Zákaz vjazdu (v Melbourne)

Raz za týždeň absolvujem cestu autom do Bratislavy. Idem po starej seneckej ceste, dobre pred šiestou, aby som sa vyhol zápcham a agresívnym vodičom. Napriek tomu sa na ceste aj skoro ráno nájde dosť "pirátov". Je to iba náš problém, alebo sa predpisy porušujú všade vo svete?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Myslím, že problém spočíva vo vynútiteľnosti práva. Nikde na ceste zo Senca do Bratislavy nie je kamera, ktorá by merala rýchlosť. A keby tam aj bola, tak by tam bola zbytočne. Prečo? Lebo polícia nepostupuje v prípade dopravných priestupkov tak, ako v prípade iných. Vysvetlím.

Pred dvoma rokmi som sa zhodou okolností dostal na policajnú stanicu v Spišskej Novej Vsi. Pozerám, v rohu miestnosti sú sekery.

- To je čo? - pýtam sa vyšetrovateľa ukazujúc do rohu.

- Dôkazový materiál. - on na to.

Čo keby sa auto, ktoré prekročilo rýchlosť, zhabalo ako dôkazový materiál, podobne ako tie sekery? Keď sa priestupok vyrieši, auto vrátia majiteľovi. Som si istý tým, že by sa vlastníci dobrovoľne hlásili, že to oni prekročili rýchlosť, oni sedeli za volantom, len aby mali svojho "milátšika" naspäť. A myslím si to preto, lebo v niektorých (anglosaských) štátoch to približne takto funguje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Nemecku to takto nefunguje. Tam musí polícia dokázať vodičovi, že on auto šoféroval, keď išlo prirýchlo. Lenže tam majú policajti drobátko lepšie technické vybavenie, ako naši, a na fotke sa dá tvár vodiča celkom dobre rozoznať.

V Portugalsku som videl kameru, ktorá bola napojená na neďaleký semafór. Kamera merala rýchlosť, avšak za jej prekročenie sú tam asi nízke pokuty. Preto kamera fungovala tak, že keď zachytila rýchle auto, zasvietila na neďalekom semafóre červená. Vodič má v takom prípade dve možnosti. Buď zastaví a uvedomí si, že tou rýchlou jazdou čas nezískal, ale stratil, alebo prejde na červenú. A za to je už poriadna pokuta.

SkryťVypnúť reklamu

Najbrutálnejšiu pomôcku, ktorá nútila vodičov správať sa podľa predpisov, som videl nedávno v Austrálii. Pred múzeom v Melbourne je parkovisko, na ktoré sa niektorými cestami prichádza a inými sa z parkoviska odchádza. Keby ste chceli ísť na parkovisko v protismere, tak Vás tam uvíta značka "zákaz vjazdu". Táto značka je však podporená šikmými "hrabľami". To sú také špice, ktoré sú naklonené v smere povolenej jazdy. Keď po nich prejdete v správnom smere, tak špice zapadnú do vozovky, "sklopia sa" pod kolesami, ale pri jazde v protismere ostanú vztýčené. Videl som tam pána, typickú hlavohruď, s rádo-by terénnym autom. Tuším chcel do tej uličky len zacúvať, pretože mal prepichnuté iba zadné pneumetiky. Kolesá drepeli na diskoch. A tak tam ten svalovec smutne stál s mobilom pri uchu a vybavoval odťahovku. Nabudúce si zrejme dá dobrý pozor, aby zákaz vjazdu neporušil. Prišiel nielen o peniaze, ale aj o čas.

SkryťVypnúť reklamu

_______________________

P.S. Podobné "hrable" som videl aj v iných štátoch. U nás však akosi chýbajú. Prečo?

Martin Knor

Martin Knor

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek ako každý druhý, či tretí. Zoznam autorových rubrík:  TuristikaDrobne prihodyReálny socializmusCestovanieU susedovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu