V meste je viacero múzeí. Asi najväčšie je technické múzeum. Bol som v ňom už dávnejšie, ale pamätám sa, že sa mi páčila expozícia venovaná vesmírnemu výskumu. Prestížny súboj Rusov s Američanmi pri dobýjaní kozmu bol podaný s obrovským nadhľadom. Ako človeku z východného bloku mi to veľmi imponovalo.
Tento rok som bol v Univerzitnom múzeu. Vstup je, tak ako do technického múzea, zadarmo. Múzeum sídli v nádhernej novogotickej budove:

Sú tu expozície venované prírode a histórii. Nasledujúci obrázok musí očariť každého tínedžera, ktorý sa prehrabáva v obrázkových knihách o dinosauroch.

____________________________
Toľko k múzeám. Historických budov v meste moc nie je. Majú tu katedrálu, ku ktorej som nestihol zájsť. Pekná je novogotická radnica. Keďže som tam bol na St Patrick's day, tak v stanoch pred radnicou sa predával "Írsky tovar" (vyrobený pravdepodobne v Číne).

Detail radnice:

Nuž a to je tak všetko. Za atrakciu sa považuje brána do čínskej štvrte. Je zakreslená aj na plánikoch mesta. Moc tomu nerozumiem, pretože takéto brány sú postavené všade, kde žije trochu viac Číňanov.

Hneď naproti radnici sú takéto domy:

Hmm. Centrum ľubovoľného mesta v Čechách ponúka oveľa viac. To tu naozaj nie je nič, čo by človeka upútalo?
Ale je. Treba si uvedomiť, že Manchester je mestom, v ktorom zanechala pečať "priemyselná revolúcia". Takže tu nemožno hľadať podlubia, hrázdené domy, či opevnenia. Treba sa zamerať na bývalé továrne, sklady:

respektíve na železničné mosty, či kanály:

Nuž a ak niekto učí deskriptívnu geometriu, tak sa mu môžu páčiť aj točité schody:

Teda Manchester je mestom, v ktorom si treba všímať technické a nie kultúrne pamiatky. Škoda, že som si to uvedomil príliš nedkoro a nenafotil som takých pamiatok viac. Azda nabudúce.
___________________________
P.S. Ešte poznámka na záver. Keď som sa učil angličtinu na strednej škole, tak jeden z článkov v učebnici opisoval Manchester ako mesto smogu a továrenských komínov. Tak to už dávno nie je pravda.