Prechádzka na "Nordkap"

"Nordkap" je mys v Nórsku, ktorý predstavuje (s istou toleranciou) najsevernejší cíp Európy. V jeho okolí som bol voľakedy pred 15-timi rokmi. Tentokrát som šiel pešo z Úštěku v Českom středohoří na najsevernejší bod Čiech. A keď som tam prišiel, dočítal som sa, že som dorazil na "český Nordkap".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

V noci zo štvrtku na piatok sa cez Čechy prehnala víchrica. V televízii sme si pozreli čiernu kroniku - nevypadalo to tam pekne. Avšak podľa piatkovej predpovedi (www.meteopress.cz) malo byť najbližšie tri dni v okolí Českej Lípy sucho. Tak som sadol na nočný rýchlik a odcestoval som do Ústí nad Labem.

Nuž, vlak dve hodiny meškal a deň bez dažďa si predstavujem trochu ináč ako meteorológovia. Napriek tomu som už okolo deviatej v dobrej nálade kráčal cez Úštěk.

Prvým zaujímavým miestom na trase bola zrúcanina hradu Ronov. Týči sa asi 200 metrov nad okolitou krajinou a je z nej nádherný výhľad. Toto je pohľad na Západ na Sedlo, čo je najvyšší kopec východnej časti Českého středohoří.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zrúcanina zaberá vrchol sopky a celý hrad bol postavený z tmavého sopečného kameňa. Nebol veľký, avšak riuna pôsobí zachovalo.

Obrázok blogu

Pohľad na kopec Ronov, na ktorom je rovnomenný hrad, od Dolanského rybníka.

Obrázok blogu

Koňský rybník zo Smrtky. Skala sa takto volá preto, lebo z nej v minulosti hádzavali do vody "Smrtku" (Morenu).

Obrázok blogu

Druhý deň ráno som si pozrel zámok Zákupy. V polovici 19-teho storočia sa dostal do vlastníctva Habsburgovcov, ktorých portréty s kruhmi okolo očí sa na človeka dívajú z každého obrazu. Priečelie zámku.

Obrázok blogu

V hradnej priekope chovajú medvede.

Obrázok blogu

Neďaleko Zákup je dedinka Sloup. Pohľad na hradnú skalu z vyhliadky. V pozadí je Nový Bor a na obzore je hrebeň, na ktorom sa nachádza čadičový kameňolom.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čadičový kameňolom nad Novým Borom. Zrejme ho otvorili potom, ako sa "okresním hejtmanstvím v Děčíne" v roku 1913 zakázala ťažba na neďalekej "Panské skále".

Obrázok blogu

"Panská skála v Kamenickém Šenově," najstaršia geologická rezervácia v Čechách. Poeticky sa nazýva "čedičové varhany".

Obrázok blogu

Iný pohľad. Skala je voľne prístupná, platí sa iba za parádne parkovisko pod ňou. Takže človek s batohom to má zadarmo.

Obrázok blogu

Tretí deň. V Studáneckom dole, kdesi v Českom Švajčiarsku, som natrafil na zaujímavé hraničné kamene. Z jednej strany mali vysekané "ČSR" a z druhej "K.".

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Čo znamená "ČSR", to by som snáď vedel. Ale to "K."? Asi štyri kilometre od dolu je hranica s Nemeckom. Pochopil by som "D" ako Deutschland, prípadne "S" ako Sachsen, ale "K."? Keď som sa vrátil domov, pozrel som sa na Internet. A zistil som, že tieto kamene tvorili hranicu medzi "panstvím Kinského a státními lesy". Nuž, hrabě bol snob. Ohradil si pozemok 156 hraničnými kameňmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno štvrtého dňa som dorazil do cieľa:

Obrázok blogu

Ďalej na sever sa v Čechách už ísť nedá. Turistiku som začal intenzívnejšie pestovať asi pred 25 rokmi. Vtedy tu bolo Československo. Za tie roky som dokráčal na najvýchodnejší, najzápadnejší, najjužnejší a teraz aj na najsevernejší cíp našej bývalej vlasti. Dá sa teda povedať, že som Československo prešiel "krížom-krážom". Avšak ešte stále je tu veľa atraktívnych miest, na ktoré som sa zatiaľ nestihol pozrieť.

Kurz nemčiny:

Obrázok blogu

Vrátil som sa do Lobendavy. V Severní som odfotil typický hrázdený domček, ozdobený bridlicovými šupinami.

Obrázok blogu

V Lobendave som počkal na autobus a cez Dolní Poustevnu, Rumburk a Kolín som cestoval domov.

SkryťVypnúť reklamu

___________________________


P.S. V Lobendave som sa na autobusovej zastávke zarozprával s dvoma mládencami z južných Čiech. Voľakedy pred 12-timi rokmi si naplánovali, že prejdú pešo okolo celých Čiech. Sympatický cieľ. Teraz sú skoro v polovici a tak im prajem, aby im tá druhá polovica trvala kratšie.

Martin Knor

Martin Knor

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek ako každý druhý, či tretí. Zoznam autorových rubrík:  TuristikaDrobne prihodyReálny socializmusCestovanieU susedovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu