Prečo sa na ulici prihováram neznámym ľuďom

Občas ma opantá zvláštne nutkanie zastaviť na ulici úplne neznámeho človeka. Len tak s ním prehodiť zopár slov, pozdraviť, poprosiť o radu, ktorú v skutočnosti nepotrebujem, a zaželať mu pekný deň. Motiváciu k týmto činom nachádzam nielen v osobnej potrebe náhodného medziľudského kontaktu, ale aj v stredovekých romancách o hrdinoch hľadajúcich legendárny svätý grál.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Ľudská múdrosť je zachytená v mnohých podobách a rôznych prejavoch. Hoci si dnes ľudia myslia, že dosahujú vrchol intelektuálneho a morálneho vývinu človeka, mám pocit, že naši dávni predkovia o ľudskosti a zmysle života vedeli viac ako Google či Wikipedia. Závažné odpovede na to, ako dôstojne žiť a vážiť si každého človeka, mi poskytli stredoveké romance o hľadaní svätého grálu.

Podstatou stredovekých veršovaných románov (od Chretiéna de Troyes, Borona, Eschenbacha ai.) je púť hrdinu – rytiera (nie nevyhnutne šľachtica) za svätým grálom. Či už si pod týmto tajomným spojením slov predstavíme misku alebo pohár s Kristovou krvou, hrob Márie Magdalény, alebo záhadnú pokrvnú líniu, o ktorej existencii nás presviedčajú rôzne pseudovedecké knihy a romány, svätý grál má skôr prenesný význam, ako doslovný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svätý grál je metafyzické súcno, idea lákajúca hľadačov absolútna – samého seba a zmyslu svojej existencie. Rytier, ktorý sa vydá hľadať grál, musí podstúpiť veľa zasväcujúcich skúšok (morálnych, fyzických, intelektuálnych a emocionálnych). Bez nich by grál nedosiahol. No rovnako by neprišiel do svojho cieľa ani bez osôb, ktoré na svojej dobrodružnej ceste stretáva. Najčastejšími postavami sú starec – pustovník, ktorý je múdry a rozvíja hrdinovu intelektuálnu a morálnu kvalitu, žena – cnostná panna, ktorá rytierovi ukazuje správny smer v oblasti citových hodnôt, a iné postavy, ktoré mu môžu poskytnúť informáciu (indíciu). Indícia môže byť pravdivá, alebo falošná. Len hrdina s čistým srdcom a bystrým umom odlíši pravdivé indície od tých mätúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som občas tiež jedným z mnohých hľadačov svojho grálu. Túžim spoznávať nových ľudí, lebo ma obohacujú. Hľadám lásku ženy, ktorá ma zušľachťuje. A na ulici oslovujem úplne neznámych ľudí, aby som získal indíciu. Pýtam si jednoduchú radu. Napríklad.

Ja: „Dobrý deň. Prepáčte, že vyrušujem, ale mohli by ste mi poradiť, ako sa dostanem k Dómu sv. Martina?“

Neznámy(a): „Musíte ísť tade a tade, potom doprava a tam uvidíte vežu."

Ja: „Ďakujem za radu. Pekný deň.“

Neznámy(a): „Nie je za čo. Aj Vám.“

Vtedy mám pocit, že som pokročil vo svojom živote ďalej. Že obyčajný primitívny kontakt s človekom mi pomohol uvedomiť si, že som tu, že žijem, že hľadám, a že na všetko toto mi treba iných ľudí. Bez nich by som bol stratený. A teším sa rovnako aj vtedy, keď stretnem iného „hľadača“, ktorý požiada o informáciu mňa. Z rytiera sa stáva zasvätiteľ – radca.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeme byť kým len chceme. Rytierom hľadajúcim grál, mudrcom, ktorý poradí správnu cestu, osobou, ktorá miluje iného hľadača, i nezúčastneným experimentátorom a prezliekačom kabátov na úžasnej ceste po stopách stredovekých rytierov z grálových romancí. Oslovte občas neznámych chodcov na ulici aj Vy. Veď hľadať je často krajšie ako nachádzať...

Marek Kopča

Marek Kopča

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Uhryznutý diaľkami" a cestovaním. Syn, brat, kamarát, miles Christi neustále a s radosťou krížom-krážom blúdiaci vo svojom a v našom svete, plnom ľudí, príbehov a zázrakov. Zoznam autorových rubrík:  Svet, v ktorom žijemeMôj svetNechajte ma snívaťO láskePútnikov denníkNevyjasnené príbehyŠport a hryPolitikaKorešpondenciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu