Prechádzka alejami menhirov, do dolmenov a okolo kromlechov

Karnacký chrámový komplex, zasvätený thébskemu bohovi Amonovi leží severne od egyptského Luxoru. V období Novej ríše pred 3 500 až 3 100 rokmi bol najvýznamnejším náboženským miestom starovekého Egypta. Malú skromnú dedinku Carnac nájdete v departmente Morbihanu. Na to, že leží na brehu Atlantiku, vás upozorní malá smerovka medzi stredovekými domami „l´Atlantique“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Karnacký chrámový komplex, zasvätený thébskemu bohovi Amonovi leží severne od egyptského Luxoru. V období Novej ríše pred 3 500 až 3 100 rokmi bol najvýznamnejším náboženským miestom starovekého Egypta.

Malú skromnú dedinku Carnac nájdete v departmente Morbihanu. Na to, že leží na brehu Atlantiku, vás upozorní malá smerovka medzi stredovekými domami „l´Atlantique“.

Obrázok blogu

V jej okolí, na pastvinách, v poliach a záhradách sivočiernych domov s modrými strechami je jedno z najvýznamnejších a najstarších megalitických nálezísk mladšej doby kamennej v Európe. Prehistorického človeka tam kopala múza naozaj veľkoryso.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odhaduje sa, že v Carnacu a okolí postavil na ploche asi 400 ha asi 10 tisíc menhirov, z ktorých dodnes prežilo asi 5 700. Zvyšok použili na stavbu majákov, ciest, verejných budov alebo domov. Priemerná hmotnosť jedného menhiru je jeden až dve tony. Takže ľudia pred 6 900 až 5 300 rokmi premiestnili asi 15 až 25 tisíc ton žuly !

Obrázok blogu

Predpokladá sa, že menhiry stavali len počas najväčších náboženských zhromaždení, takže práca trvala niekoľko desaťročí. Inak by umreli od hladu. Kto by robil na poli alebo pásol dobytok ?

Stavbyvedúci boli kňazi alebo skúsení majstri. Kamene podopierané zboku pákami ťahali povrazmi po kmeňoch stromov. Kolmo ich vztyčovali z naklonenej plošiny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V Carnacu, ktorý kameňom daroval mená, pochodujú tri armády menhirov. Ich výška sa znižuje od západu (7 metrov) na východ (0,9 metra).

V Ménecu 1 099 menhirov v 11 radoch v celkovej dĺžke 1 165 metrov.

V Kermariu 1 029 menhirov v 10 radoch v celkovej dĺžke 1 120 metrov a jeden dolmen.

V Kerlescane 594 menhirov v 13 radoch a celkovej dĺžke 880 metrov uzatvára kromlech s 39 menhirmi.

Obrázok blogu

Locmariaquer sa pýši kolosálnym dolmenom, nazvaným Sable des Marchands (Stôl obchodníkov).

Najväčší známy menhir sveta (20,5 metra) má nežný názov Mener – Hro´ch (Vílin kameň). Je len o 1,5 metra nižší ako známy obelisk pred egyptským chrámom v Luxore. Keď však ten pred 3 300 rokmi vztýčili, on už mal 1 200 rokov. Je starší aj ako anglickí, mediálne oveľa slávnejší kromlechoví bratia v Stonehenge. Menšie zničené menhiry nájdeme v Petit – Ménecu, Kerzheru a Saint - Barbe.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čo je menhir ? Podľa starých Keltov dlhý kameň (men hir). Stojaci, obyčajne mieriaci k oblohe hornou špičkou. Ak stoja v kruhu, tvoria kromlech. Dolmeny, kamene – stoly, tvorí 2 až 6 kamenných blokov, zasadených kolmo do zeme a zhora prikrytých obrovskou plochou platňou. Používali sa ako svätyňa, miesto rituálnej obety a pohrebná komora.

Prečo prehistorickí ľudia vyberali niekoľkotonové balvany a vláčili ich za sebou desiatky kilometrov, aby ich vztýčili na presne stanovenom mieste ? Mali tam svätyne ?

Obrázok blogu

Neveríme, že v dobe, keď bol problém dožiť sa 30 rokov, mala celá tá strašná námaha astronomický dôvod. Že všetci celí natešení začali siať alebo zbierať úrodu práve v momente východu Slnka alebo zbožňovanej hviezdy nad všetkými vztýčenými kameňmi v zákryte.

SkryťVypnúť reklamu

Kto im to miesto stanovil ? Druidi ?

Obrázok blogu

Podľa akého poriadku sú menhiry roztrúsené po krajine ? Keď ich spojíme, vytvoria kruh, pentagram (päťuholník) alebo líniu, vedúcu k posvätnému miestu.

Jednotlivé menhiry sú najčastejšie medzi sebou vzdialené 0,83 metra. Bola to základná megalitická jednotka ?

Obrázok blogu

Mali dôkladne vybrané miesta a kamenné kryštály energeticky chrániť a posilňovať človeka, rastliny a zvieratá ?

Psychotronici vraj zistili, že menhir vytvára okolo seba ochranné energetické pole, šíriace sa v kruhu. Veľmi silne tlmí všetky negatívne zóny, i tie patogénne. Odovzdáva energiu kameňom po obvode a vytvárajú energetickú kružnicu.

V dolmene energia zostupuje vertikálne zo stropu. Takže je možné, že sa tam vykonávalo zasvätenie - príjem energie a informácií.

Menhiry v radoch za sebou vytvárajú pruh energie, ktorý vyžaruje niekoľko sto až tisíc metrov.

Iní sa zasa domnievajú, že kameň je akousi akupunktúrnou ihlou, zapichnutou do silových zemských vodičov energie. Potenciálny zdroj zemskej energie je zosilňovaný pôsobením veľkého kameňa alebo stavby.

Obrázok blogu

Sú aj takí, čo majú radšej niečo senzačnejšie. Pre nich sú kamene akumulátory a žiariče nielen zemskej, ale i kozmickej energie. Ak ste ten správny druid, môžete posielať kamošovi na diaľku i svoje myšlienky alebo maily, teda správy. Má to jeden háčik. Nesmie bývať niekde ciky caky. Cesta medzi ním a vami musí byť v tvare priamky.

Obrázok blogu

Prečo môžu kamene vyžarovať energiu ? Skladajú sa z kryštálov, ktoré sa v elektromagnetickom poli polarizujú, takže vznikne elektrický náboj. Ak mega kameň s mega počtom kryštálov namáhame mechanicky (vláčime ho kade tade), tepelne a svetelne (opaľovanie na Slnku), vyrobí elektromagnetickú alebo zvukovú (akustickú) energiu. Fyzikálne merania zistili, že anglické menhiry sú zdrojom elektromagnetického a niekde i rádioaktívneho žiarenia a najmä pri východe Slnka i ultrazvuku.

Ak však vlezie do kromlechu človek s nesprávnou biologickou a psychickou energiou, vyžarovanie ultrazvuku z menhiru, stojaceho 70 metrov od neho, prestane.

Lýdia Koňárová

Lýdia Koňárová

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  8x

ochranca prírody a pamiatok Zoznam autorových rubrík:  ChansonsBretónskoCapriKorzikaNormandiaNórskoParisPradoPro veritate cum caritateSardíniaSicíliaŠkótskoŠpanielskoTalianskoThassosWienZámky na LoirePêle-mêle

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu