Slovak Telecom(ST) a tí druhí, čakali sme viac

Od pondelka 1.8. „stratil“ ST svoj monopol na poskytovanie hlasovej služby, tým že prepojil svoju sieť s alternatívnymi operátormi (budem ich volať alternatívci). Nemožné sa stalo skutočnosťou, nekonečný príbeh sa „takmer skončil“, ale výsledok vôbec nie je taký ružový ako čakala verejnosť. Problém možno nie je len v samotnom ST. Možno aj samotní alternatívci mohli ponúknuť ceny, ktoré sú v zahraničí v niektorých porovnaniach o dosť nižšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Takže, samotný nekonečný príbeh neskončí, kým telefonujúci zákazníci neprestanú platiť paušál aj ST, ak jeho služby nebudú vôbec využívať. Neviem, či v ceste tomu stojí opäť nejaký spor na Najvyššom Súde, alebo je pes zakopaný niekde inde, ale kým riešenie nebude také, že ST prenajme poslednú míľu za nejaký rozumný poplatok, ktorý bude odrážať prevádzkové náklady na údržbu vedenia plus nejaká kresťanská marža, aby aj zamestnanci ST mali na výplaty, dovtedy tento problém nebude vyriešený nikdy.

Linku by si buď predplatil samotný človek, pretože ak by chcel využívať služby viacerých alternatívcov (oni momentálne nevyžadujú žiaden paušál), niekto by ten poplatok zaplatiť musel (nie však za cenu volacieho programu ST Standard). Alebo by prepojovací poplatok zaplatil alternatívny operátor s tým, že by pre zákazníka musel spoplatniť okrem hovorov aj tento prepojovací poplatok. Avšak ak by mal zákazník podpísané zmluvy s viacerými operátormi, potom by sa tento poplatok musel medzi nich nejako spravodlivo rozdeliť, pretože inak by došlo k násobnej platbe za tú istú službu. V podstate by pri oboch riešeniach mal zákazník zaplatiť tú istú sumu, pričom jednoduchší sa mi vidí prvý variant, samozrejme s tým, že ak by zákazník nevyužíval služieb ST, potom by mal byť tento poplatok o dosť nižší než je cena paušálov v ST. Neviem ako to chodí v zahraničí, ale možno existuje aj nejaké iné a lepšie riešenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhý problém, na ktorý sa teraz zameriam je cena hovorov do zahraničia (samozrejme nie kdekoľvek, myslím krajiny ako USA, UK, AUS a pod., kde je dnes liberalizovaný a rozvinutý telekomunikačný trh). Cena od ST je dnes 3.90 Sk. Cena od najlacnejších alternatívcov sa pohybuje okolo 2.40 Sk a to sa mi zdá ešte stále neskutočne veľa. Ako je možné, že ak volám cez Skype na pevnú linku napr. do Anglicka zaplatím cca 80 hal. Kde vzniká ten obrovský rozdiel. Nechcem teraz bez príčiny obviňovať alternatívcov, ale ak v tom nemá prsty len ST, prečo potom ich ceny nekopírujú volacie ceny operátora Skype, alebo sa im aspoň nepribližujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší problém je tento. Prečo, ak volám cez Skype do Anglicka platím cca 80 hal a ak volám na Slovensko tak cca 2.40 Sk. Opäť je to v rukách pánov od ST, alebo prečo je to tak. Nepochopím jednu vec, taký British Telecom (BT) predsa podniká v krajine, kde je vyššia životná úroveň, kde jeho zamestnanci poberajú vyššie platy, kde sú ďalšie iné vyššie poplatky, a predsa sa do jeho siete dovoláte za cca tretinovú cenu ako do siete ST. Vysvetlí mi niekto tento paradox. Veď predsa aj porovnatelná krajina Česko je na tom približne rovnako ako Anglicko. Nechápem ako môže mať chudobná krajina omnoho vyššie ceny, ak jej obyvatelia zarábajú rádovo nižšie sumy.

SkryťVypnúť reklamu

Len jeden ilustračný príklad. Ak zavoláte z ST do BT, zaplatíte 3.90 Sk. Po odčítaní tých povestných 80 hal nám ostáva ešte stále 3.10 Sk a pri alternatívcoch 1.60 Sk. Pýtam sa, komu ostávajú tieto peniaze a prečo?

Skúma vôbec tieto skutočnosti Telekomunikačný Úrad SR, prípadne protimonopolný Úrad SR. Viem, že aj 1.60 Sk pre alternatívcom je slušný peniaz.

Pozn.

Ak som sa niekde pomýlil z dôvodu, že mi nie sú známe niektoré skutočnosti, môžete to uviesť v diskusii a vopred sa ospravedlňujem, ale stále mi vŕta v hlave ten veľký nepomer medzi Slovenskom a USA, UK a inými krajinami a neviem prečo je to tak.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky ceny sú uvedené za jednu minútu.

Slavomír Kinik

Slavomír Kinik

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  231x

snažím sa upozorňovať na hlúposť, aroganciu a flagrantné zneužívanie moci Zoznam autorových rubrík:  Politická poetikaRadšej hamovať ako banovaťNázory a komentáreSmiešky a šibalstváGlosy na všedný deňPríbeh Zemičkyvidené od TemžeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu