Nacionalizmus na pokračovanie alebo MKweekly

Počas uplynulých týždňov priťahoval v Rakúsku pozornosť príbeh Arigony Zogaj , 15 ročného dievčaťa, ktoré bolo spolu so svojou rodinou odsunuté do svojej krajiny pôvodu na Balkán. Spustila sa tak intenzívna debata o tom, ako sa má ďalej regulovať rakúska azylová politika a ako sa v Rakúsku majú riešiť otázky prisťahovalcov. Ako diskusia prebiehala nie je jednoduché jednoznačne posúdiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Mediálna diskusia však určite ukázala, že okrem otázok spravodlivosti a nespravodlivosti v podmienkach právneho štátu išlo aj o otázku moci a bezmocnosti. Niektoré postrehy na strane rakúskej verejnosti hovorili aj o tom, že nástojčivý nárok bezmocnej rodiny prisťahovalcov ostať v Rakúsku ukázal ako sú rakúske prisťahovalecké zákony nástrojom mocných, ktorí sa takto bránia pred požiadavkami bezmocných.

Ďalšia agentúrna správa hovorí o tom, ako v uplynulých dňoch radikálna nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP) v nedeľných parlamentných voľbách jasne zvíťazila . I keď sa podľa komentátorov nič radikálne vo Švajčiarksu nezmení, predsa tieto voľby pútajú pozornosť širšej ako len švajčiarskej verejnosti. Kvôli vyhrotenej kampani, v ktorej dominovala otázka prisťahovalectva, sa voľby dostali na predné stránky svetovej tlače.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku sa minulý týždeň blysol a na tento neslávny európsky trend naskočil pán poslanec Palko, ktorý označil myšlienku európskych modrých kariet pre imigrantov za scestnú. Európa potrebuje zvýšiť pôrodnosť a tak riešiť svoje problémy s nedostatkom pracovných síl. Slovensku hrozí nebezpečenstvo prílevu moslimov, a preto sa tejto tendencii musí jednoznačne postaviť.

Paradoxne mainstreamová kresťanská denominácia uplynulú nedeľu uvažovala v dimenziách svetových misií o tom, ža evanjelium je univerzálnym posolstvom. Tretia októbrová nedeľa mala preto viac ako iné punc svetovosti a univerzálnosti. Kresťania uvažujú viac o tom, že sú súčasťou širšieho civilizačného kontextu. Nič nie je kresťanstvu cudzejšie ako kolektívna pýcha prázdneho nacionalizmu a izolacionizmu uväzneného do strachu o svoje a odporu voči všetkému cudziemu. Duchovná cirkev má ašpirovať na univerzálny rozmer, ktorý silou svojho posolstva a spoločenského nasmerovania ponúka každému človeku svetové spoločenstvo. Kresťan má preto v tomto zmysle ako člen tohto spoločenstva jedno poslanie, ktorého sa nikdy nesmie vzdať: Napriek všetkým národnostným a kultúrnym hraniciam a odlišnostiam a ponad ne sa snaží veriť v svojho neviditeľného a osobného Boha. Táto viera sa nikdy neunaví. Kresťan sa nesmie unaviť ponúkať a ohlasovať vieru a úctu voči neviditeľnému a večnému Bohu. Pripomína vždy znova a znova, že tento Boh má rád spravodlivosť a nie je mu cudzia ľudskosť a ľudská dôstojnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto výpovede nemajú len rituálny a sviatostný či úzko náboženský rozmer. Viera v Boha pretvára biblického človeka v jeho vnútri a zasahuje do jeho konkrétneho života. Aj do jeho politických postojov. Kresťania v tejto dôvere v Božiu spravodlivosť a právo spoluutvárajú hranice štátneho práva a takto ho majú poľudšťovať. Príbeh biblického človeka Abraháma, v ktorom vidia svoj archetyp židovstvo, kresťanstvo aj islam bol prvým úspešným príbehom svetového (e)(i)migranta. V egyptskom exile sa podľa biblických rozprávaní zrodil aj Boží ľud. Do Kanánu doputoval z Egypta aj biblický Izrael.

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

 

Malého chlapca Ježiša pred domácou zberbou v exile zachraňovali jeho rodičia Jozef a Mária. Apoštol Pavol ako exulant par excellence po rímskych provinciách až po samotný Rím hovoril o tom, ako v Ježišovi z Nazareta spoznal skutočný zámer Najvyššieho s týmto svetom.

SkryťVypnúť reklamu

Keď kniha Exodus (Ex 17, 8-13) hovorí o tom, ako Áron a Hur pri dobývaní Kanánu podopierali Mojžišove ruky aby Izraeliti predsa len nad Amalekitmi zvíťazili, nie je v tom nič iné ako veľké spojenie ľudského zápasu a viery v úspech a požehnanie dobrého snaženia. Boh otvára cestu tam, kde človek chce a má odvahu vybojovať zdanlivo stratený zápas. Áno, môže sa to niekedy nevydariť. Abrahám, biblický Boží ľud, Ježiš, apoštoli Peter i Pavol a iní ako slávni imigranti však ukazujú, že pravá univerzalita – po grécky katolicita – je otvorená všetkým. Kolektívny egoizmus a nacionalistický exkluzivizmus vedie len do slepej uličky. Rakúsky, švajčiarsky, slovenský, -ský... Otvorenosť pravde a novým výzvam či otázkam, ktoré si do našich kultúr v tvárach a mysliach prinášajú imigranti sú tým najspoľahlivejším stavebným materiálom na budovanie sveta, v ktorom má právo nájsť miesto každý človek.

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  2 916x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu