Asi najkrajšou sopkou je Mt Eden (Maungawhau). Jeho výška je 196 metrov a naposledy bol aktívny pred 60.000 rokmi. Keďže táto sopka je najvyššia, je z nej nádherný výhľad na mesto. (Bol som tam podvečer, fotiť sa už nedalo, preto ponúkam obrázok stiahnutý z Internetu.) Ten zelený fľak napravo hore je Domain, ďalšie dve sopky sú za prielivom (vpravo hore).

Rozlohou najväčsí je Domain (Pukekawa). Je to pomerne nízka sopka vytvorená pred 100.000 až 150.000 rokmi. Uprostred krátera je malý pahorok (na obrázku). Napravo od lesíka vidno múzeum, ktoré je na hrane krátera. Na opačnej strane (nevidno) je nemocnica.

Za prielivom leží vilová štvrť Devonport. Naľavo je centrum Aucklandu s vežou (Sky tower) a napravo je Mt Victoria. Jej výška je 87 metrov a naposledy bola činná pred 20.000 rokmi.

Sopku Mt Victoria som fotil z North Head (Maungauika). Táto sopka je staršia a oveľa nižšia. Má strategickú polohu, pretože všetky lode smerujúce do prístavu v Aucklande musia preplávať okolo nej. Počas vojny z nej spravili pevnosť. To betónové čudo za stromom je bunker, na ktorého streche boli delá. Celý kopec je prevŕtaný voľne prístupnými chodbami.

Pohľad na pláž Cheltenham z North Head. Na kúpanie bolo trochu chladno, ale dalo sa ísť naboso po hrane mora. Keďže neviem odhadnúť výšku vĺn, tak na konci prechádzky som si musel sušiť gate.

Sopka Rangitoto. Jej výška je 260 metrov a aktívna bola pred 600 až 700 rokmi. Čiže nedávno. V prvej polovici 20-teho storočia z nej spravili prírodnú rezerváciu. Jazdí na ňu kompa (ferry) na celodenné výlety. Keďže mi padla do oka až deň pred odchodom, nebol som na nej. Snáď nabudúce.

Nižšie je mapa Aucklandu. Ten modrý kúsok hore je Tichý oceán a ten modrý kúsok dole je Tasmanovo more. Nový Zéland (severný ostrov) je v priestore Aucklandu mimoriadne úzky. Sopky Mt Eden a Domain sa nachádzajú asi tam, kde je 1, Mt Victoria a North Head sú na čísle 2 a 3 je Rangitoto.
