná (ne)gramotnosť cez úverový register nebude odhalená. V „nebankovke“ obchodný zástupca vypíše v domácnosti klienta alebo v lepšom prípade v kancelárii a v horšom „niekde inde“ žiadosť a osobne doručí alebo pošle kompetentným na schválenie a po schválení pôžičku, opäť v domácnosti klienta (alebo ktovie kde?) vyplatí.

Je to výhodné??? Áno. Možno. Neviem. Nie. Odpovede mnohých budú rôzne, ale keďže v „nebankovke“ príde do styku klient a obchodný zástupca raz (maximálne dva krát), nie je možné, aby obchodný zástupca zistil všetky relevantné skutočnosti o klientovi a jeho platobnej a sociálnej disciplíne. Totiž mnohí potenciálni klienti, ak im cez dieru v nohaviciach

Skryť Vypnúť reklamu

vidieť až... , nevedia, čo majú v špajzi, čo sa patrí a čo nie, čo sa môže a čo musí. A tak neraz obchodný zástupca „dobrosrdečným“ a „falošným“ klientom naletí.

Môj známy prednedávnom pracoval ako obchodný zástupca v jednej nemenovanej „nebankovke“. V čase jeho pôsobenia v tejto inštitúcii, sa „chytal slamky“ jeden sympatický muž, pravdepodobne s vopred pripraveným zámerom úver nesplácať. Úvery sa v týchto inštitúciách začínajú splácať hneď na druhý týždeň, alebo nasledujúci mesiac. Aj náš klient, nazvime ho Miloš, zaplatil niekoľko splátok... a potom chcel prenechať svoj záväzok „na verím Boha“ a tak môj známy po niekoľkých mesiacoch, dostal pozdrav nasledovného znenia:

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie

podľa § ... ods. ... Trestného poriadku v z n á š a m obvinenie

ad. 1. za prečin úverový podvod formou spolupáchateľstva podľa................ , lebo na základe zistených skutočnosti je dostatočne odôvodnený záver, že obvinený „XX“ po predošlej dohode s „XY“ ako dlžník, ktorý nespĺňal podmienky na poskytnutie úveru uzavrel dňa ......................... zmluvu o úvere, atď.

Obchodný zástupca, tá pomyselná spojnica spájajúca spoločnosť a klienta je bitá z dvoch strán, zo strany spoločnosti a zo strany klienta. Spoločnosť v snahe dosiahnuť čo najväčší zisk vyvíja tlak na predaj úverov a ak chce obchodný zástupca slušnú províziu, koná v rámci zásad spoločnosti tak, aby boli uspokojené obe strany, vezme a zapláta dieru nohavíc klientovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nerada by som niekomu v tejto súvislosti ublížila. Snahou každého podnikateľského subjektu je prosperovať a čestne obstať v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch (alebo je to len moja ilúzia?). Kompetentní by však nemali zabúdať na právnu a osobnú ochranu obchodných zástupcov. Alebo im ochráni vlastná zodpovednosť plynúca zo živnosti? A tiež si myslím, že by tu mala platiť priama úmera: koľko zodpovednosti na ramenách obchodných zástupcov, toľko právomoci.

V tomto obchodnom vzťahu je hádam najväčšia ťarcha zodpovednosti na strane klienta, ktorý musí sám rozhodnúť na základe svojej slobodnej vôle, či prispeje k nepredstaviteľným ročným ziskom nebankových subjektov (čo poviete na ročný zisk 560.000,– €?).

Katarína Kellnerová

Katarína Kellnerová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemusíme žiť tak, ako sme žili do včera. Nedržte sa zaužívaných návykov, a tisícky možností vás budú pozývať do nového života. Christian Morgenstern Zoznam autorových rubrík:  Bútľavá vŕbaLuna na každý deňĽudia nášho mestaNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu