Jeho návrh zákona o spolkoch, ktorý dalo na pripomienkovanie, už nie je len pokusom o čiastočné obmedzenie niektorých základných ľudských práv, ale frontálnym útokom na slobodu združovania, ktorá tvorí jeden zo základných pilierov demokratického štátu.
Je ťažké písať o konkrétnych dôvodoch, ale keď si ho súdny človek len zbežne pozrie, musí mu byť hneď jasné, že je to výplod fašizoidno-boľševickej (teda totalitárnej) mentality.
Nie je to síce celkom tak, ako sa mi zdalo z video-komentára Ivana Štulajtera , že budú zakázané verejno-prospešné občianske iniciatívy (ako napríklad Aliancia Fair-play), tie sa budú môcť fungovať v inej forme. Zákon však pre spolky ustanovuje viacero byrokratických a spoplatňovaných povinností. Dokonca ministerstvo vnútra chce mať pod kontrolou všetky ich aktivity, lebo v §21 sa hovorí, že všetky spolky (od miestneho klubu automodelárov až po Slovenskú asociáciu arteriosklerózy) musia každý rok poslať ministerstvu vnútra výročnú správu, ktorá má obsahovať aj účtovnú závierku a prehľad príjmov. A ak by dostali od štátnych inštitúcií čo len korunu, budú musieť účtovnú správu overiť auditorom. Sankciou za nesplnenie požiadavky, alebo omeškanie je zrušenie spolku. Toto povedie nepochybne k výraznému obmedzeniu občianskych aktivít.
Verejno-prospešné organizácie budú musieť fungovať podľa zákona o neziskových organizáciách. Tento je v súčasnosti o niečo prísnejší a byrokraticky náročnejší ako aktuálny zákon o združeniach. Ak však ministerstvo vnútra chce dnes detailne kontrolovať klub šachistov v Dolej Maríkovej, čo bude chcieť urobiť s takou Alianciou Fai-play, alebo Inštitútom na podporu demokracie?
Tento návrh zákona je pokusom o prvý krok dostať pod štátnu kontrolu všetky spoločné aktivity občanov (občianske združenia, neziskové organizácie, mimovládne organizácie a všetky nezávislé aktivity občanov, ktoré chcú mať právnu subjektivitu). Je to nehoráznosť. Naozaj si pán Kaliňák myslí, že sme totálni idioti a že si to nevšmneme? Občianska spoločnosť i politici sa musia proti tomu postaviť. Nič menšie ako rezignácia ministra vnútra nepripadá do úvahy. Miky, ideš!
Doplnené 20.12.2007: Podporiť hromadnú pripomienku na stiahnutie tohto zákona môžete tu .