
Prečo je to tak? Odpovedí na túto otázku je asi toľko ako ľudí. A možno ešte viac. Mám totiž skúsenosť, že cirkevní úradníci majú jednu odpoveď pre verejnosť a druhú v duchu starej dobrej dvojitej morálky aj pre seba.
Najviac ma to vydesilo pred rokmi, keď sa Rím zaoberal domino efektom pedofílie v Severnej Amerike. Ctihodní klerici, s ktorými som vtedy sedával ešte pri jednom stole so zhrozením konštatovali, že tí Američania sú strašní babráci. "Však vieme, že sa to deje všade. Mali to len lepšie skrývať." Bolo to ešte dlho predtým ako bostonská verejnosť a zlé (určite protikatolícke) médiá donútili bostonského kardinála odstúpiť. Dokázali mu totiž listinnými dôkazmi, že vedel o prípadoch amorálneho správania svojich klerikov a napriek tomu ich kryl. Smutnosmiešne na príbehu bolo, že pán kardinál sa volal Law. A tak novinové titulky si zgustli na variaciách spojenia Lawless Law. Inými slovami nie je zákon ako zákon.
Náročné debaty o tom, čo vlastne Benedikt XVI. povedal na palube lietadla cestou do Kamerunu a či to mohol povedať, mali dohru až v Európskom parlamente. Hoci pravdupovediac 99% katolíkov je to úplne jedno, čo si Benedikt XVI. myslí o používaní kondómov. Či už ide o chorých na AIDS, alebo o zdravých katolíkov, ktorí používajú kondóm ako bežný prostriedok pri plánovanom rodičovstve. Latexová pomôcka je pre nich rovnako prirodzená ako Billingsova metóda či iné prístupy. Sledovanie ovulačných cyklov a ich priebehu je fyziologický proces toho istého ľudského mozgu, ktorý vie vyrobiť v dnešnej dobe kondóm.
Spomínam si pri tejto príležitosti na príbeh, ktorí si rozprávajú absolventi teologickej fakulty. Prednášajúci morálnej teológie nadniesol na prednáške ako morálny problém príbeh ženy. Tá pri spovedi vyznala, že pracuje v továrni na výrobu kondómov a keďže je v okolí málo iných príležitostí sa zamestnať, nechce ako dobrá katolíčka dať výpoveď. To je pre spovedníka problém, lebo nemôže žene dať rozhrešenie, keďže táto nevie ponúknuť spoľahlivé záruky toho, že zmení svoju životnú prax. Je jasné že žena aj naďalej bude pracovať v protikresťanskom priemyselnom odvetví a naďalej bude ťažko hrešiť.
Študenti teológie majú problém, ako sa majú podľa katolíckej morálky zachovať. Múdry a skúsený profesor má riešenie. Žena môže ostať pracovať v továrni vyrábajúcej kondómy, no ako záruku zmeny svojho správania musí sľúbiť, že každý kondóm ihlou prepichne. Študenti teológie sú medzičasom dôchodcami no stále si s chuťou a netlmeným smiechom rozprávajú túto historku. To je veselá časť príbehu. Smutná časť príbehu je, že návrh riešenia pre dobrú katolíčku ani po rokoch nebude podľa aktuálneho stavu vývoja v oblasti morálnej teológie vyzerať inak.
Dalo by sa toho napísať viac, toto je len krátky "research" mojej pamäti. Nie je všetko zlé, čo sa tak na prvý pohľad javí. Ani nie je všetko smiešne, čo tak na prvé počutie pôsobí. Toto všetko mi preblesklo hlavou pri čítaní toho, že pápežov profil bude na Facebooku. Po jasných stanoviskách namierených proti internetu a médiám sa ukazuje, že v istých oblastiach je dobré dať Vatikánu šancu. Vývoj sa nedá zastaviť. Vox populi, vox dei. Medzitým nám musí poslúžiť common sense či pre rodoľubov: zdravý sedliacky rozum. Alebo žeby predsa ten facebook...?