List jednej "nepastierky"

"...pri čítaní tohoto listu som sa cítila zle /.../Po ničom inom som v živote taknetúžila ako po rodine pretože sama pochádzam s rozvedenej... Neviem ..no preplakala som celú omšu nebola som schopná ísť na prijímanie a nejako nevládzem..."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)
Prečitajte si malé písmená...
Prečitajte si malé písmená... (zdroj: ... z archivu autora...)

Keď bol zverejenený počas víkendu pastiersky list o „agende" rodovej rovnosti a za ochranu rodiny, rozprúdili sa rôzne diskusie na sociálnych sieťach. Písali mi rôzni ľudia, že s tým treba urýchlene niečo robiť. Nemá zmysel písať dlhé rozbory textu listu, ktorý ukázal, že jeho autori celkom nerozumejú tomu, čo sa práve na Slovensku deje. Prišiel mi však v nedeľu na obed takýto text:

Prajem peknú nedeľu,prepáčte že Vás otravujem no niekomu to musím napísať a na základe Vašich názorov a postrehov si myslím že ste to naozaj vy. Dnes som zažila najhorší začiatok adventu v kostole aký som mohla zažiť a to vďaka pastierskemu listu. Už včera večer som si ho čítala a vôbec som si nepredstavovala začiatok slávenia narodienia Pána takto. Som rozvedená už vyše XX rokov vychovávam sama XX dcéry mám povolenie pristupovať k sviatostiam a snažím sa žiť život ako najlepšie viem spolu s Ježišom teda ako kresťan. V manželstve som žila XX rokov s alkoholikom, trpela násilie odpúšťala a s polu so mnou aj moje deti, nebolo iného východiska, pri čítaní tohoto listu som sa cítila zle :( a dopomohla k tomu aj kázeň kde všetci rozvedení sú rovnakí.Po ničom inom som v živote taknetúžila ako po rodine pretože sama pochádzam s rozvedenej... Neviem ..no preplakala som celú omšu nebola som schopná ísť na prijímanie a nejako nevládzem toto všetko čo sa tu na sk deje od odvolania o.Bezáka ,nehnevajte sa že som otravovala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľko ubolená reakcia veriacej ženy. Takých príbehov poznám strašne veľa z čias, keď som takýchto ľudí počúval ako "profesionál". Dnes stále častejšie dostávam takéto bezradné správy a ja neviem, čo mám robiť. Nechcem hovoriť, aby sa pokorili a prijali takéto pastierske odpovede s vierou. Nie, to sa nedá.

Dnes už ľudia o tom, ako vnímajú konanie KBS nešepkajú v spovedniciach. Píšu o tom, rozprávajú, diskutujú verejne a hľadajú niekoho, kto by ich nielen vypočul, ale im aj pomohol. Vidíme, čo všetko frustrované životy môžu vygenerovať. Odpoveď v podobe protestnej voľby z Banskej Bystrice je len jednou z nich.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Sú tu aj takéto utrápené existencie úprimne hľadajúcich jednoduchých ľudí, ktorí na politiku nemajú peniaze ani sily. Často aj pre nepopísateľne komplikovanú a pre súčasnú slovenskú politickú triedu aj nepochopiteľnú osobnú či rodinnú situáciu. Sociálna demokracia, kresťanská demokracia aj únia, liberálne aj obyčajné strany, mosty aj koalície však na týchto ľudí v opojení zo spravovania vlastných "aktív" zabudli. KBS sa otvorene pridala k tejto štandardnej politickej zostave. Vždy tam patrila.

Zdá sa, že ak sa neextrémisti medzi nami nepustia do extrémne ťažkej verejnej diskusie a politického zápasu o to, ako táto spoločnosť bude vyzerať, tak sa situácia na Slovensku veľmi skomplikuje. Bohužiaľ aj vďaka slovenským biskupom. Nielen kvôli názoru, na ktorý zrejme majú právo, ale kvôli ofenzívnemu spôsobu. Ponúkli verejnosti len zjednodušené teologické interpretácie. Okorenené expresívnymi výrazmi komunikovali príklon k pouličnému fundamentalistickému pohľadu na "inakosť" a práve to spôsobuje medzi uvažujúcimi kresťanmi a katolíkmi zvlášť rozpaky.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou cirkvi nie je moralizovať. Cirkev má prinášať cez veky posolstvo evanjelia a ponúkať dobe primerané odpovede na otázky, na ktoré v Biblii odpoveď nie je. Aj o rodových stereotypoch a veciach s tým súvisiacich. Kde by sa asi dnes postavil tesár z Nazaretu...?

Zovšeobecňujúce moralizovanie spôsobuje polarizáciu spoločnosti tým, že zjednodušeniami posilňuje tých, ktorým je všetko jasné a demoralizuje a ubíja tých, ktorí hľadajú v cirkvi pomoc a podporu, no zisťujú, že oficiálna latka je privysoko a nevedia ju podliezať s ľahkosťou pokrytcov.

KBS vraj dostáva veľa podporných listov k pastierskemu listu. Ja dostávam veľa rozpačitých a ubolených reakcií. Ako ďalej? pýtajú sa v nich autori. Píšte mi cez tento blog v diskusii krátke správy. Diskutujte slušne a verejne s biskupmi a ich lojálnymi podporovateľmi. Na Slovensku aj inde v Európe mám zopár kamarátov homosexuálov, možno preto som v pohľade na "iných" taký tolerantný. Vidím za ich príbehmi konkrétnych ľudí. Nehovoriac o tom, že poznám mnohých katolíkov, ktorí nezažili šťastnú rodinu a rozpadávajú sa im aj dnes rodiny. Títo ľudia potrebujú porozumenie, nie hrubé povýšenecké moralizovanie. Takých ľudí pastiersky list na prvú adventnú nedeľu zranil.

SkryťVypnúť reklamu

Nemám odpoveď na otázky týchto ľudí. Ak sa v cirkvi cítite opustení a sami, stretávajte sa medzi sebou, sieťujte sa, hľadajte lepšie riešenia ako ponúka pastiersky list. Pomáhajte si tak ako viete. Verím, že vaši veriaci priatelia, psychológovia, lekári aj kňazi, ktorí majú iný prístup k životu ako KBS vám ponúknu odpovede, ktoré vám pomôžu ďalej zmysluplne veriť aj žiť, hoci by ste pred previerkou KBS neobstáli. Vo svedomí a viere určite nájdete odpovede na svoje rozpaky a otázky. V JEHO dome je dosť príbytkov pre všetkých. Poznáte ten príbeh o mýtnikovi...

Tento text môžete podporiť aj TU, prečíta si ho viac ľudí...

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
  • Počet článkov:  218
  •  | 
  • Páči sa:  534x

Som teológ a pedagóg. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som členom PS. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu