Neviditeľný paragraf Zákonníka práce

Mám pred sebou dve knihy, jedna má názov Zlaté mušky a druhá Zákonník práce. Rozhodujem, ktorú zobrať do rúk prvú. Zlaté mušky? Váham, rozhodujem, ktorá ma viac poteší, poučí... . Beriem do rúk poučnú (asi som málo vzdelaná) a kladiem si otázku, prečo som málo vzdelaná a prečo Zákonník práce? Odpoveď poznám: je mi veľmi ľúto, že nie som zdravotná sestra. ... keby som ňou bola, každý deň by som sa modlila za všetkých poslancov, ktorí v júni minulého roka schválili minimálnu mzdu zdravotným sestrám (... alebo balila kufor, aby som nemusela žiť v republike, kde sa porušujú zákony, len tak hučí).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Študujem obsah, aby som sa dostala hneď k meritu veci: štvrtá časť Mzda a priemerný zárobok. V § 118 ods. 1 sa dozvedám, že zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu. Ide teda o peňažné plnenie zamestnávateľa zamestnancovi. Ďalej sa dozvedám, že mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda stanovená osobitným predpisom a že mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve (nikde nie sú uvedení poslanci – ako to? sú tiež neviditeľní?).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozastavila som sa ešte nad vetou: základná zložka mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.

Nech čítam zľava doprava, sprava doľava, zhora nadol alebo naopak, nikde som nenašla paragraf, ktorý by dovoľoval meniť, upravovať, rušiť mzdu zamestnancom poslancami.

Keďže Slovensko je vo svete rarita, preto naším zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám museli schváliť mzdy poslanci.

Návrh zákona vznikol ako reakcia na požiadavku petície sestier a pôrodných asistentiek. Petíciou sa zaoberala aj Vláda SR a v júni prijala uznesenie, v ktorom uložila MZ SR a MPSVaR SR riešiť minimálne mzdové nároky sestier.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo je totálne absurdné na tomto zákone je, že hlavnými kritériami mzdy sú vek a dĺžka praxe (nie čas a dosiahnutý výkon).

To naozaj už každý stratil rozum? Apropo, nikto, ani vláda, ani poslanci, ani MZ nevystupuje v tomto vzťahu ako zamestnávateľ. Zamestnávateľom je buď nemocnica alebo lekár, ktorý získal licenciu na výkon a poskytovanie zdravotníckych služieb a ak je zamestnávateľom, vzťahuje sa aj na neho živnostenský zákon, podľa ktorého ma konať na vlastnú zodpovednosť za účelom tvorenia zisku!!!

Takto vyzerá príloha č. 1 prijatého zákona:

Stupeň

Počet rokov praxe

Minimálny mzdový nárok (euro mesačne)

1

640,0

2

od 3

666,2

3

od 6

692,2

4

od 9

718,4

5

od 12

744,5

6

od 15

770,7

7

od 18

796,8

8

od 21

822,9

9

od 24

849,0

10

od 27

875,3

11

od 30

901,4

12

od 33

928,0

Ďalšou veľmi zaujímavou otázkou je, prečo vstúpil tento zákon do platnosti až tento rok a účinnosť nadobudol od 1. apríla 2012. Asi preto, lebo mnohí si nechceli kydať špinu na hlavu, respektíve zákony sa schvaľujú pod podmienkou: „ak nebudeš hlasovať, rozlúč sa s poslaneckým mandátom“.

Skryť Vypnúť reklamu

Dámy, nechceli by ste byť zdravotné sestry? Ja áno.

Tu však ide o niečo celkom iné: ide o špinavú hru, ktorá sa hrá na všetkých stupňoch spoločnosti. Už pred pätnástimi rokmi sa rozhodlo, že zdravotné sestry musia byť vysokoškolsky vzdelané, okrem toho sa musia celoživotne vzdelávať. Neskôr sa do zákona zakomponoval výraz „samostatný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti“. Hmm, to by som chcela vidieť pacienta, ktorý by prišiel za zdravotnou sestrou a dal sa ošetriť bez prítomnosti lekára.

Nepochybne si vážim prácu lekárov, zdravotných sestier a celého zdravotníckeho personálu. Ich práca je záslužná a veľmi potrebná, ale nech sa na mňa nehnevá pani prezidentka Asociácie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ak bola taká šikovná a tak humánne a cieľavedomé kráčala za svojim cieľom a my máme takých nevšímavých poslancov, mohla pod stolom urobiť ešte jeden ťah nohou a pripomenúť poslancom, aby prijatím zákona o minimálnej mzde zdravotným sestrám nepotreli Zákonník práce. Je to pre slovenský národ dehonestujúce. Viem, dosiahli svoje, ale nikde na svete neschvaľujú mzdy zamestnancom poslanci, preto mne z uvedeného vyplýva len to, že na mzdy zdravotným sestrám doplatia pacienti. Verte, je smiešne, ak „kompetentní“ povedia, že peniaze sa nájdu. Peniaze sa nenájdu, peniaze buď sú, alebo nie sú. Vlastne mali by byť, veď sociálne poisťovne ku koncu roka 2011 vykázali neuveriteľný zisk. Oprúc sa o sedliacky rozum, do zdravotnej poisťovne plynú peniaze od poistencov a zdravotné poisťovne si kupujú balík zdravotníckych výkonov v zdravotníckych zariadeniach. Moja otázka znie: ako zdravotné poisťovne vytvorili zisk???

Skryť Vypnúť reklamu

... asi sa prihlásim na rekvalifikačný kurz pre zdravotné sestry ...

Katarína Kellnerová

Katarína Kellnerová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemusíme žiť tak, ako sme žili do včera. Nedržte sa zaužívaných návykov, a tisícky možností vás budú pozývať do nového života. Christian Morgenstern Zoznam autorových rubrík:  Bútľavá vŕbaLuna na každý deňĽudia nášho mestaNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu