Pán doktor, nezavádzajte národ!!!

Nielen v časoch krízy je dôležité každé euro. Preto sme pre pacienta zaviedli (citujem z letáčika Malý sprievodca liekovou reformou politickej strany č. 22): druhú najnižšiu cenu liekov v EÚ, vernostný systém v lekárni predpisovanie liekov názvom účinnej látky namiesto konkrétnej značky lieku, vydanie lieku s najnižším doplatkom pre pacientov v lekárni, maximálnu hranicu na doplatky za lieky pre invalidov a dôchodcov s nízkymi dôchodkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)

Pre koho je dôležité každé euro, pre občana alebo pre vás? Zaiste, pre každého, ale vás, pán doktor, vyrobenie každého eura, nestojí toľko času ako každého druhého občana tejto republiky a nestojí vás to ani toľko energie, ako každého druhého občana. Práve preto, ste zaviedli vernostný systém v lekárni? V čej lekárni, hádam, svojej? Kto vlastne zaviedol vernostný program? Penta? Jej marketingové praktiky cítiť na diaľku! Alebo je to jednomyseľná vôľa vašich voličov, ktorí vám dali dôveru?

V podnikateľskej brandži sa často skloňuje výraz „konkurencia“. Mysleli ste pri tom aj na konkurenciu? Keby ste mysleli, neboli by ste zaviedli vernostný program, lebo všetci, ktorí v tejto oblasti POCTIVO podnikajú 15 až 20 rokov vedia, čo ich stála cesta ku prosperite. Viete, pán doktor, čo je VERNOSŤ? Ak máte na mysli vernosť pacienta, tak to je: vernosť prelietavého vtáka, ktorú venuje aj lekárovi aj lekárnikovi dovtedy, kým dostáva od neho to najlacnejšie, najrýchlejšie a vždy to, čo požaduje a podľa možnosti s prézentom, alebo darčekom, prípadne v akcii 3+1, v nadštandardnom balení a mnohokrát jeho požiadavky presahujú zákon. Ak to nedostane, odchádza tam, kde mu to ponúknu na čipkovanej tácni... . To sú známky správania trhového systému aj pacienta, aj zdravotníckeho pracovníka, ktorý sa tomuto Zajacovmu systému musel prispôsobiť. Od „Zajacových“ reforiem sa zdravie stalo tovarom. Nikde v Európe nie je zdravie tovarom. Tam uznávajú zásady sociálno-trhového mechanizmu a striktne sa dištancujú od toho, aby sa zdravie stalo tovarom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vašu úžasnú filozofickú repliku ste opreli o generickú preskripciu a generiká. Ja žasnem nad tým výrazom..., citujem: „až jednu tretinu doplatkov za lieky tvoria zbytočné doplatky, ktoré by mohol pacient ušetriť...“ Kladiete otázku: „môžem dôverovať generickým liekom?“ Predpokladám, že túto otázku ste „hodil“ do pléna občanov, lebo, keby ste ju položil sám sebe, musel by ste si odpovedať: NIE, nemôžem dôverovať generickým liekom.“ Samozrejmé za predpokladu, že nie ste iba kabinetne vyštudovaný lekár. Mimochodom, počula som dnes dobrý vtip (POZOR, zakladá sa na skutočnosti): ...dej sa odohrával v Prahe. Pri istom obchodnom jednaní sedeli dvaja slovenskí a dvaja čínski politici (samozrejmé s tlmočníkom). Slovenskí politici sa pýtali čínskych, ako je to možné, že Čínska republika je taká prosperujúca...? Pretože nemáme toľkých právnikov vo vláde, ako vy!

Skryť Vypnúť reklamu

Myslím, že to hovorí za všetko!!! Aby som neodbočovala od témy, vrátim sa k pacientom, ktorým ostane v peňaženke jedna tretina ceny lieku, po „nahovorení sa“ na generiká.

Pán doktor, nie som vyštudovaná lekárka, ale počúvam iných a čítam „vybranú literatúru.“ Generiká sú... a znovu si pomôžem vtipom z ordinácie praktického lekára. Unavený podnikateľ po včerajšej nočnej politickej debate v miestnom pohostinstve sa pýta lekára:

„Pán doktor, čo poviete na tie ENERIKÁ?“

„Hádam generiká?“

„Hej, tie lacné lieky, už si ich môžeme aj sami vybrať a na nás nebude nikto zarábať, aký je medzi nimi vlastne rozdiel?“

Skryť Vypnúť reklamu

Lekár sa zamyslene zadíval na svojho pacienta a povedal.

„Jano, skúste sa vy raz opiť z „drevenej borovičky“ a potom z pravej škótskej whisky. Aj borovička aj whisky majú tú istú molekulu etylalkoholu, ale rozdiel medzi nimi zistíte až na druhý deň ráno. A tak je to aj s generikami.“

To je názor a vedomosti tých, ktorí nie sú kabinetnými lekármi, ale majú niekoľko ročnú prax a ktorí zdiagnostikovali a vyliečili niekoľko tisíc pacientov. Ak budete mať na „konte“ toľké úspechy vy, nech sa páči, využite ich v politike, aspoň budete naozaj prospešní pri tvorbe, navrhovaní a schvaľovaní zákonov z oblasti zdravotníctva v záujme PACIENTOV a ich ZDRAVIA, nie pre záujmy finančných skupín.

Katarína Kellnerová

Katarína Kellnerová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemusíme žiť tak, ako sme žili do včera. Nedržte sa zaužívaných návykov, a tisícky možností vás budú pozývať do nového života. Christian Morgenstern Zoznam autorových rubrík:  Bútľavá vŕbaLuna na každý deňĽudia nášho mestaNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu