Miro Koseček
Sedliackym rozumom o plyne a rope
Neexistuje nič dôležitejšie ako spoločný postup, prinajmenšom v rámci Európskej únie.
Jeden z tých 926 nešťastníkov, ktorý v minulých voľbách chcel voliť PS-Spolu, ale v poslednej chvíli sa rozhodol hodiť to KDH, lebo chcel, aby sa aj oni dostali do parlamentu. Tento rok to napravím, volím PS! Tento blog nie je nijakým spôsobom sponzorovaný žiadnou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík: Spiritualita a duchovný život, Ekonomika, politika, Spoločnosť, Foto, Rozvoj osobnosti, Business intelligence, OLAP, D, Súkromné, Nezaradené, Umelá inteligencia
Neexistuje nič dôležitejšie ako spoločný postup, prinajmenšom v rámci Európskej únie.
Radšej nech dnes zomierajú Ukrajinci, ako by sme mali zajtra zomierať my len preto, že sme im pomáhali príliš málo.
Najlepší spôsob ako vyhrať vojnu s Putinom je spoľahnúť sa nášho kľúčového spojenca, USA, a bezvýhradne ho podporovať.
Nestačí vyžadovať okamžitú a čo najtvrdšiu reakciu. Musí byť chirurgicky presná a vyvážená na lekárnických váhach.
Úzka skupinka politických kresťanov pohŕda ochrankyňou ľudských práv. Nejde im o ochranu náboženskej slobody, ale o inštutiúciu, ktorú by ovládli.
Politickí kresťania sa tvária ako zástupcovia všetkých kresťanov. Tí sú však z nich väčšinou v rozpakoch, či dokonca s nimi nechcú mať nič spoločné.
18 percent pre Kočnerov Smer a osem pre náckov je v dnešnej situácii neospravedlniteľné morálne zlyhanie národa.
Je to takmer neuveriteľné, ale miera hnusu, ktorý sa skrýva za fasádou hlavnej vládnej strany zrejme ešte stále nedosiahla svoj vrchol.
Prezidentská kampaň vrcholí, kandidáti sa zúfalo snažia na svoju stranu získať čo najviac voličov Procházku, Kňažka, Bárdosa, Hrušovského a ďalších. Títo rozhodnú o víťazovi. Nejde tu však len o Kisku či Fica. V hre je osud celej krajiny.
Podarí sa nám odstaviť Fica? A čo ostatných gaunerov, ktorí si zo správy vecí verejných urobili extrémne výnosný súkromný biznis?
Je výborné, že spis Gorila vyšiel na svetlo sveta. A je ešte lepšie, že konečne vyburcoval ľudí k tomu, aby prekonali apatiu a pokúsili sa s tým niečo urobiť. Celé dianie i pozadie spisu však vyvoláva množstvo otáznikov a mnohí sa situáciu snažia zahmliť a vyťažiť čo najviac vo svoj prospech. Často sa zdôrazňujú určité jednotlivosti a myslím, že mnohí pre stromy nevidia les.
Gorilie protesty sa nám utešene množia. Toto tu veru 22 rokov nebolo. Prirovnať sa to azda trochu dá k podpornej demonštrácii za Markízu, keď ju ovládol Kočner, ale aj to vtedy organizovala jedna záujmová skupina.
Ale zrejme tak, ako politici, ktorých zvyčajne spovedá, ani ona už nedokáže rozlíšiť medzi tým čo je správne a čo nie, resp. už ju zaujíma len to čo prospeje a čo nie jej samej.
Dnes na omšiach na celom Slovensku zaznel pastiersky list katolíckych biskupov k voľbám. Hoci bol napísaný veľmi triezvo a nadčasovo, pri pozornejšom čítaní človek nemôže prehliadnuť niektoré jasné odporúčania týkajúce sa našej konkrétnej politickej scény.
Pred niekoľkými dňami sme oslávili 20. výročie pádu Berlínskeho múru. Múru, ktorý od svojho vzniku 13. augusta 1961 bol symbolom rozdelenej Európy. Nebol to však len symbol. Bolo to zhmotnenie Železnej opony, ktorú vizionársky identifikoval Winston Churchil vo svojom príhovore 15. marca 1946. Pád múru skutočne znamenal zánik Železnej opony. Kam nás zaviedli tieto dve desaťročia života v znovu spojenej Európe? Čo nás naučili?
Doplnené 17.1.2010: Pán Fico, nie médiá, ale JA mám svoj názor! 20. výročie pádu socializmu u nás je pre mňa asi najsmutnejšie zo všetkých doterajších. Toľko rúhania proti slobode, spravodlivosti a pravde som už dávno nezažil. Hoci najdôležitejší prínos 17. novembra spočíva v tom, že sme získali vonkajšiu slobodu, prístup k poznatkom, možnosť voľne komunikovať a hľadať pravdu, mnohí to relativizujú tým, že za socíku sme mali sociálne a ekonomické istoty. Drísty ako že „zo štipendia si študent mohol zarobiť na dovolenku na Malte" sú len špičkou ľadovca, aj keď mimoriadne perfídnou.
Dnes hrozí jednému celému pilieru moci, súdnictvu, že sa na dlhé roky dostane pod kontrolu jednej záujmovej skupiny a celý právny systém tejto krajiny úplne stratí dôveryhodnosť. Nemáme záujem robiť stranícku politiku, ale chceme vyjadriť podporu pracovníkom súdnictva, ktorí sa pokúšajú zastaviť tento úpadok. Cítime, že bojujú nielen za seba ale za nás všetkých a sú kvôli tomu perzekvovaní. Preto potrebujú a zaslúžia si našu podporu.
Súčasná finančná kríza nanovo otvorila Pandorinu skrimku pochybností o tom, či trhová ekonomika má budúcnosť. Politici túto neistotu využívajú vo svoj prospech a neštítia sa ani vyjadrení ako napríklad: “Neexistuje nič také, ako nejaká zázračná ruka trhu“.
Bojovníci proti kríze. Tak sa volá reklamná kampaň. Jej nosnou myšlienkou je: „Neprestaňte konzumovať, stanete sa hrdinami vojny proti kríze!“. Je to skutočne tak?
To bol môj pocit, keď som si čítal a pozeral správu o demonštrácií za ľudské práva v komunistickej Číne. Je to samozrejme nadsadené. Vďaka nášmu členstvu v EU a v NATO to nie je v blízkej budúcnosti reálne, no dnešná politická elita sa vyznačuje mimoriadnou snahou používať diktátorské praktiky. Najhoršie je však to, že väčšina Slovákov si to nevšíma a dokonca jej to ani neprekáža.