Okrem centier veľkých miest a odľahlých fariem sa ich bytový fond skladal z troch základných typov: terraced (radový dom), semi-detached (dvojdom), a detached (samostatne stojaci dom). Tieto mali väčšinou dve až tri spálne. Samozrejme obrovské farmy a rodinné sídla z môjho zoznamu vynechám, lebo tu sa samozrejme individualte medze nekládli. Takisto centrá veľkých miest ponúkajú odlišné možnosti, vrátane inak nie až tak bežných bytov.
Radové domy sú teda väčšinou dvojspálňové, najčastejšie bez záhrady, len s akýmsi dvorom, i keď nájdu sa radovky i s troma, zriedkavo dokonca i štyrmi spálňami. Trojspálňové domy sú zpravidla priestrannejšie. Boli teda určené skôr pre väčšie rodiny s deťmi a preto sú väčšinou riešené ako dvojdomy či samostatne stojace domy, ktoré majú akú-takú záhradku a predzáhradku a parkovacie miesto na voľnej strane domu.
A tak typická britská rodina strednej triedy bude s najväčšou pravdepodobnosťou bývať v „semi-detached house“ (polovica dvojdomu) s troma spálňami a s typickým „bay window“. Na prízemí sa nachádza vstupná hala z ktorej vedie strmé schodisko na prvé podlažie. Hlavná miestnosť – obývačka sa zvyčajne nachádza v prednej časti domu, tak, že oné „bay window“ je jediným oknom a zároveň akýmsi hlavným prvkom v miestosti spolu s kozubom. Za obývačkou sa nachádza jedáleň a vedľa jedálne, za schodiskom je kuchyňa. Prvé poschodie je takisto veľmi jednoduché. Nad obývačkou sa zvyčajne nachádza hlavná spálňa a druhá spálňa sa nachádza nad jedálňou. Nad kuchyňou je kúpeľňa a tretia spáľňa sa zmestí v priestore nad vchodom.




Takáto malá tretia spálňa sa slangovo nazýva „box room“ vzhľadom na to, že vďaka svojim rozmerom (obyčajne 2m x 1.8m-2m) nie je veľmi väčšia od krabice. Značne nevyužiteľný priestor, keďže sa tam okrem jednej postele už nič viac nezmestí, ale žiaľbohu Angličania si moc nenavyberajú. A tak akákoľvek miestnosť so samostatným vstupom sa v Anglicku predáva ako „bedroom“ aj keď tam v niektorých prípadoch, žiaľbohu, nevmestíte nakoniec ani tú posteľ.
Nedostatok priestoru v takomto rodinnom dome pre obyčajnú štvorčlennú rodinu spôsobil, že mnohé domy sú dnes obohatené o rôzne prístavby, či už zo strany domu (niekedy i dvojpodlažné, čím sa rozšíri tretia spálňa, prípadne dorobí štvrtá), alebo zozadu (často iba jednopodlažné).

Neuveriteľný rast cien nehnuteľností v Británii za posledné roky má na svedomí, že takéto prístavby sa stali rozšíreným a dostupným spôsobom ako zväčšiť plochu svojho domu bez sťahovania a novej väčšej hypotéky a rôzne dokumenty na tému „urob si sám“ na národných kanáloch zaručili, že mnohé z týchto „architektonických skvostov“ sú veľmi chabej kvality. Nielen priestorovo, ale i technicky.
Podobne, typický pôdorys dvojspálňového radového „slíža“ vyzerá asi takto



Vzhľadom na to, že takéto radovky nestoja na väčších pozemkoch, možnosti prístavby sú minimálne. Pôvodne veľa týchto domov nemalo zadnú prístavbu kuchyne a kuchynská linka sa nachádzala v jednom priestore s jedálňou. Takisto v minulosti kúpeľňa ako taká v dome neexistovala a na záchod sa chodilo do kadibudky na konci dvora.
Veľa radoviek je ešte menších ako predošlý dom a často sa vstupuje priamo z chodníka do obývačky.



Ďaľším formálnym rozdelením anglických príbytkov by mohlo byť i delenie na súkromné domy a domy postavené miestnou samosprávou a potom prenajímané sociálne slabším vrstvám. I tu však nájdeme približne všetky horeuvedené základné typy a pôdorysy, s tým rozdielom, že obyčajne sú tieto „council houses“ veľkostne menšie (áno, aj to sa ešte dá) a dajú sa ľahko rozoznať vďaka jednoduchšej a strohejšej fasáde a často i stavom objektu, ktorý hovorí o nezáujme jej obyvateľov o jeho údržbu.
Týchto pár jednoduchých kresieb v podstate vyčerpáva pôdorysné riešenia väčšiny starších anglických domov. Pre úplnosť ešte spomeniem bungalowy (obyčajne obývané staršími ľuďmi vďaka absencii schodov), ktoré sú poväčšine samostatne stojace a pôdorysy sú na rozdiel od predošlých typov domov trošku rôznorodejšie. Samozrejme existujú i štvor- a viac-spálňové príbytky, no tie sa vo väčšom množstve začali stavať až viac-menej v posledných dvoch desaťročiach.
Takže keď sa chcete, tak ako my, sťahovať a hľadáte nejaký vhodný väčší dom, ušetríte si počas obhliadok kopec času, lebo už zvonku viete presne odhadnúť ako to vyzerá vnútri. A keďže ako vcelku rozľahlými komunistickými bytmi "rozmaznaná" Slovenka "box room" za spáľňu skrátka odmietam považovať, viete si predstaviť, aké sú tu obmedzené možnosti... Zostávajú v podstate novostavby, ktoré už nemajú to svoje "anglické čaro"...
Poznamka: Blogom som nechcela vyzdvihnúť naše panelákové byty, len poukázať na jednotvárnosť riešenia anglických príbytkov.