Kto, nevolí, dáva Gašparovičovi pol hlasu

„Nebudem voliť, lebo ani jeden kandidát nespĺňa moje morálne štandardy." Viacerí sklamaní voliči sa utiekajú k tomuto riešeniu a myslia si, že si tým zachovajú morálnu integritu. Môže to byť sebaklam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Skutočnosť je taká, že účinok tohto rozhodnutia je rovnaký, ako keby dali obom kandidátom polovicu svojho hlasu.

Ani pre mňa nie je Iveta Radičová ideálny kandidát na prezidenta a mám voči nej viaceré výhrady. Verzia, že sa prezidentom opäť stane Ivan Gašparovič, je však pre mňa oveľa menej prijateľná, preto mu nechcem dať ani polovicu svojho hlasu.

Je to naozaj tak, že kto nevolí dáva obom kandidátom polovicu svojho hlasu? Zdanlivo tam rozdiel je, ale len zdanlivo. Účinok je úplne rovnaký. Vysvetlím na príklade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chceme skúmať účinok hlasovania, je potrebné pozrieť sa na takzvanú hraničnú situáciu, keď majú obaja kandidáti rovnaký počet hlasov. Pre jednoduchosť si predstavme, že za každého kandidáta hlasuje 100 voličov. Výsledok je teda 100 hlasov ku 100. Čo sa stane, ak si to jeden z voličov Radičovej (IR), nazvime ho „A“, rozmyslí, a povie si, že predsa len nepôjde voliť, lebo „svedomie mu predsa len nedá“ :) Odrazu sa zmení rovnováha na 99:100 v prospech IG.

Skúsme teraz trochu iný prípad. Predstavme si zase stav hlasov 100:100. Čo sa stane, ak jeden z ľudí, nazvime ho „B“, ktorý určite chce niekoho voliť, zmení svoj názor a miesto IG dá svoj hlas IR. Skóre sa zmení na 99:101 tento raz v prospech IR. Hádanka: koľko voličov IR typu A sa musí „nedostaviť“ k voľbám, aby IR nezvíťazila? Správne – dvaja.

SkryťVypnúť reklamu

Teda volič, A (ten, ktorý sa rozhoduje medzi jedným z kandidátov, ale voliť chce) má váhu dvoch voličov B (ktorí sa rozhodujú, či budú voliť IR alebo nikoho). Ak hlasuje volič B, tak jednému kandidátovi svoj hlas berie a druhému dáva, teda mení pomer o 2 hlasy Ak príde hlasovať volič A dá celý svoj hlas jednému kandidátovi a druhému nijaký. Ak nepôjde, hlasovať, je to to isté, ako keby dal polovicu svojho hlasu každému z tých dvoch.

Toto je potrebné brať do úvahy pri rozhodovaní, či voliť, alebo nie.

Ak sú pre mňa obaja kandidáti približne rovnako neprijateľní (ako to bolo napríklad pred piatimi rokmi) tak je dobré vyjadriť svoj nesúhlas tým, že nepôjdeme voliť, alebo (ako som to urobil ja) hodíme do urny prázdny lístok.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú však obaja nevhodní, no jeden je oveľa horší, ako ten druhý, tak by som mal dať svoj hlas tomu menej neprijateľnému. Ak voliť nepôjdem, dávam de facto pol hlasu každému z nich.

To, že Ivan Gašparovič je neporovnateľne horšia voľba ako Iveta Radičová, je podľa všetkého jasné všetkým čitateľom, ktorí majú nervy čítať môj blog (výnimky, nech sa hlásia v diskusii :). Aspoň ja o tom nemám nijaké pochybnosti. Preto IG nedám ani len polovicu svojho hlasu, radšej dám celý IR. Logické, nie?

Miro Koseček

Miro Koseček

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Jeden z tých 926 nešťastníkov, ktorý v minulých voľbách chcel voliť PS-Spolu, ale v poslednej chvíli sa rozhodol hodiť to KDH, lebo chcel, aby sa aj oni dostali do parlamentu. Tento rok to napravím, volím PS! Tento blog nie je nijakým spôsobom sponzorovaný žiadnou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  Spiritualita a duchovný životEkonomika, politikaSpoločnosťFotoRozvoj osobnostiBusiness intelligence, OLAP, DSúkromnéNezaradenéUmelá inteligencia

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu