Aké myšlienky, taký život

Život človeka je každodenný rituál dvanásťmesačného striedania dňa a noci v štyroch ročných obdobiach obťažkaný emóciami, citmi, zvykmi, ba dokonca zlozvykmi. V niektorých okamihoch sa správanie človeka podobá správaniu opice. Stereotyp života ho uvádza do takého silného konzervativizmu, že tlak davu priam fyzicky cíti. Tento stav si uvedomí vtedy, ak je tlak a napätie neznesiteľné a človek sa ocitá v zajatí konania davu. Ak pod ťarchou vlastnej nezodpovednosti uprednostní pohodlie života stáva sa jedným z davu. Ak sa v ňom prebudí pocit zodpovednosti za svoje konanie, dokáže sa zo zajatia oslobodiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S touto dilemou som bojovala aj ja, myslieť rovnako ako dav je predsa také jednoduché, stačí opakovať isté kroky ako opica.

Konať pod vplyvom vlastnej zodpovednosti znamená vzdiaľovať sa davu. Tento stav sa môže niekomu zdať ťažký, lebo v určitých okamihoch môžete nadobudnúť pocit, že ste ostal sám. Sám vojak v poli.

Pre ľahšie pochopenie uvediem príklad, ktorý sa tu hádam ani nehodí, ale predsa ... po niekoľkých rokoch som bola v divadle a poviem vám jedno: „nebolo mi jedno.“ To, že Slováci nedôverujú divadelnej šatni pre hostí, to je totálny zlozvyk národa alebo žeby kabáty prehodené cez divadelné kreslá mali budiť dojem väčšieho počtu návštevníkov? To je iba začiatok. Druhý šok som zažila pri pohľade na sympatických pánov v rifliach. Kde je tú úcta k hodnotám, kde sa stratila úcta k sebe samému a kde úcta k ostatným? Každému by malo záležať na tom, že patrí do spoločenstva ľudí, ktorí majú isté hodnoty, isté pocity, isté vnímanie. Hádam až po uvedomení toho faktu ľudská spoločnosť môže začať budovať určité hodnoty.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elegancia každého národa sa odjakživa spájala s aristokratickou elitou, ale my si tiež hovoríme predsa: národ slovenský a prečo by Slováci nemohli alebo nemali byť elegantní? Elitu národa obyčajní ľudia nemali nikdy v láske, hlavne preto, lebo bola originálna. Kto bol originálny, stal sa terčom útokov a výsmechu aj v minulosti a je tomu tak aj dnes, ale bez ohľadu na to, každá doba mala svojich vodcov. Aj oni sa vtedy iste cítili pod tlakom, napriek tomu ich mená vekmi nestratili lesk, žijú v spomienkach neustále a to aj preto, že boli originálni. Rozdiel medzi dnešnou originalitou spoločnosti a elitou minulých pokolení je len v tom, že naši predchodcovia tvorili hodnoty. Z dnešnej spoločnosti sa vytratili hodnoty a vytráca sa aj originalita vodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vrátim sa k návšteve divadelného predstavenia, ktoré bolo skvelé a zanechalo vo mne príjemné spomienky. Pri tejto príležitosti som si spomenula sa rifľové nohavice, ktoré k nám našli cestu v minulom storočí a boli distribuované do TUZEXOV. Toto oblečenie prišlo k nám zo západu a asi preto sa stálo obľúbeným odevom a na obľúbenosti nestráca dodnes (všetko, čo je zo západu, je predsa moderné a dobré!?). Rifle boli na západe pracovným odevom farmárov a v našich končinách ošúchaným, z módy nevychádzajúcim odevom (na každú príležitosť).

Rovnakosť odievania sa nosí v hlave, myslenia a konania by sa mala nosiť na duchu. Nosiť rifle znamená byť IN. Myslieť ináč, znamená ostať sám.

Skryť Vypnúť reklamu

Kladiem si otázku, kedy sa Slováci oslobodia z pút života vo zvykoch až zlozvykoch alebo nájde sa niekto, kto bude mať dostatok síl ich oslobodiť? Tu je priestor pre príslovie: „ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko, neohneš ma mamko, keď ja budem Jano.“.

Ak príde deň D a budú sa chcieť oslobodiť sami, bude musieť každý začať od seba, aby zmenil zvyky a zlozvyky na slobodný postoj typický pre nich samotných (každý je predsa jedinečná bytosť) a potom každý začne konať na základe slobodnej vôle, ktorej každý dostal nadostač, aby mohol s ňou dobre a správne hospodáriť celý život.

Teším sa na deň, kedy bude povinnosťou vstúpiť do divadla v originálnej večernej róbe a kedy nebude povolený vstup do spoločnosti v rifľovom oblečení.

Skryť Vypnúť reklamu

Teším sa na deň, kedy sa Slováci nebudú musieť obliekať do odevov, ktoré do našej republiky distribuujú zahraničné spoločnosti, ktorých nadhodnota z ich výroby je pre našinca nepredstaviteľná, z ktorých niektoré sú iba jednorazovky (možno vhodné aj do divadla) a ktorých zisk plynie do zahraničia.

Teším sa na deň, kedy bude každý muž a každá žena originálna vo vnímaní módy a slobodná v myšlienkových pochodoch a postojoch.

V závere môjho príspevku uvažujem o tom, prečo tie opice a ako je to u iných národov. Preto, že väčšina ľudí dnes žije v zajatí davu a iba mizivé percento preferujú slobodu mysle a ducha ... a sú to práve tí, ktorí sa od narodenia obklopujú vkusnými vecami, žijú v peknom prostredí, ktorý je presýtený harmóniou a blahobytom a sú to práve tí, ktorých myšlienky sú pozitívne. Ak budete aj vy pod vplyvom pozitívnych ideí, s výsledkom vášho konania budete nielen spokojní, ale dosiahnete úspech, uznanie, harmóniu a bohatstvo života.

Katarína Kellnerová

Katarína Kellnerová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemusíme žiť tak, ako sme žili do včera. Nedržte sa zaužívaných návykov, a tisícky možností vás budú pozývať do nového života. Christian Morgenstern Zoznam autorových rubrík:  Bútľavá vŕbaLuna na každý deňĽudia nášho mestaNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu