Otázka pocitu ženskosti
Vedecké štúdia na tejto úrovni prinášajú pomerne rozporné údaje. Niektoré štúdia, zamerané na sexualitu ženy uvádzajú, že žena po hysteerektómii stratí zábrany, pretože nehrozí otehotnenie a antikoncepcia ako taká stráca význam. Ženy po HY prevažne si zachovajú libido (chuť na milovanie) a za týchto okolností sa môže ich sexuálny život naplno rozvinúť. Naproti tomu ďalšie štúdie sledujúce dlhodobejší časový horizont dokazujú u žien po HY s ponechaním jedného ovaria rýchlejší nástup zmien charakteristických pre menopauzu a to aj napriek substitučnej hormonálnej liečbe s involúciou až atrofiou ponechaného ovaria a postupnou stratou libida.
Toľko veda a ja jej výsledky nevnímam ako rozporné. Každá žena je neopakovateľná, jedinečná bytosť, ktorá reaguje na tú istú situáciu rozdielne a preto aj štatistický súhrn rozdielnych indivíduí zákonite vykáže rozdielne výsledky.
Problém pocitu ženskosti spočíva v niečom inom.
Orientálne empirické skúmania a závery to poznajú niekoľko tisíc rokov; moderná západná kultúra iba pár desaťročí a to od čias *Junga a jeho definovania archetypov. Všetko živé v prírode funguje vlastne na základe archetypov, ktoré sú dané jedincovi do vienka pri narodení. V živočíšnej ríši to nazývame pudmi, u ľudí sú základné archetypy vpísané do podvedomia (nevedomia) človeka. Aký je rozdiel medzi pudom a archetypom? Zoberme si správanie vtáčika. Ten v čase, keď sa iniciuje jeho pud rozmnožovania začne stavať hniezdo a následne začne vábiť do postaveného hniezda samičku.
U dospelého jedinca – muža sa iniciuje tento dej na základe podvedomej túžby vybudovať rodinné hniezdo (založiť si rodinu) – u ľudí je to stavba domu, alebo kúpa bytu. Človek má však slobodnú vôľu a vedome vie tento pud – archetyp potlačiť a podnetom k potlačeniu archetypu môžu byť rôzne dôvody: štúdium, nedostatok finančných prostriedkov, nie veľmi vhodné zamestnanie, atď. Začne všetko zhodnocovať a archetyp jednoducho potlačí.
Teda, u živočíchov je jednanie nevedomé a živočích ho vôľou neovplyvňuje. Archetyp je jednanie, ktoré vychádza z podnetov podvedomia a jedinec ho môže vôľou ovplyvňovať a korigovať.
U žien existuje tiež archetyp ženy, ženy matky, ktorý v príslušný okamih spúšťa jej konanie a uvedomenie si seba ako ženu, matku, strážkyňu rodinného kozubu, darkyňu a ochrankyňu života.
Samozrejme, že aj žena na svojej vedomej úrovni vie tento archetyp potlačiť a ak ju stretne v živote skutočnosť, že jej hrozí strata toho, čo vlastne tento archetyp napĺňa (hysterektómia) podvedome sa tomu vzoprie, pretože cíti, že jej archetyp ženy – matky sa naruší a tým aj stratí pocit naplnenia ako ženy – matky, nezávisle na tom, či už bola matkou, alebo nie – archetyp je naprogramovaná stopa v podvedomí každej ženy. Ak žena použije silu svojho ega, vie potlačiť tento prejav a vyrovná sa so skutočnosťou života.
Pre naplnenie pocitu ženskosti naozaj nestačia vonkajšie a vnútorné rodidla. Maternica nedáva iba možnosť donosenia plodu, má v organizme a živote ženy širšie, multifunkčné uplatnenie. Preto niektoré ženy, hlavne tie, ktoré majú vysoko rozvinuté a silné ego vedia potlačiť tento archetyp a na vedomej úrovni si vedia vytvoriť náhradný, kompenzačný systém a žiť plnohodnotným životom a šťastne. Má to však jeden háčik. Náš život a fungovanie nášho tela neriadi naše vedomie, ale podvedomie.