reklama

Kocúr o Kocúrkove

Igor Matovič práve začal kupovať Ficových a Kotlebových voličov. Bude to socializmus iný. Kresťanský a národný.

Kocúr o Kocúrkove
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zosmiešňovať či vtipne komentovať dnešný režim začína byť neúčinné. Všímajú si to postupne aj kovaní majstri ostrovtipu a irónie. Mne začali blikať kontrolky, keď sa otec Marián Kuffa cítil dotknutý, keď ho poslali do cirkusu po alegorickom sprievode s kotlebovcami so soškou Jezuliatka  v parlamente. 

Nevzdelanosť a hrubosť už stanovuje pravidlá. Kto nerozumie racionálnym argumentom, nikdy nepochopí iróniu a vtip. Zákony síce platia pre exprokurátora Kováčika ale prestávajú platiť pre zákonodarcov. Niektorých teda, aby sme boli presní. Ústavný súd zrejme bude terčom najbližšiej vlny kresťansko-národného populizmu. Ak sa však k podaniu niekto odhodlá. Toľko k skrátenému legislatívnemu konaniu pri schvaľovaní „balíčka“ ministra financií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kresťanský národný socializmus ožíva vďaka populizmu

Preto si čítajme s porozumením národné povinné čítanie. Prečítajme si divadelnú hru Jána Chalúpku Kocúrkovo. Pred časom aj sfilmovanú. RTVS by dnes večer mohla zmeniť program a dať sa na národnú osvetu. Uvideli by sme tak program blízky spravodajstvu. Na smiech je dnes na Slovensku kvalifikovaná polemika právnikov, lekári, ekonómovia a iní odborníci. Po antivaxeroch, účelovom antiamerikanizme a proruských sputnikiádach sa nám diletantizmus rozmenil na drobné za 1,5 miliardy €. Začína naplno platiť, že kto si nedodržuje od tejto vládnej garnitúry odstup, je komplicom budovateľov hnedočerveného Kocúrkova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 O Jánovi Chalupkovi, autorovi divadelnej hry Kocúrkovo z devätnásteho storočia sa vo Wikipedii, teda v encyklopédii pre obyčajných ľudí dočítame, že písal „najmä divadelné hry, v ktorých zosmiešňoval lokálpatriotizmus, maďarský šovinizmus, pätolízačstvo, konzervativizmus a meštiacku zbabelosť. Jeho diela „sa vyznačujú satirickým pohľadom na slovenskú spoločnosť tzv. fenomén Kocúrkovo najmä tú jej časť, ktorá bola národne neuvedomelá. Inšpiroval sa hlavne nemeckými dramatikmi, od ktorých prevzal niektoré motívy, no zasadil ich do slovenského prostredia."

 Ja som preto už s ironizovaním opatrnejší. Cirkus je v porovnaní s týmto, na čo sa pozeráme dôstojné a profesionálne pracovisko. O divadle a inom umení vrátane standup komédií ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koho minister financií ešte neoklamal

Kocúrkovo Jána Chalupku je však podľa mňa literárnou predlohou akčného plánu ministra financií, ktorým si chce kúpiť elektorát, ktorý ho ešte doteraz nevolil. Voliči Ficovho starého Smeru a Kotlebovej neoľudáckej komunity ocenia sociálny populizmus a rozdávane toho čo nemáme môže dostať aj všetkých odporcov Eurovalu do „gréckej“ pozície. Príjemný mix socializmu a kresťanských unionistov je výbušnou zmesou na ešte jeden úspešný pokus Igora Matoviča byť aj v budúcom parlamente. Pozor na novinárov, ktorí na to upozornia, ako aj na satirikov a ľudí so zmyslom pre humor. Buď sa dosmejú, alebo budú nahratí. Alebo vyhlásení za nepriateľov národa a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ján Chalupka je už našťastie v učebniciach slovenskej literatúry aj v obyčajnej Wikipedii.  Jeho ostrovtip by sa preto zatiaľ nemal stať ľahkým terčom ministra financií ani vtedy, ak ho na jednej zo svojich tlačoviek spätne obviní zo skrývaných sympatií k LGBTI komunite a prezidentke. Pri skúsenosti s tým, že minister financií necituje zdroje vo svojej diplomovke a odpíše hocičo od hocikoho aj cudzími rukami na jachte v Chorvátsku sa však zdá, že aj pri čítaní Jána Chalupku treba mať zmysel pre literárnu nadsázku a vtip.

Kocúrkovo nie je návod alebo Nová väčšina 2.0

 Treba preto vážne povedať, že divadelná hra Kocúrkovo nebola myslená ako návod na budovanie novej parlamentnej väčšiny tých, čo nevedia počítať a s múdrosťou a vzdelaním to nikdy nemysleli vážne, ani úprimne. Myslím si ja.

 Ale vidím samozrejme, že aj ja môžem byť vyhlásený za pomýleného. Zvlášť ako progesívec. Hoci som aj ja bez zásluhy Slovák, kresťan, heterosexuál a beloch. Každý sa totiž môže mýliť. Čo na to pán minister financií a „nová väčšina“ sa dozvieme určite čoskoro.

Ale vyzerá to tak, že si práve začal kupovať Ficových a Kotlebových voličov. Nový detský ombudsman je už prvým ovocím tejto širokej cesty do známej minulosti.

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  713x

Som teológ a pedagóg. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu