Trochu neobyčajné stretnutie po 10 rokoch

Posledné dva ročníky na gymnáziu sme boli tak trochu prominentná trieda - ak sa to tak dá nazvať. Totiž, našu triedu pozostávajúcu z dvadsiatich-štyroch žiakoch povyberali z celého Slovenska, Ministerstvo školstva nám platilo drahé maturitné skúšky z peňazí daňových poplatníkov, občas nás zavolali na nejaký ten rozhovor do rádia alebo televízie a sama Ministerka školstva nám odovzdávala maturitné diplomy. Predmety mali byť vyučované v angličtine, maturitný diplom platný po celom svete a dostať sa na zahraničné univerzity malo byť jednoduchšie – vtedy za Mečiara to niekto nazval i „výchova emigrantov v praxi“. Dnes už dobre zabehnutý program International Baccalaureate na GJH v Bratislave a moja osobná rekapitulácia (a možno i taká „ochutnávka“ pre budúcich gymnazistov a ich rodičov).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Boli sme prvý ročník na Slovensku. Nevedeli sme ani my ani naši „profáci“ ako to nakoniec dopadne a či si nebudeme musieť zopakovať posledný maturitný ročník na obyčajnom gymnáziu. Či budeme vedieť ako sa pripraviť na skúšky, ktoré ešte nikto pred nami na Slovensku nerobil, či prejdeme a či ten záverečný diplom nám bude nakoniec na niečo dobrý. Bol totiž uznávaný v celom svete, len na Slovensku ešte nie. :-) A dostali sme ho až pekných pár týždňov po prijímačkách na vysoké školy.

A tak sme priebežne robili čo sme mohli. Študovali celé dni a noci (trochu preháňam), písali eseje, pripravovali prezentácie a koordinátor programu obehával vysoké školy a prosil, aby nám dovolili ísť na prijímačky bez maturitného diplomu. No nielen to. Absolvovali sme i niekoľko týždňových výmených pobytov v Európe, nejakí zahraniční študenti prišli navštíviť i nás a pomohli sme organizovať medzinárodnú IB konferenciu. A v žiadnom prípade, nikto z nás tie dva roky neľutoval, i keď boli ťažšie ako roky našich spolužiakov na normálnych gymnáziách. Ťažšie ale vzrušujúcejšie. Zopár z nás to i skúsilo s prihláškami na univerzity v zahraničí a uspelo, problémy nastali iba pri zháňaní štipendií. A ako to vyzerá s prvými „ajbíkmi“ po 10 rokoch?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V každom prípade sme úplne obyčajná trieda gymnázia. Na univerzitné štúdium sa dostali všetci a poniektorí skončili i dve. Nič extra, menežéri, právnici, psychológovia, architekti apod. Už vtedy sme sa čudovali podľa čoho nás vyberali, lebo „kocky“ sme v žiadnom prípade neboli. Po 10 rokoch sa nikto v živote nestratil. Spadli sme do toho ako každý iný – zamestnanie, hypotéky na 25 rokov a niektorí už stihli založiť i rodinu.

Mnohí z nás nakoniec strávili nejaký čas v zahraničí, či už štúdijne alebo pracovne, ale väčšina sa vrátila domov. A my traja, čo sme zatiaľ zostali mimo Slovenska (z osobných a nie ekonomických dôvodov) pevne dúfame, že našej mladej republike robíme za hranicami to najlepšie meno.

Silvia Knowles (Kováčiková)

Silvia Knowles (Kováčiková)

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Architektka, ktorá je obyčajne za každú "srandu"... a nedávno sa nechala nahovoriť na doteraz najväčší adrenalínový úlet - splodenie potomka... Zoznam autorových rubrík:  ArchitektúraCestovinyFotografiaMoje skromné postrehySúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu