Za mrežami

Bola raz jedna klietka a v nej žilo veľa operencov. Nádherný papagáj, učenlivý kanárik,  biely kakadu ... zopár vrabcov ...  a bol v nej tuším aj slávik. Ozaj pestré spoločenstvo. Vtáky dostávali raz denne žrať, ale nesťažovali sa. Teda spočiatku. Lenže potom si ktorýsi z nich (možno to bol práve nenápadný vrabec) všimol, že život je aj za mrežami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Aj za dvierkami klietky poletovali papagáje, kanáriky, kakadu, ... proste práve taká svoloč, aká žila dnu. Nuž a operencom v klietke začalo byť smutno a otupno. Postupne stíchol slávik, potom kanárik ... a keď zmĺkli už aj vrabce, klietkou sa začala šíriť "blbá nálada".

- Prečo sme my za mrežami, zatiaľ čo ostané vtáky si môžu poletovať ako sa im len zachce? - povedala vrana.

- Sme my vari horší? - provokovala sojka.

- Ani to žrádlo sa tu nedá jesť. Však nám tu sypú každý deň to isté. - pripomenula straka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne sa pridávali ďalšie a ďalšie vtáky. Nakoniec všetci svorne (lebo spoločné krivdy nespájajú iba ľudí, ale aj vtáky) čvirikali a krákali:

- My chceme von! Dajte nám slobodu!Nechceme žiť za mrežami!

------------

I stalo sa, že si naši operenci presadili svoje. Vlastne ani nechápali ako. Mysleli si, že budú "padať hlavy". No nič také sa neudialo. Nie je síce pravda (aj keď vrana takú klebetu šíri stále), že to išlo samo od seba, no išlo to.

Jedného pekného dňa sa dvere klietky otvorili a vtáky mohli po prvý krát vyletieť na slobodu. Všetky sa tešili. Užívali si slobodu do sýtosti. A nielen slobodu. Sýkorky si našli krásne šišky, vrabce pšeničné pole ... objavovali, že na Zemi je radosť žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ale potom prišla zima. Dalo sa to očakávať. Ročné obdobia sa predsa striedajú. Po období hojnosti, prichádza obdobie, keď sa treba uskromniť. Lenže ruka, ktorá vtáctvo v klietke kŕmila, sa stratila.

Vtáčiky sa vracali do klietky, hľadali v nej potravu, ale tej nebolo. Presnejšie, nebolo jej dosť pre všetkých, pretože čosi sa predsa len našlo. Vlastne bolo toho toľko, že páv chodil ešte vypasenejší, ako prv. Ale viete, nie každý vták je, sprepytujem "sviňa".

A tak sa stalo, že niektoré operence, najmä tie, čo v klietke žili už poriadne dlho, začali smútiť. Za čím? Nuž, za "starými dobrými časmi". Za časmi, keď mali jedla dosť (na jeho kvalitu už zabudli), za časmi, keď v klietke panovala svornosť (bodaj by nepanovala, veď spoločná krivda zbližuje), za časmi, keď mali všetci rovnako (i keď toho moc nebolo).

SkryťVypnúť reklamu

------------

Nuž a to je koniec. Záver nie je. Jeden by si myslel, že existujú univerzálne pravdy. Ale asi ani to nie je pravda. Človeku môže byť smutno aj za klietkou a za životom v nej. A nečudujme sa, keď smútia najmä tí, čo v klietke nemali žiadne privilégiá, žiadne výsady. Pretože kto sa vedel presadiť v klietke, ten sa vie presadiť aj mimo nej. A ten kto prv iba hundral, tak ten bude aj teraz ... iba hundrať. (Tým sa nesťažujem, ani povedané nevyzdvihujem, len konštatujem.)

Martin Knor

Martin Knor

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek ako každý druhý, či tretí. Zoznam autorových rubrík:  TuristikaDrobne prihodyReálny socializmusCestovanieU susedovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu