Iniciatíva Nechceme sa prizerať má jeden rok

20. apríla uplynul práve rok, čo sme sa rozhodli neprizerať sa. Prostredníctvom tohto blogu sa začala spontánne formovať skupina ľudí, ktorá sa nechcela prizerať. Udalosťou, ktorá spojila takmer 2000 ľudí - toľko podpisov sa nazbieralo - na celom Slovensku ale aj mimo neho bola bohoslužba arcibiskupa Jána Sokola v prítomnosti vážených hostí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)
Obrázok blogu

Tá bohoslužba sa konala v zátiší gardistických symbolov a fotografie Jozefa Tisa. Vtedy sme niekoľkí pozdvihli hlas proti tomuto prejavu necitlivosti voči obetiam režimu SR v rokoch 1939-1945. Vyčítali nám, že sme zaplatení zahraničnými agentmi, že to robíme za židovské peniaze, že sme protinárodní. Stratil som priazeň niekoľkých ľudí, ktorých som považoval za priateľov, mnohých nových cenných ľudí som však spoznal.

Po roku môžem povedať, že Občianska iniciatíva Nechceme sa prizerať '08 s takmer 2000 podpismi splnila svoj zámer. Upozornili sme verejnosť aj zodpovedných činiteľov na to, že nie je v poriadku mlčky sledovať oživovanie smutných tradícií slovenských dejín spojených s autoritárskym režimom SR rokov 1939-1945. Opakovane sme hovorili, že iniciatíva nebola namierená proti katolíckej cirkvi. Naopak medzi signatármi boli mnohí angažovaní kresťania, poslanci NR SR či Európskeho parlamentu. Zo strany KBS, ktorej sme adresovali našu výzvu sme odpoveď dodnes nedostali. Na našu výzvu nereagovali ani výbory NR ani žiaden iný verejný činiteľ či oficiálny štátny orgán. Dostali sme len vyjadrenie bratislavského arcibiskupa J.E. ICDr. Stanislava Zvolenského odsudzujúce akékoľvek prejavy porušovania ľudských práv. Naša iniciatíva verejne prezentovala svoj postoj 11. septembra 2008 na bývalom Rybnom námestí na mieste, kde kedysi stála synagóga v bratislavskej židovskej štvrti. Takmer 300 ľudí sa zhromaždilo aby upozornilo na fašizáciu slovenského verejného života a povedalo jej svoje nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však už v NR SR expremiér Vladimír Mečiar a jeho dnešný minister Štefan Harabin sa otvorene ofenzívne odvolávali na židovský pôvod predkov Daniela Lipšica. Následne 1. novembra 2008 sa v Dunajskej Strede polícia zúčastnila na sprievode fanúšikov Slovana Bratislava, ktorí s fašistickými symbolmi a so symbolmi POHG z obdobia Slovenskej republiky 1939-1945 pochodovali ulicami Dunajskej Stredy. Následne fanúškovia vystavili tieto symboly počas celého futbalového zápasu. Ich prejavy generovali násilie a dodnes ostala verejnosť neoboznámená s podrobnosťami zásahu polície voči divákom tohto zápasu na strane domácich či hostí. Maďarská karta naposledy bola hanebne použitá SNS pri prezidentskej kampani a zarezonovala. Obyvatelia Slovenska maďarskej národnosti boli predstaviteľmi SNS vykreslení ako nebezpečenstvo pre Slovensko. Pred necelými dvoma týždňami Slovenskom otriaslo škandalózne ponižujúce zaobchádzanie s rómskymi mladistvými chlapcami v podaní polície. Už tretí rok ostáva nevyjasnený prípad z Nitry, kedy sa podľa všetkých indícií nevinná študentka Hedviga Malinová po tom, čo bola hanebne napadnutá, stala kvôli svojej národnosti účelovo nepriateľkou Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzerá to tak, že v tomto smere sa občianska verejnosť stáva v rukách zodpovedných len masou, ktorá má váhu volebných preferencií, no jej záujmy, obavy a starosti ostávajú v období medzi voľbami nepovšimnuté.

Xenofóbne a rasistické tendencie cez zdanlivo nevinné výročné či spomienkové oslavy pomáhali oživovať v uplynulom roku aj významní verejní činitelia. Preto žiaľ aj po roku môžeme zopakovať, že so znepokojením, smútkom a poľutovaním sledujeme, že opakované zľahčujúce vyjadrenia o slovenskom vojnovom blahobyte vedú už k nálepkovaniu za nepriateľov slovenského národa tých, ktorí sa s týmito nacionalistickými tendenciami a štvaním nechcú zmieriť. Vnímame to ako krajne nebezpečné pre ďalšie pokojné spolunažívanie občanov tejto časti Strednej Európy a nechceme sa tomu iba prizerať.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje podporné stanovisko iniciatíve môžete poslať mailom na adresu aomega@aomega.sk. Uveďte meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu. Viac info o iniciatíve nájdete aj tu.

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
  • Počet článkov:  217
  •  | 
  • Páči sa:  523x

Som teológ a pedagóg. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som členom PS. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
SkryťZatvoriť reklamu