Pripravený pre pol milióna vládnych špeciálov?

Písmo: A- | A+

Keby náš utáraný pionier s aureolou miništranta mal aspoň trochu šajnu o živote obyčajného Slováka, tak by namiesto propagačných, predvolebných letov po dopredu oslobodených dobrodruhov do Teheránu nakopol štátnu vrtuľu a pozvážal by zo sveta okolo 500 tisíc našich vysťahovalcov, vyhnancov, vydedencov alebo inak pomenovaných rodákov, ktorí museli nedobrovoľne vytrhnúť korene a vycestovať za prácou do všetkých kútov sveta. Títo ľudia majú stále trvalý pobyt na SK a dennodenne snívajú svoj sen o návrate k svojej širokej rodine, kamarátom, či do svojho humna.

Kvak, kvak, kvak,kvakKvak, kvak, kvak,kvakwww.disney.com

Od roku 1989 emigrovalo, vysťahovalo, bolo vyhnaných resp. v zahraničí pre trvalo pomýlenú politiku štátu musí pracovať údajne od 450 - 850 tisíc ľudí. Čísla sa ohýbajú v čase, priestore a hlavne od toho kto odhad vyslovuje.  Len málo z týchto ľudí vycestovalo dobrovoľne. Z drvivej väčšiny sú to statoční ľudia, ktorí zobrali svoj osud odvážne do rúk a namiesto toho, aby trčali na úrade práce, poberali sociálne dávky, čakali na roky nevyplatené mzdy od stoviek firiem typu Váhostav, omackávali v rukách zbytočný diplom z SK univerzity alebo bedákali nad SK právnym vákuom, ktoré ich stiahlo na dno, vkročili do neznámeho sveta.

Tisíce z nich pred príchodom do nových teritórií nevedeli ani slovo po anglicky, či v inom cudzom jazyku. Odtrpeli si mesiace v spoločných domoch.  Matky a otcovia ,,vychovávajú" deti cez skype alebo telefón. Manželia skúšajú všetky výhody celibátu. Keď prišli s iskrou nádeje, dnes žijú pevný a perspektívny život. Pocit sebavedomia im dodáva logika a stabilita systému do ktorého prišli.   Väčšina z nich v novom prostredí podáva vynikajúce pracovné výkony a rokmi ošľahaní kapitalisti vedia oceniť to, čím niektorí novodobí ,,kapitalisti" na SK pohŕdajú. Z presídlencov z bývalého „Ostbloku" rozhodne stoja na rebríčku kvality práce najvyššie. Veľa z nich sa v novom pracovnom priestore adaptovala a aj v ťažkej konkurencii domácich stúpa po spoločenskom rebríčku na vyššie pozície.

Okrem toho, že ,,dočasní" vysťahovalci excelujú v cudzom prostredí majú aj obrovský význam pre SK ekonomiku. Výrazne, možno až o 10-15%, znižujú nezamestnanosť, nezaťažujú sociálny systém, doplácajú na SK dane, podporujú svoje rodiny doma, stavajú na SK domy, kupujú byty, pri svojich častých a pravidelných návštevách robia prakticky všade veľké obraty, starajú sa o svojich sociálne horšie postavených rodičov, partnerov, podporujú svoje deti na zahraničných školách. Letiska na SK by bez ich nomádstva mali o pár desiatok letov do týždňa menej.

Presídlenci okrem finančného uspokojenia v zahraničí získavajú obrovský rozhľad a skúsenosti. Vidia ako fungujú štáty budované pre ľudí a nie len pre úzku skupinku vyvolených. Denne sú svedkami ako štátne úrady skutočne riešia každodenné starosti občanov. Vidia, že ak niečo nefunguje, tak hneď sa to opraví a nečaká sa až do predvolebného obdobia. Na úradoch vidia skutočných profesionálov, ktorí ich nepustia až pokiaľ neuspokoja ich požiadavku. Vidia policajtov, ktorí majú prirodzený rešpekt a nemusia si ho budovať neprimeranou šikanou a nekonečným pokutovaním. Na súdoch aj bez právnika vidia, že tento majestát slúži spravodlivosti, nesnaží sa manipulovať a spravodlivý rozsudok je jeho cťou a nie príjmovou položkou alebo uspokojením ješitného ega.  Vidia ako darební politici len pod nátlakom médií s hanbou opúšťajú svoje teple miestečka. Vidia, že zákony nevznikajú na rozmarnú politickú objednávku, ale pre skutočné zlepšenie situácie.

Vydedenci so závisťou pozorujú ako vysokí predstavitelia ostatných štátov s vysokou migráciou prichádzajú do ich novej krajiny a vyslovujú rodákom podporu. Často žiadajú, aby svoje skúsenosti, ktoré nabrali v zahraničí prišli využiť k budovaniu vlastnej krajiny. Tvrdo ich bolí keď sa do nich neprávom obúvajú miestni politici a vidia ako sa z ostatných štátov za rodákov postavia a pre urážky žiadajú sabotovanie nákupov produktov hulvátov.

Pán  premiér, po 25 ročnej kariére chronického politického pripravovania by bolo načase, aby ste si konečne všimol, že kapitalizmus sa dá robiť aj inak ako protežovaním vyvolených, imitovaním právneho štátu, či sústavným sľubovaním imaginárnych istôt našim rodičom. Taktiež by bolo férové keby ste do kolónky nezamestnaných začali uvádzať všetkých občanov SK, ktorí boli pre mizerný stav, ktorý panuje vo Vami spravovanej krajine, prinútení odísť do dočasného alebo trvalého vyhnanstva.   Bolo by viac ako vhodné, aby ste namiesto zdupkania z premiérskej stoličky začal kopírovať aspoň Poliakov, Čechov alebo pobalťákov a začal riešiť katastrofálny úpadok SK, bezbrehú štátnu kriminalitu, ktorá oficiálne neexistuje a občas sa empaticky vcítil do duše bežného Slováka, ktorý žije z 300€.  Samozrejme, že najlepšie by bolo keby ste začal využívať bonusy, ktoré SK má a rozhodol sa budovať niečo nadčasové.

V zahraničí žijú státisíce rodákov a väčšina z nich je hocikedy pripravená pozdvihnúť našu krajinu. Potrebujú k tomu, ale skutočný právny štát, prirodzené podnikateľské prostredie a hlavne vidieť skutočnú snahu od štátnych predstaviteľov, že tu vzniká niečo prirodzene silné, trvalé a nie len jazykom maľovaný polokomunistický blud.

Tak kedy štartujete?

Vysvetlivky:

-       Predpokladám, že všetkých odídených môže byť okolo 650 tisíc a z nich je 150 tisíc dobrovoľných emigrantov

-       Predpokladám, že minimálne 90% žije normálny život s pravidelným pracovným režimom. Samozrejme sú aj výnimky, ale tie sú všade.

-       Presídlenci od cca 20 rokov sú citovo naviazaní na rodnú krajinu a ťažšie sa adaptujú do nových podmienok.

-       Poľskí a pobaltskí politici občas prídu do zahraničia a aspoň slovne podporujú svojich rodákov, ktorí sú stále súčasťou pôvodnej krajiny

-       Poľskí a českí politici vyzvali na sabotáž produktov TESCA na vlastnom území po nemiestnych vyjadrenia britského premiéra Camerona na adresu presídlencov

 

Skryť Zatvoriť reklamu