
Preto som napísal čo som napísal. Doteraz sa k textu pripojili svojim podpismi mnohí ďalší. Včera sa OI Nechceme sa prizerať svojím otvoreným listom obrátila okrem KBS aj na verejných predstaviteľov aby reagovali na opakované verejné postoje arcibiskupa Jána Sokola relativizujúce zodpovednosť Jozefa Tisa za zločiny proti ľudskosti na území SR v rokoch 1939-1945. Najnovšie stanovisko OI zaslala predsedovi a podpredsedom NR SR, predsedom poslaneckých klubov NR SR a zastupiteľstvám krajín EÚ v SR. Myslíme si totiž, že to nie nikoho je súkromná vec, aké symboly a aké konanie na Slovensku ožívajú počas náboženských obradov alebo dostávajú "verejné požehnanie" mimo nich. Všetky skutočnosti nasvedčujú tomu, že pri bohoslužbe 18. 4. 2008 išlo o dobre pripravené zhromaždenie vo verejnosti voľne prístupnom chráme, bol tam verejne vystavený gardistický znak, fotografia prezidenta Tisa a jeho prezidentská štandarda. Toto všetko prekračovalo nábožensko-modlitebný charakter bohoslužby. Gardistický znak historicky zviazaný s pôsobením Hlinkových gárd a ich neslávne známou úlohou pri realizácií holokaustu a potláčaní demokracie na Slovensku v rokoch 1939-1945 snáď nepotrebuje ďalší komentár...
V čase keď sa v spoločnosti množia prejavy xenofóbie a rasovej neznášanlivosti, dáva Ján Sokol ako vysoký predstaviteľ cirkvi neprimerané signály, povzbudzujúce práve radikálne nacionalistické tendencie. OI aj preto vyzýva Konferenciu biskupov Slovenska, aby k osobe Jozefa Tisa rovnako ako aj k zádušnej omši vedenej Jánom Sokolom 18. 4. 2008 v Bratislave zaujala jednoznačné a aj do budúcnosti záväzné stanovisko. Na tomto pozadí nie sú náhodné ani výroky iného verejného činiteľa o strapatej pani či šašovi na koni, či iné útoky rôznych skupín či jednotlivcov na inak vyzerajúcich občanov SR alebo cudzincov na našich verejných priestranstvách.
Je pochopiteľné, že lojalita politických a verejných činiteľov je silná. Možno nepremožiteľná. No predsa sa mi zdá čudné, že sa k týmto veciam stavia verejnosť tak zľahčujúco. Je medzi nami naozaj až toľko ľudí, ktorí sa s týmito prejavmi bez slova odporu stotožňujú? Nie je to podľa mňa len o horúčavách a príprave dovoleniek. Myslim si. Preto iniciatíva oslovuje aj politikov a relevantné politické strany, aby nemlčali a pokusy o rehabilitáciu slovenského vojnového štátu verejne odsúdili.
TA SR priniesla 10. mája 2008 správu, podľa ktorej bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský jednoznačne odsudzuje porušovanie ľudských práv ktoroukoľvek osobou alebo režimom. Vo svojej odpovedi na otvorený list Občianskej iniciatívy Nechceme sa prizerať vyjadril solidaritu obetiam holokaustu a dodal, že na omši slávenej arcibiskupom Jánom Sokolom sa on sám nezúčastnil. To je síce pekné ale je to asi tak, ako keby som ja povedal, že kým som mal hosťa v hale, ja som bol v kuchyni. Pán arcibiskup Stanislav Zvolenský toitž nepovedal, ako je možné, že arcibiskup Ján Sokol, mohol bohoslužbu v Bratislave viesť. V duchu vnútrocirkevnej legislatívy (Codex Iuris Canonici - Can. 390 - Episcopus dioecesanus in universa sua dioecesi pontificalia exercere potest; non vero extra propriam dioecesim sine expresso vel saltem rationabiliter praesumpto Ordinarii loci consensu. Preklad: Kódex kanonického práva - Kán. 390 - Diecézny biskup môže konať bohoslužby biskupským spôsobom v celej svoje diecéze; avšak mimo svojej diecézy len s výslovným alebo aspoň rozumne predpokladaným súhlasom miestneho ordinára.) potreboval totiž na jej celebrovanie výslovný alebo aspoň rozumne predpokladaný súhlas bratislavského arcibiskupa. Konferencia biskupov Slovenska sa k nepravdivým vyjadreniam svojho hovorcu do dnešného dňa nevyjadrila. Je pochopiteľné, ak sa pre vysoký vek troublemakera z Trnavy, k jeho verejným vystúpeniam iní cirkevní predstavitelia radšej nevyjadrujú. Faktom však je, že jeho verejné vyjadrenia so zadosťučinením sledujú a využívajú tí, ktorým sa to hodí - tí, ktorí cudzie nechcú a svoje si nedajú. A tieto postoje majú autorite arcibiskupa primeranú autoritu v radoch veriacich a svojich podporovateľov aj v radoch nižšieho kléru. A to podľa mňa nie je OK.
Naopak, arcibiskup Ján Sokol vo svojej snahe oddeliť prezidenta Jozefa Tisa od politickej zodpovednosti za holokaust opakovane pokračuje aj v profilovom rozhovore májového čísla mesačníka ExtraPlus (genetickú a mentálnu výbavu tohto "rustikálneho periodika" dešifruje pozorný čitateľ sám...). Tvrdí, že Jozefa Tisa si váži a hovorí: že je presvedčený o tom, že Jozef Tiso už zo svojej kresťanskej podstaty a ako kňaz robil všetko, čo mohol..." a napokon dodáva: „Moje názory na prezidenta Jozefa Tisa a jeho štát sú mojimi názormi. Viac k tomu nemám čo dodať". Takéto zjednodušovanie Tisovho antisemitizmu a jeho protidemokratických postojov považujem v občianskej spoločnosti za neprijateľné. Aj preto očakávam, že sa nimi bude zaoberať KBS a že sa k nim vyjadria aj ďalší verejní predstavitelia.
Možno stojí za reč, že iniciatívu podporilo už 743 občanov SR a je možné podporiť ju aj naďalej na tejto stránke do 9. septembra 2008. Je to deň prijatia zákonnej vyhlášky č. 198 tzv. Židovského kódexu, ktorý slúžil ako zákonný rámec pre definitívny odsun židovského obyvateľstva z územia Slovenskej republiky. Následne bude iniciatíva vyhodnotená. A potom uvidíme.