
Slotova strana podľa týchto názorov ašpiruje na zákaz a vyprofilovala sa ako strana extrémistická. Ako taká šíri nenávisť voči inému etniku a používa pri tom tie najnižšie prostriedky. Na pozadí svojich iných aktivít a svojej prítomnosti vo vláde za posledné štyri roky sa tento bilbord dá jednoznačne inerpretovať ako „coming out" extrémistu vydávajúceho sa za demokrata.
Pri aktivite s betónovými dvojkrížmi, ktoré potrundžený Slota osadzoval po slovenských kopcoch či rovinách sa okrem toho oháňal aj silnými slovami o kresťanskom dedičstve, o Bohu. Osadzovanie krížov sprevádzali rituálmi posvätenia katolícki kňazi a dávali tejto politickej aktivite aj nábožensko-cirkevnú pečať. SNS je momentálne stále aj vládna a parlamentná strana. Preferencie vo výskumoch hovoria síce o tom, že SNS môže mať problém dostať sa do parlamentu, no asi by bolo naivné myslieť si, že tým sa jej pôsobenie na politickej scéne Slovenska môže skončiť. Jej neprítomnosť v parlamente po najbližších voľbách by však asi mnohí občania Slovenska uvítali. Išlo by však pri momentálnom stave slovenskej spoločnosti zrejme len o krátke intermezzo.
Práve preto sú zaujímavé názory, ktoré v rozhodnom odmietnutí a pranierovaní nechutnosti urážlivého bilbordu vidia prvoplánový úspech tejto primitívnej kampane. Aj keby sa tým, že sa o tomto bilborde hovorí, zvýšili preferencie extrémistov, aj tak by bolo správne na jeho zvrhlú nebezpečnosť poukázať a rozhodne toto konanie odmietnuť. Reálna prítomnosť extrémistov v slovenskej vláde a parlamente a ich konanie je dôležitou skutočnosťou. Nádej, že sa tam po voľbách nedostanú je rovnako veľká ako možnosť, že tam budú. Vypočítavé mlčanie ohľadom ich mobilizačného vzopnutia tesne pred upadnutím do iluzórnej kómy nesie okrem zdania prezieravosti aj smutné symptómy toho mlčania, ktoré konanie extrémistov sprevádzalo počas posledných štyroch rokov. Pri prejavoch extrémizmu mlčia cirkvi aj angažovaní kresťania. Žiadna súčasná parlamentná strana sa otvorene nepostavila proti týmto tendenciám a ich konkrétnym prejavom. Kvôli korektnosti je potrebné povedať, že tri poslankyne NR SR podporili iniciatívu Nechceme sa prizerať. Možno iní podporili osobne nejaké iné kampane či iniciatívy. No v programoch strán sa kapitoly zaoberajúce systémovým riešením prejavov rasizmu, extrémizmu, xenofóbie, antisemitizmu a problémov tzv. sociálne neprispôsobivých občanov potácajúcich sa v bludnom kruhu chudoby, nezamestnanosti a sociálnych problémov ťažko hľadajú a nemajú takú prioritu, akú si ich symptómy v spoločnosti skutočne zaslúžia.
Nenávisť voči národnostným a etnickým menšinám z prejavov Jána Slotu nevymaže preto takéto vypočítavé mlčanie ani konštatovanie štátnych úradníkov o tom, že on je už raz taký. Aj keď to povie prešovská krajská prokurátorka. Zatiaľ sa do nerovného zápasu so slovenskými harabiniermi mal odvahu zapojiť len občan a momentálne aj kandidát na poslanca do NR SR Ondrej Dostál. Okrem SMK, ktorej sa niekedy ťažko verí, nezaznel iný politický hlas, proti Slotovým „prejavom". Neboli prezentované v rámci kampane ani návrhy ako „doladiť" jeho skratové riešenia. Na konštatovaní tých jasnovidcov, čo vidia Slovákom do srdca, že Slota a Kotleba sú hovorcami mlčiacej masy ľudí, ktorá sa s ich názormi stotožňuje môže byť dosť pravdy. Celý fenomén však tým naberá ešte desivejšie črty.
Na základnej škole v podtatranskom Svite som mal šesť spolužiakov Rómov. Bolo to v tom čase dvadsať percent. Neviem čo tí chlapci robia dnes. O dvoch viem, že skončili učňovku. Neviem, či niekto z nich spáchal trestný čin. Keď sa v mojom rodnom meste sem tam náhodne s niektorým z nich stretnem, vždy sa srdečne pozdravíme a prehodíme pár slov. Viem však s určitosťou, že jeden môj biely spolužiak bol dosť hlboko namočený v organizovanom zločine spojenom s korupciou v štátnych inštitúciách. Bol podľa mojich informácií aj odsúdený a dlho si ako bývalý kvalifikovaný štátny zamestnanec hľadal novú prácu. Neviem či už niečo našiel.
Viete si predstaviť, že by Jána Slotu na Slovensku po budúcich voľbách nechcel nikto zamestnať kvôli tomu, že v minulosti kradol... ? Ak však môžeme veriť premiérovi Ficovi, bieda Slotovi nehrozí. To, že sa Slota spolu s pästiarom Vladimírom Mečiarom v politike mohli "dobaliť" ako členovia jeho vládnej koalície ostane nezmazateľným historickým faktom. Slota je v divadle vládneho primitivizmu len hlavnou postavou. Jeho aj Mečiarov part však rozpísal a ako producent podporil Robert Fico. On si ich do vlády vybral. On tiež o bilborde mlčí. Podobne ako o Elektre. Rehabilitácia týchto dvoch tragických a prázdnych postáv slovenskej politiky diskvalifikuje Fica oveľa drsnejšie ako jeho sociálny štát a iné (ne)úspešné "ľavicové projekty". Bugár, Csáky, Fico, Figeľ, Radičová aj Sulík (kvôli pokusu o objektivitu podľa abecedy...), majú spoločný problém. Dá sa však čakať, že spoločne ho riešiť nebudú. Prečo asi?