Pred prevratom

Kto bol bystrejší, Eva alebo Adam? Človek sa však bál i počasia a vesmírnych telies. Ľudstvo cez experimentujúcich jednotlivcov objavuje konečne i svoj mikrokozmos.

Písmo: A- | A+
Adam a Eva
Adam a Eva (zdroj: Metropolitan Museum)

Človek sa kedysi bál i počasia a vesmírnych telies. K tématizácii antropologického heliocentrizmu však ešte nedošlo. Preto také čudné "vtipy" i "otázky" - muž či žena, Boh alebo rozum, telo či duša. Okolo čoho sa točí človek. Mentálny či psychologický úlet k zdôrazňovniu tela na úkor duše či naopak je viac ako "trendy".

Okolo čoho sa "točí" človek

Stredom človeka ostáva zatiaľ falus alebo niečo v jeho blízkosti... Sú isté smery, ktoré tvrdia že stred je niekde inde. Má mikrokozmos jedno slnko alebo viac slniek? Alebo vari má každý z nás svoje slnko? Pravda bude ako inak asi niekde uprostred: aj mikrokozmos človeka je sústredený v rámci jednej galaxie. Galaxie majú svoje centrálne hviezdy. Okolo nich sa dejú určujúce procesy. V rámci galaxie je to len jedna hviezda z mnohých, no najbližšia a práve preto jediná, ktorej existencia a diskusia o nej má zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde je moje slnko

Všetko ostatné je len pokušenie a riskantná ambícia nájsť ešte aj iné ako najbližšie SLNKO. Kto pochopí, že stredom človeka je syntéza jeho makrokozmu, ktorého prienik s mikrokozmom sa udeje v spoločenstve i bytostnom spojení dvoch sŕdc a potom to i nejako prijateľne a zrozumiteľne vysvetlí, stane sa Kopernikom ľudského mikrokozmického veku.

Intuícia versus inštitúcia?

Zrejme nestačia intuície a ani jestvujúce inštitúcie. Stále bude výzvou ako postaviť subjektivitu osobného prežívania na objektívnu bázu. Množstvo verejne prerozprávaných príbehov jednotlivcov, ktorí budú chcieť a vedieť odmietnuť nefungujúcu teóriu dogmy. Tieto zdieľané skúsenosti prevážia aj tú najmagickejšiu inštitúciu a pravdu "tiežviery". Svet osamelých bežcov sa postupne začína posúvať smerom k svetu komunít a putujúcich karaván. Aspoň miestami. Zrejme len cez relacionalitu - novú kvalitu osobných a zodpovedných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Kopernikovský prevrat

sa začína tam, kde sa reflektovaná relacionalita môže inšpirovať tradičnou či apdejtovanou "Matrixovou" Trinity. Trojitá relacionalita i keď nie trinitárna. Metafora o tradičnej teologickej Trojici však môže byť dobrou pomôckou. Človek ako on, ona a ONI. Ďaleko od všetko prenikajúceho panteizmu. No bližšie k sebe ako kedykoľvek predtým. Človek sa naplno realizuje len vo vzťahu. Ten má rôzne roviny. Je intímny, obchodný, politický, duchovný. A niekde v tejto syntéze možno začne človek cítiť meno, ktoré príliš ľahkovážne vyslovoval, hoci to robiť nemal.

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  248
  •  | 
  • Páči sa:  2 864x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu